Arbitrum ‘da Yeni Dönem: Layer 3 Zincirleri Başlıyor


0

Bugün sizlere, Arbitrum’un arkasındaki ekip olan Offchain Labs. tarafından sunulan heyecan verici bir gelişmeden bahsetmek istiyorum. Offchain Labs, Orbit yazılım yığını kullanarak kendi Layer 3 blok zincirlerini başlatmak isteyen geliştiricilere özel bir ‘araç’ tanıttı. Bu araç, geliştiricilere Arbitrum’un Layer 2 zincirlerinden biri olan Arbitrum One ve Arbitrum Nova üzerinde yerleşen yeni zincirler oluşturma imkanı sağlıyor.

Offchain Labs ekibi, “Kendi Arbitrum Orbit zincirinizi oluşturmayı daha da kolay hale getirecek araçları piyasaya sürüyoruz” açıklamasıyla bu yeni gelişmeyi duyurdu. Orbit zincirleri, geliştiricilere kendi yönetişim protokollerini, gizlilik, izinler ve ücret tokenomiğini belirleme özgürlüğü sunuyor.

Ayrıca, Offchain Labs, Orbit zincirlerini oluşturmadan önce akıllı sözleşmeleri ve uygulamaları güvenli bir şekilde test etme ve hata ayıklama imkanı sağlayan Orbit Devnet adı verilen bir sandbox ortamı da sunuyor.

Offchain Labs, Ethereum üzerinde iki Layer 2 blok zinciri işletmektedir. İlk olarak, Arbitrum One adı verilen zincir, Ethereum uygulamalarını ölçeklendirmek için İyimser Rollup’ları kullanmaktadır. Bu Layer 2 ağı, işlemleri ikincil katmanda bir araya getirerek güvenlik ispatlarını ana ağa geri yayınlar ve ana ağın durumunu eksiksiz bir şekilde kaydederek Ethereum’un güvenlik avantajlarından faydalanır. İkinci zincir ise Arbitrum Nova olarak bilinir ve AnyTrust protokolünü kullanır. Nova, off-chain veri erişilebilirlik katmanını kullanarak ham işlem verilerini saklar ve uygulamaları ölçeklendirir. Geliştiricilere daha düşük ücretlerle daha ekonomik bir depolama seçeneği sunarken, biraz daha esnek bir güvenlik modeline sahiptir.

Bu yeni gelişmeler, Web3 ekosisteminde daha da fazla inovasyon ve özelleştirme imkanı sunuyor. Offchain Labs’ın Orbit araçları ve Orbit zincirleri, geliştiricilere daha güçlü ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri için önemli bir araç seti sağlıyor. Siz de bu heyecan verici gelişmelerle birlikte Web3 dünyasında kendinize yeni fırsatlar yaratabilir ve projelerinizi özelleştirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.