Amerika’daki Düzenleyici Manzara Değişirken Rusya, ABD’den Sonra İkinci En Büyük Kripto Madenci Oldu


0

Rusya’nın dünyadaki tüm ülkeler arasında ikinci en büyük Bitcoin ( BTC ) madencisi olduğu bildirilirken, Amerika Birleşik Devletleri bir numarada oturmaya devam ediyor.

Rus haber yayını Kommersant’ın yeni bir raporuna göre , Rusya’nın ilk kez ikinci sıraya yükselmesi, ABD’deki düzenleyici belirsizliğin sıralamayı yakında sarsabileceği bir dönemde geldi.

“Rusya, kripto para birimi madenciliğinde dünyada ikinci sıraya yükseldi. ABD liderliğini sürdürüyor. Bununla birlikte, oradaki kripto para birimlerinin düzenlenmesindeki belirsizlik, pazarın yeni bir yeniden dağıtımını tetikleyebilir.”

Kommersant ayrıca, tıpkı ABD’de olduğu gibi Rusya’nın da kripto ve madencilik endüstrisinde düzenleyici belirsizlikle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

“Ancak uzmanlar, Rusya’da genel olarak madenciler için yasal çerçevenin henüz geliştirilmediğini vurguluyor. Ayrıca, hem Rus oyunculara hem de yurtdışındaki muhataplarına yönelik yaptırım riskleri artıyor.”

Sıralama, kripto madenciliği operasyonlarında yer alan güç kullanımına dayalıdır ve Rusya’nın en büyük madencilik sağlayıcısı olan Bitriver’den alınan verilere atıfta bulunur.

Bitriver CEO’su Igor Runets’e göre, Amerikan madencilik endüstrisi artan elektrik fiyatları, azalan karlılık, vergi sorunları ve aşırı kaldıraçlı madencilik işletmeleri nedeniyle ters rüzgarlarla karşı karşıya.

“Ayrıca, ekipmanın büyük çoğunluğu Amerikalı madenciler tarafından krediyle satın alındı, bu nedenle aşırı kaldıraç kullanan pek çok şirket iflas sürecinde veya çoktan iflas etmiş durumda.”

Biden Yönetimi, dijital varlık madenciliği operasyonlarında kullanılan elektriğin maliyetinin %30’una eşit vergi teklifinde bulundu.

Onaylanırsa, vergi 2024’te yürürlüğe girecek ve birinci yılda %10, ikinci yılda %20 ve üçüncü yılda %30 oranında kademeli bir uygulama takvimine sahip olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.