ABD Savcıları Terra (LUNA) Kurucusu Do Kwon’u 2022 Kripto Çöküşü İçin Dolandırıcılıkla Suçladı


0

New York’taki federal savcılar, Perşembe günü Karadağ’daki Podgorica havaalanında tutuklanmasından saatler sonra Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon’a karşı suçlamada bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinin 12 sayfalık iddianamesi, Kwon’un dolandırmak için komplo kurmak, iki emtia dolandırıcılığı, iki menkul kıymetler dolandırıcılığı, iki tel dolandırıcılığı ve komplo içeren sekiz suçlamayla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. dolandırmak ve piyasayı manipüle etmek. 

ABD ayrıca Kwon’un kendisine yöneltilen suçlarla bağlantılı varlıklarına el konulmasını istiyor.

ABD Başsavcısı Damian Williams tarafından imzalanan iddianameyi okudu.

“Davalı, Birleşik Devletler para birimi cinsinden miktarı temsil eden bir miktar para da dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, bahsi geçen suçların işlenmesiyle izlenebilir gelirleri oluşturan veya bunlardan elde edilen gerçek ve kişisel her türlü mülkü ve tüm mülkiyeti Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı kaybedecektir. söz konusu suçların işlenmesine kadar izlenebilen gelirler.”

Kwon, Terraform Labs’ın Terra (LUNA) token’ı ve TerraUSD (UST) stablecoin’i çökerek 40 milyar doların üzerinde kayba neden olduktan sonra kaçtı.

CBS News , Karadağ polisinin Kwon’u sahte bir Kosta Rika pasaportu kullanarak Dubai’ye giden bir uçağa binmeye çalışırken yakaladığını bildirdi . Ülkenin İçişleri Bakanı Filip Adziç tutuklandığını Twitter’da duyurdu ve Güney Koreli yetkililer daha sonra kripto kaçağının kimliğini fotoğrafik verilere ve parmak izi bilgilerine dayanarak doğruladı.

Kwon şu anda Karadağ’da gözaltında tutuluyor. Bloomberg, hem ABD’nin hem de Eylül ayında tutuklama emri çıkaran 31 yaşındaki kişinin anavatanı olan Güney Kore’nin onun iadesini istediğini bildirdi .

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.