Trust Wallet Kripto Para Cüzdanı


0

Trust Wallet Nedir?

Trust Wallet; Bitcoin, Litecoin, Ethereum, XRP, USDT, USDC, Binance Coin (BNB), SOL, Avax ve çok daha fazla kripto parayı saklamak, alıp satmak ve faiz kazanmaya yarayan, mobil ile uyumlu, güvenli ve bir çok ayrıcalık sunan kripto cüzdandır. Trust Wallet tıpkı Metamask gibi bir sıcak cüzdandır. İnternet bağlantısı sağladığınız her yerden telefonunuz ile kripto dünyasına bağlanabilirsiniz.

Trust Wallet ‘ın en büyük avantajı mobil ile tam uyumlu olmasıdır. Zaten cüzdan bilgisayar ortamında yok sadece mobil kullanım sağlamaktadır. Trust Wallet ‘ın mobil ile tam uyumlu olmasından kasıt direk cüzdan üzerinden veya borsalar (dex) üzerinden coin/token alış verişi yapmanıza olanak sağlamasıdır. Kripto para alım satım işlemleri dışında, defi ve etkileşimi, DApp (Decentralized Apps) etkileşimi ve NFT market entegrasyonu ile NFT al sat işlemlerine olanak sağlamasıdır.

Trust Wallet  Hesap Açma

Detaylı bir şekilde adım adım Trust Wallet hesap açma adımlarını göstereceğiz.

İlk olarak Google Play veya App Store girerek Trust Wallet uygulamasını aratıyor ve telefonunuza kuruyorsunuz.,

Uygulamayı açtığınızda seçmeniz için iki adet seçenek sunacak; “YENİ BİR CÜZDAN OLUŞTUR” ve “Zaten bir cüzdanım var”. Biz burada yeni bir cüzdan oluşturacağımız için ilk seçeneği seçerek işleme başlıyoruz.

Sonrasında Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikasını (okuyarak) kabul ediniz. Bu adımdan sonra kripto cüzdanlar söz konusu olduğunda duymaya alıştığımız,12 haneli özel anahtarınız verilecek. Kelimelerin sıralaması da gördüğünüz gibi olacak şekilde, 12 kelimeyi çok iyi muhafaza etmeniz gerekmektedir. (Yazılı ve dijital ortamda kaydetmenizi tavsiye ederiz) Şifrenizi unuttuğunuzda veya farklı bir cihazda cüzdanınızı açmak istediğinizde, size özel olarak üretilen bu 12 kelimeyi kullanmanız gerekecek.

NOT: 12 kelimeyi kaybederseniz eğer hiç bir şekilde cüzdanınızı açamaz, kripto paralarınıza ulaşamazsınız.

İlk ekranda size özel olarak üretilen 12 kelimeyi muhafaza etmeniz istenecek, bir sonraki ekranda ise muhafazayı doğru olarak tamamladığınızı teyit amaçlı olarak 12 kelimeyi doldurmanız istenecek.

Bu adımı da başarıyla tamamladıktan sonra Trust Wallet cüzdanınızı kurmuş ve size özel hesabınızı açmış olacaksınız.

Trust Wallet cüzdan, ilk açılışta belirli kripto paralar otomatik olarak yüklü şekilde gelecektir. Bunlar Bitcoin, Ethereum, BNB (Bep2) ve Smart Chain (BNB Bep20) ‘dir. Metamask ‘tan farklı olarak göze çarpan ilk değişiklik kripto paraların bulunduğu ağlara göre cüzdan adreslerinizin farklı olmasıdır. Mesela BNB için iki ağda da farklı iki ayrı cüzdan adresi kullanmanız gerekiyor. İlerleyen adımlarda bunu daha detaylı göstereceğiz.

Trust Wallet Token Ekleme

İlk olarak, Trust Wallet uygulaması ana ekranında sağ üst köşede bulunan ayar butonu ile token arama ve ekleme ekranına giriş yapmanız gerekiyor.

Token arama ekranına girdikten sonra, cüzdanınızda kullanmak istediğiniz tokenların kilitlerini açmanız ve aktif hale getirmelisiniz. Eklemek istediğiniz tokenları aradığınızda, Trust Wallet ‘ın desteklediği ağları da ayrı ayrı seçebileceğiniz şekilde token listelemesi görünecektir. Örneğin; USDT aramasında ERC20, TRC20, Bep20 vb. (Bakınız; USDT ekleme)

Trust Wallet USDT Ekleme

Trust Wallet ‘da diğer cüzdanlardan farklı olarak, token seçimi yaparken ağı da seçmiş oluyoruz. Yani ağları ayrı ayrı listelemek yerine, tek bir ana sayfada tokenları ayrı ayrı listeliyoruz. Ayrıca, tokenları isimleri ile arayabilmenin yanı sıra daha da emin olmak adına kontrat adresleri ile de arayabilirsiniz. Aşağıdaki resimde bir örneğini görebilirsiniz.

Trust Wallet Takas ve Borsa (Coin alma satma)

Trust wallet, üçüncü bir uygulama gereksinimi duymadan coin alıp satma imkanı sunmaktadır. Hem de bunu isterseniz direk olarak takas ile isterseniz de borsa bölümü ile emir vererek yapabilirsiniz. Fakat burada sadece ERC20 ve Bep20 ağındaki belirli token lar ile işlem yapabilirsiniz. Bu işlemler için, ilk olarak uygulamada DEX sekmesine giriyoruz. Takas için, DEX içerisinde ise Takas sekmesini seçiyoruz. Borsa için ise, yine DEX içerisinde Borsa sekmesini seçiyoruz. Burada takastan farklı olarak, alım veya satım için istediğiniz emri girebilir ve al sat tahtasını gözlemleyebilirsiniz.

Trust Wallet DApps (Uygulamalar)

Trust Wallet ‘ın kullanıcılarına sunduğu en önemli özelliklerin başında, 3. parti uygulamalar ile bağlantı kurmasıdır. Bu özelliği sayesinde; merkeziyetsiz borsalar, DeFi, yield farming, oyunlar, marketler ve çeşitli uygulamalar ile cüzdanınızı direk olarak bağlayarak, mobil üzerinden işlem yapabilirsiniz. DApps bölümünde, kripto dünyasında adından sıkça söz ettiren ve yüksek kullanım hacmine sahip uygulamalar bulabilirsiniz. PancakeSwap, Uniswap, SushiSwap, AAVE, Compound, Curve vb.

Uygulamalar bölümüne, ana ekranda alt kısım bulunan DApps sekmesi ile giriş yapabilirsiniz.

İlk olarak kullanmak istediğiniz uygulamayı seçmeniz ve cüzdanınız ile bağlantısına izin vermeniz gerekmektedir, sonrasında web ara yüzü ile kolaylıkla seçtiğiniz uygulamayı telefonunuzdan kullanabilirsiniz.

Trust Wallet PancakeSwap

PancakeSwap uygulamasına girip, Connect Wallet ile cüzdan bağlantımızı yapıyoruz. Artık PancakeSwap uygulamasını telefonunuzda kullanarak; BSC ağındaki binlerce kripto parayı takas ile alıp satabilir, pancake farm ve syrup havuzlarında likidite sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Alım – Satım için Trade sekmesine Farm ve Syrup likidite havuzları için Earn sekmesine girmeniz gerekiyor.

PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır? ayrıca PancekeSwap Kullanımı Takas, Farm ve Pools Detaylı Anlatım için makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Trust Wallet Uniswap

Uniswap uygulamasına girip, Connect Wallet ile cüzdan bağlantımızı yapıyoruz. Swap sekmesi altında ERC20 ağındaki binlerce kripto parayı takas ile alıp satabilir, Havuz sekmesinde likidite havuzlarına yatırım yapabilirsiniz. Takas işlemi için “bir jeton seçin” ile cüzdanınızdaki kripto paraları, ETH veya diğer kripto paralar ile takas edebilirsiniz. Likidite oluşturmak (LP) için “yeni pozisyon” seçeneğine girmelisiniz.

Trust Wallet AAVE

Kripto para borç alıp verme işlemlerine olanak sağlayan, popüler merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulaması AAVE ‘yi de Trust Wallet ile telefonunuzdan kullanabilirsiniz. AAVE ‘yi kullanabilmek için; uygulamaya girdikten sonra sırasıyla, sağ üst köşede bulunan üç çizgi ayarlar bölümüne girerek, cüzdan bağlayın ve browser wallet kısımlarını seçiyorsunuz. Böylelikle Trust Wallet cüzdanınız ile AAVE bağlantısı yaparak, telefonunuzda AAVE uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. AAVE inceleme yazımıza buradan ulaşarak, siz de çok kolay bir şekilde kripto para borç alıp, verebilirsiniz.

Trust Wallet AAVE

Kripto para borç alıp verme işlemlerine olanak sağlayan, popüler merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulaması AAVE ‘yi de Trust Wallet ile telefonunuzdan kullanabilirsiniz. AAVE ‘yi kullanabilmek için; uygulamaya girdikten sonra sırasıyla, sağ üst köşede bulunan üç çizgi ayarlar bölümüne girerek, cüzdan bağlayın ve browser wallet kısımlarını seçiyorsunuz. Böylelikle Trust Wallet cüzdanınız ile AAVE bağlantısı yaparak, telefonunuzda AAVE uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. AAVE inceleme yazımıza buradan ulaşarak, siz de çok kolay bir şekilde kripto para borç alıp, verebilirsiniz.

Trust Wallet NFT Marketler ve OpenSea

Trust Wallet cüzdanınız ile DApps sekmesi altında bulunan “Marketplaces” bölümünde yer alan piyasadaki en yüksek hacimli market olan OpenSea ‘ye ve daha bir çok NFT markete girebilir ve NFT alıp satabilirsiniz.

Trust Wallet sayesinde, kripto dünyasındaki en popüler NFT market olan OpenSea ‘yi telefonunuzdan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sırasıyla ana ekranda alt kısımda bulunan DApps sekmesine sonra Marketplaces bölümüne ve en son da OpenSea uygulamasına girmeniz gerekiyor. OpenSea uygulaması ana ekranında sağ üst bölümde yer alan üç çizgi ayarlar sekmesine girerek, NFT markete ve Account (Hesap) başlığı altında cüzdanınızda bulunan NFT lere ulaşabilirsiniz.

Trust Wallet Kullanımı ve Ayarlar

Uygulama ana sayfasındaki alt kısımda bulunan “Ayarlar” sekmesine girerek cüzdanınızı özelleştirebilirsiniz.

Cüzdanlar bölümünden birden fazla cüzdan ekleyebilir ve aynı anda kullanabilirsiniz. Karanlık mod ile cüzdanınızı siyah tema ile kullanabilirsiniz. Güvenlik adımı altında uygulamaya pin kodu atayabilirsiniz. Bildirimleri ve para birimi tercihlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca Metamask gibi diğer cüzdanlarınız ile bire bir bağlantı kurarak Trust Wallet ile farklı cüzdanlarınızı bir arada kullanabilirsiniz.

Ayrıca, NFT marketleri kullanarak satın aldığınız NFT leri, ana ekranda üst kısımda bulunan “Koleksiyon” sekmesi altında görüntüleyebilirsiniz.

Trust Wallet Cüzdan Adresi

Trust Wallet cüzdan adresiniz; diğer cüzdanlardan farklı olarak tek değildir, token ve ağlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; Bep20 ağındaki BNB adresiniz ile Bep2 ağındaki BNB adresleriniz farklıdır. Solana ağında kullanacağınız SOL cüzdan adresiniz ise bunlardan da farklıdır. Ana ekranda Cüzdan sekmesi altında tokenlara girerek “Al” tuşuna bastığınızda tokena ve ağa özel cüzdan adresinizi ve QR kodunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu sebeple, ilk olarak cüzdanınıza göndermek istediğiniz tokenı cüzdanınıza eklemeli ve sonrasında o token için “Al” kısmına girerek adresi almalısınız. Örnek olması açısından, aynı cüzdana ait BTC (Bitcoin), BNB (Bep2), BNB (Bep20), Ethereum (Erc20) ve SOL (Solana) cüzdan adreslerini aşağıda görebilirsiniz.

Trust Wallet Token (TWT)

Trust Wallet Token veya kısa adıyla TWT, Trust Wallet kullanıcılarına çeşitli avantaj ve teşvikler sağlayan BEP-20 tabanlı hizmet jetonu (utility token) olarak tanımlanabilir. TWT token sahipleri, Trust Wallet’ı kullandıkları zaman uygulama içi kripto para satın alımlarında ve merkeziyetsiz borsa (DEX) hizmetlerinde indirim gibi çeşitli avantajlara sahip oluyorlar. TWT sahipleri ayrıca Trust Wallet’ın yönetiminde söz sahibi olabilir ve Trust Wallet güncelleme önerileri için oy kullanarak uygulamanın gelişmesinde rol oynayabilirler.

Trust Wallet Token, başlangıçta Binance Chain üzerinde BEP-2 varlığı olarak kullanıma açıldı, ancak Ekim 2020 tarihinde Binance Smart Chain üzerinde BEP-20 token olarak yeniden işleme kondu. Trust Wallet jetonları, BEP-20 tabanlı varlık olarak Binance Smart Chain varlıklarını destekleyen herhangi bir cüzdana aktarılabiliyor. Bu yöntem üzerinden, diğer varlıklarla takas edilebiliyor veya hizmet ödemeleri için kullanılabiliyor.

Toplam Arz: 1,000,000,000 TWT

Dolaşımdaki Arz: 346,951,186.00 TWT

TWT Coinmarketcap

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.