Suç Balinası – Suçlu Balina Nedir?


0

Suçlu balinaların Kripto para bakiyeleri, çoğunlukla 2021’deki kripto pazarının yükselişi ve aynı zamanda hack’lerdeki artış nedeniyle 3 milyar dolardan 11 milyar dolara yükseldi.

Chainalysis’in paylaştığı verilere göre toplamda 4.068 “Suç Balinası ‘nın” 25 milyar dolarlık kripto paraya sahip olduğunu belirtti.

Suç Balinası – Suçlu Balina Nedir?

Suçlu kripto balinaları 1 milyon dolar veya daha fazla kripto para bulunduran ve bu fonların %10 veya daha fazlasını yasadışı adresler aracılığıyla alan herhangi bir özel cüzdan olarak tanımlanıyor.

2021’in sonundaki 11 milyar dolarlık yasa dışı bakiyenin %93’ünü yani 9,8 milyar dolarını çalınan fonlar oluşturuyor. Rapora göre, onu Darknet piyasa fonları  448 milyon dolarla, ardından 192 milyon dolarla dolandırıcılık, 66 milyon dolarla dolandırıcılık mağazaları ve 30 milyon dolarla fidye yazılımları izliyor.

Analiz ayrıca tüm kripto para balinalarının %3,7’sinin suçlu kripto balinaları olduğunu buldu. Çoğunlukla, bu balinalar, darknet pazarlarından kaynaklanan yasadışı fonların kaynaklarıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.