Starknet – STRK Coin Nedir? Neden Önemli?


0

Starknet Token – STRK Starknet Token ile Starknet devrimine katılma fırsatını kaçırma. Ana amaçlarını ve dağıtım koşullarını anla!

Starknet, STARK kriptografik kanıtlarını kullanan Ethereum ölçeklendirme Katman 2 (L2) geçerlilik rollup’ıdır ve yerel STRK token’ın tanıtımı ve Starknet Vakfı’nın kurulmasıyla merkezileşmeye doğru ilerlemektedir. Ethereum L1’de on milyar STRK token başlatıldı ve çeşitli ekosistem katılımcılarına tahsis edilmektedir. Bu arada, misyon odaklı bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Starknet Vakfı, herhangi bir ayrım gözetmeksizin herkese erişilebilir bir kamusal iyi olarak Starknet’i korumayı amaçlamaktadır.

StarkNet Nedir? Kapsamlı Rehber

Starknet Coin ‘in ekosistem içindeki amaçları

Yönetişim

Token, Starknet’in karar alma sürecinde önemli bir rol oynayacaktır. Token sahipleri, ağ güncellemeleri, protokol güncellemeleri, anlaşmazlık çözümü ve kamusal iyi fonlaması gibi yönetişim faaliyetlerine katılacaklar.

İşlem ücreti ödemeleri

Starknet Token, ağdaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılacaktır (ETH ile gaz ödemek için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarken). Bu, ağın sürekli işleyişini sağlar ve düğüm operatörlerini ağın güvenliğini ve verimliliğini sürdürmeye teşvik eder.

Starknet’in fikir birliği mekanizmasına katılım (Staking)

Token sahipleri, tokenlarını ağın fikir birliği mekanizmasına katılmak için yani stake için kullanabileceklerdir. Bu, ağı daha da güvence altına alır ve toplumun ağın bütünlüğünü korumak için aktif olarak dahil olmasını teşvik eder. Yerel bir tokenin tanıtılması, Starknet topluluğunu tanımlamak, ağ operatörlerini tazmin etmek ve karar alma süreci için belirgin bir ses sağlamak açısından önemlidir.

Ağın Merkeziyetsizliği

Starknet ağı’nın merkezileşme ilke ve hedeflerine dayalı olarak canlılık, sansür direnci, şeffaflık ve yaratıcılık prensipleri, misyon odaklı bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Starknet Vakfı tarafından korunacak ve teşvik edilecektir. Ayrıca, önemli teknolojik sorunların çözümü için topluluk karar alma süreçlerini geliştirmek, test etmek ve uygulamak konusunda çalışacaktır.

Token Tasarımı

Token tasarımı, Starknet ekosistemindeki kullanıcıların, operatörlerin ve geliştiricilerin ihtiyaçlarını dikkate almaktadır. Ücret yapılandırması ve token üretimi mekanizmaları, otomatikleştirilmiş, test edilmiş, şeffaf, manipülasyona dirençli ve iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Pay sahiplerine, çalışanlara ve bağımsız yazılım geliştiricilerine tahsis edilen tokenlar, dört yıl boyunca kilitli kalacak ve bir yıl sonra kademeli olarak serbest bırakılacaktır. Ancak, kilitli tokenlar oy kullanmak ve stakelamak için hala kullanılabilecek, ancak transfer edilemeyecek veya ticaret yapılamayacaktır.

Starknet Coin Dağıtımı – STRK Coin

Starknet protokolü, akıllı sözleşmeleri tarafından sağlanan değere dayalı olarak Akıllı Sözleşme Geliştiricilere ücretlerin ve sürekli yeni token üretiminin bir kısmını tahsis edecektir. Diğer yandan, Çekirdek Geliştiriciler, insan takdiri ve merkezileşme prensiplerini dengeleyen bir model aracılığıyla token tahsisine sahip olacaklar. On milyar başlangıç tokenı, StarkWare Yatırımcıları, Çekirdek Katkıda Bulunanlar ve Vakıf arasında bölüştürülecektir. Vakfın tokenların bir kısmı topluluk teminatı, topluluk iadeleri, hibeler, stratejik rezerv, bağışlar ve tahsis edilmemiş bir hazine gibi çeşitli amaçlar için ayrılmıştır.

Braavos Cüzdan Nedir? Nasıl Kurulur?

Starknet Tokenları Nasıl Alınır?

Starknet Tokenları almak için geliştiriciler ve son kullanıcılar ekosisteme katkıda bulunmalıdır. Starknet altyapısı veya akıllı sözleşmeler için değerli yazılım geliştiren geliştiriciler, tokenları protokol aracılığıyla otomatik olarak veya Starknet protokolü üzerinde yapılan çalışmalar için hibeler olarak bekleyebilirler. Son kullanıcılar, gelecekte token ödüllerini beklemeksizin değer verdiği işlemler ve uygulamalar için Starknet’i kullanmaya teşvik edilmektedir. Topluma aktif olarak katılıp gerçek anlamda ekosisteme katkıda bulunarak, bireyler potansiyel olarak Starknet Tokenları alabilirler.

Starknet ekibi, tokenın ve ağın yaratıcı topluluğa güç vererek birçok hayal edilemeyen uygulamaya yol açacağını umuyor.

Ayrıca, başlangıç token tahsisinin %9’u, Starknet için çalışma yapan ve temel teknolojisini güçlendiren Starknet’e katkıda bulunanlar için Topluluk Teminatlarına verilecektir. Önemli olan, tüm Topluluk Teminatlarının manipülasyonları önlemek için geçmişte gerçekleştirilen doğrulanabilir çalışmalara dayandığıdır.

Starknet Airdrop Rehberi | Tam Liste

Sonuç

Starknet ağı, yerel STRK token’ın tanıtımı ve Starknet Vakfı’nın kurulmasıyla merkezileşmeye doğru ilerlemektedir. Token, ekosistem içinde yönetişim, işlem ücreti ödemeleri ve fikir birliği mekanizmasına katılım için üç temel amaç için gereklidir. Geliştiriciler ve son kullanıcılar, Starknet ekosistemine aktif olarak katkıda bulunarak tokenlar kazanabilirler. Bu yazının yazıldığı sırada STRK token’ın satışa sunulmadığını unutmamak önemlidir, dolandırıcılara dikkat edin. Misyon odaklı bir kar amacı gütmeyen olan Starknet Vakfı, Starknet’i kamusal bir iyilik olarak korumak ve merkezileşme hedeflerini teşvik etmek için çalışacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.