Paribu Coin ve Paribu Net Geliyor


0

2022 yılı ilk aylarında 5. yılını kutlayan Türkiye’nin ilk kripto para borsalarından Paribu borsası geçtiğimiz hafta Paribu Coin ve Paribu Ekosistem Blokzinciri oluşturacağını açıkladı.
En yüksek hacimli Türkiye menşeili borsa olan Paribu 2021 yılında Fenerbahçe Token çıkararak piyasada çok büyük bir etki yaratmıştı. Ayrıca dünya kripto para piyasasında popüler altcoinleri listeleyerek Türk yatırımcılara yüksek hacimli altcoin seçenekleri sunmaya devem ediyor. Ama bu kez bambaşka bir gelişme yaşandı ve müthiş bir açıklama yapıldı.

Mevcut ölçeği ile Türk ekosisteminde önemli bir yerde olmakla beraber; 2022 yılı içerisinde globalde de faaliyetlerini genişleterek dünyanın her yerinden kullanıcıya ulaşmayı planlayan Paribu; herkesin erişebileceği, rahatlıkla geliştirme yapabileceği, ürün sunabileceği ve merkeziyetsizliğin gücüyle kolektif bir çalışma sonucu ilerleyen sistemler için Paribu Coin ve Paribu Net’i duyurdu. Önce blokzincir yapısı ile başlayalım ardından blokzincirin coini olan Paribu Coin’den bahsedelim.

Paribu Net Nedir?

Dünyanın her yerinde yüz binlerce yazılımcı, insan ufkunu genişletmeye yönelik pek çok farklı projede aralıksız çalışıyor. Bu yaratma süreci; çeşitlilik, rekabet, hayal gücü, yeni doğan ihtiyaçlar ve çözüm üretme gibi işlevsel bileşenlerden oluşuyor. Fakat  gerçekleştirebilmeye ihtiyaç var.

Geleceği hayal edip onu gerçekleştirme sürecinde gerekli araçları sunmak ve blokzincirler arası beraber çalışabilirliği artırarak yeni olasılıklar yaratmak üzere yola çıkan Paribu Net mevcut blokzcinlerde yaşanan sıkıntıları yenmek için hızlı işlemleri, düşük maliyetle, ölçeklenebilir ve güvenli bir ağ üzerinde çözme iddiasında bulunuyor.

Paribu Net Ne Vaad Ediyor?

 • Hız: 5 saniyede bir blok üretme ve işlemler için minimum bekleme süresi.
 • Ölçeklenebilirlik: Yüksek blok büyüklüğü ile her blokta daha fazla işlem sonuçlandırma.
 • Düşük Ağ Ücreti: Tüm işlemler için düşük ağ ücreti.
 • Güvenlik: En gelişmiş ve güncel şifreleme standartlarıyla güvenli işlem gerçekleştirme.

Paribu Net, çok sayıda işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmek üzere geliştirildi. Bununla beraber, 2. katman (Layer 2) çözümlerini de destekleyen ve ilerleyen dönemde kendisinin de 2. katman entegrasyonlarını gerçekleştireceği bir altyapı sunabilecek. Verilen bilgilerde Paribu Net saniyede maksimum 857 işlemi destekliyor ve ilerleyen dönemlerde yapılacak geliştirmelerle beraber ölçeklenebilirlik daha da artırılılabilecek. Layer-2 yani 2. katman çözümleriyle beraber, maksimum saniyede 90.000 işlem sağlaması öngörülüyor.

Paribu Net, Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumlu bir ağ olacak. Ayrıca farklı ve çoklu blokzincirlerle (multi-chain) birlikte çalışabilirlik sunacak.

Paribu Coin Nedir?

Her blokzincirde olduğu gibi ağların bir Native – Yerel coini vardır. Paribu Net ekosisteminde ağ ücretlerinin ödenmesin ve stake işlemlerinde $PRB coin kullanılacak.

Yapılan açıklamaya göre PRB’nin maksimum arzı 600 milyon adettir. 500 milyon PRB, Paribu Net ana ağının başlamasıyla birlikte ilgili adreslere dağıtıldı. 100 milyon PRB ise, onaylayıcı ödülü olarak ayrıldı. Paribu Net, doğrulama mekanizmasını Delege Edilebilir Hisse Kanıtı (dPoS) ve Otorite Kanıtı (PoA) algoritmalarını birleştirerek kurgulanmış. Her blokta 1 PRB, blok üretimini gerçekleştiren ana onaylayıcıya ödenecek ve 100 milyon PRB’nin onaylayıcılara üretilen bloklar karşılığı dağıtılması yaklaşık 16 yıl sürecek. Bunun dışında, tüm ana ve yedek onaylayıcılar, hâlihazırdaki işlem ücretlerinden pay alacaklar. Her bir blok üretiminde 1 adet PRB bloku üreten ana onaylayıcıya ödül olarak verilir. Ana onaylayıcılar, bloktaki işlem ücretlerinin %80’ini kendi aralarında eşit paylaşırken geri kalan %20’lik kısmı, yedek onaylayıcılar arasında dağıtılacak.

Paribu Net doğrulama yapısında 10.000 PRB sahibi ve gerekli teknik şartları sağlayan her paydaş aday onaylayıcı olabilecek. Kullanıcılar, aday onaylayıcılara ellerinde bulunan PRB bakiyelerini delege ederek oylama güçlerini (vote power) artırabilirler.

Paribu Coin Ön Satışı

Ön Satış detayları için sosyal medyamızı takip edebilirsiniz.

Paribu Net İle Yapılabilecekler

Paribu Net üzerinde NFT Değiştirilemez Token, Defi Merkeziyetsiz Finans , Metaverse ve GameFi türünde tokenler üretilebilecek.

Metamask’a Paribu Net Ağını Eklemek – Paribuchain

Paribu Net’i Metamask cüzdanlarımıza eklemek çok kolay. https://net.paribu.com/ adresinde yer alan “Metamask’e Ekle” butonuna basın. Ardından Metamask bizlere ağı eklemek istediğimizi soracak. Tamam diyip ilerliyoruz ve son derece basit ve güvenli bir şekilde ağı ekliyoruz.

Paribu Self

Ayrıca Paribu kendi sıcak cüzdanı olan Paribu Self’i piyasaya sürecek. Paribu Self, 2022’nin ilk çeyreği içerisinde kullanıma sunulacak. Saklama cüzdanı çözümü Paribu Self’in, Ethereum üzerinde çalışmasının yanı sıra, Paribu Net’in native cüzdan uygulaması olması hedefleniyor.

Paribu Ventures

Paribu Ventures, başta blokzincir teknolojisi olmak üzere, teknolojinin her alanında yatırım yapma hedefiyle yola çıkan bir oluşumdur. Başlangıç olarak 30 milyon dolar yatırım bütçesi ayrılan Ventures öncelikli olarak; blokzincir altyapısı, ikinci katman teknolojileri, merkeziyetsiz finans protokolleri, NFT teknolojisi, P2E projeleri ve Web 3.0 uygulamaları gibi projelere yatırım yapmayı hedeflemektedir.

Paribu Custody

Paribu, kripto varlık saklama alanındaki bilgi birikimini ve kriptografideki en güncel araştırmaları baz alarak kişiler ve kurumlar için bir saklama çözümü geliştirdi. 2022’nin dördüncü çeyreğinde kullanıcılara sunulması hedeflenen projeyi, son ürün hâline getirecek tasarım çalışmaları devam ediyor.

Paribu Test Ağı

Paribu test ağı henüz yazı kaleme alınırken aktif edilmiş değildir. Ancak ilerleyen dönemde aşağıda bulunan linkler sayesinde ağda yapılan işlemleri izleyebileceksiniz.

Paribu Chain Explorer   Explorer Paribu Scan

Ülkemizde yaşanan bu güzel gelişmeler kripto varlıklar ve blokzincir teknoloji adına gurur verici. Herkese bol şans dileriz. Emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.