Kuzey Kore Bağlantılı Kripto Hırsızlığı 2022’de 600.000.000 Doları Aşarak Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Aştı


0

Kuzey Kore’nin, ülke nükleer programını sürdürmeye devam ederken 2022’de benzeri görülmemiş miktarda kripto varlığı çaldığı bildirildi.

Reuters’e göre , bağımsız yaptırım kurumları tarafından Birleşmiş Milletler güvenlik konseyi komitesine sunulan gizli bir rapor, Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının geçen yıl kripto para biriminde 630 milyon dolar çaldığını tahmin ediyor.

Tutar, BM üye ülkeleri ve siber güvenlik şirketlerinden alınan bilgilere dayanmaktadır.

“2022’de DPRK [Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti] aktörleri tarafından önceki yıllara göre daha yüksek değerli kripto para varlıkları çalındı.

Son aylarda kripto para biriminin USD değerindeki değişimin bu tahminleri etkilemiş olması muhtemeldir, ancak her ikisi de 2022’nin DPRK (Kuzey Kore) sanal varlık hırsızlığı için rekor kıran bir yıl olduğunu gösteriyor.”

Raporda, saldırıların yabancı havacılık ve savunma şirketlerini hedef aldığı ve ülkenin birincil istihbarat teşkilatı Keşif Genel Bürosu tarafından kontrol edilen gruplar tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Gruplar arasında, WannaCry saldırılarına karışan Lazarus ve çeşitli ülkelerdeki küçük işletmeleri hedef alan HOlyGhOst fidye yazılımı çetesi yer alıyor.

“Bu aktörler, gelir elde etmek ve silah programları da dahil olmak üzere Kuzey Kore için değerli bilgiler talep etmek için kurbanları yasadışı bir şekilde hedef almaya devam etti.

Bireylerle ilk temaslar LinkedIn aracılığıyla yapıldı ve hedeflerle bir güven düzeyi sağlandıktan sonra, WhatsApp üzerinden sürekli iletişim yoluyla kötü niyetli yükler teslim edildi.”

BM’deki uzmanlar, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarını finanse etmek için siber saldırılara bel bağladığını söylüyor. Pyongyang’ın nükleer bölünebilir malzemeler üretmeye devam ettiğini ve geçen yıl en az 73 balistik füze fırlattığını söylüyorlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.