Kripto şirketi Nexo, ABD SEC soruşturmasından Ceza Aldı


0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 19 Ocak’ta geç saatlerde yaptığı açıklamada, Bulgar kripto para birimi şirketi Nexo ile ilişkili bir kuruluş olan Nexo Capital Inc.’i düzenleyicilere “perakende kripto varlık ödünç verme ürünü” kaydetmemekle suçladığını söyledi. Nexo, suçlamaları karşılamak için 45 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

SEC, Nexo’nun 22,5 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini ve “ABD’li yatırımcılara Kayıtsız Faiz Kazanma Ürününün (EIP) satışını ve satışını durdurmayı” kabul ettiğini söyledi. Şirket ayrıca birkaç ABD eyaletindeki düzenleyiciler tarafından yapılan benzer suçlamaları karşılamak için 22,5 milyon dolar daha para cezası ödemeyi kabul etti.

“Nexo, EIP’yi yatırımcıların kripto varlıklarından faiz kazanmaları için bir araç olarak pazarladı ve Nexo, kendi işi için gelir elde etmek ve EIP yatırımcılarına faiz ödemelerini finanse etmek için yatırımcıların kripto varlıklarını çeşitli şekillerde kullanma takdir yetkisini kullandı.” dedim.

“Sipariş, EIP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve EIP’nin arz ve satışının SEC kaydından muafiyet için uygun olmadığını tespit eder. Bu nedenle, Nexo’nun EIP teklifini ve satışını kaydetmesi gerekti, ancak bunu yapamadı.”

SEC’in açıklamasında, şirketin düzenleyicinin bulgularını kabul etmediği veya reddetmediği, ancak 1933 tarihli ABD Menkul Kıymetler Yasası’nın kayıt hükümlerini ihlal etmesini yasaklayan durdurma emrini kabul ettiği belirtildi.

SEC, suçlamaları çözerken “şirket tarafından derhal üstlenilen düzeltici eylemleri ve şirketin işbirliğini dikkate aldığını” söyledi.

Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, şirketin web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, “Nexo’nun ABD ile ilişkileri hakkındaki tüm spekülasyonlara kesin bir şekilde son veren bu birleşik karardan memnunuz” dedi.

Dört kişi bir organize suç örgütünün parçası olmak, kara para aklamak, vergi suçları, bilgisayar dolandırıcılığı ve lisanssız bankacılık hizmetleri sunmakla suçlandığından , geçen hafta bürolarının kolluk kuvvetleri tarafından basılmasının ardından Nexo Bulgaristan’da soruşturma altında .

Nexo’nun siyasi partilerle bağları ve kampanya bağışlarıyla ilgili Bulgar medyasında geniş yer bulan iddialar ve karşı iddiaların ardından, ülke Parlamentosu 18 Ocak’ta şirketin faaliyetleriyle ilgili “tüm gerçekleri ve koşulları” araştırmak üzere özel bir komite kurulması yönünde oy kullandı. “Potansiyel olarak yasa dışı faaliyetlerin yürütülmesi” ile ilgili işlemler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.