Grayscale CEO’su, Spot Bitcoin ETF’ye Dönüşümün Ardından İki Milyar Doların GBTC Yatırımcılarının Cebine Dönebileceğini Söyledi


0

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, yatırımcıların GBTC’nin bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürülmesinden büyük fayda sağlayacağını söylüyor; bu, firmanın birkaç yıldır mücadele ettiği bir şey.

Peter McCormick ile yaptığı yeni bir röportajda Sonnenshein, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), düzenlemeyi gözden geçiren mahkemelere herhangi bir acente eylemini geçersiz kılma talimatı veren İdari Usul Yasası’nın (APA) 706(2)(A) Bölümünü ihlal ettiğini söylüyor. “keyfi, kaprisli, takdir yetkisinin kötüye kullanılması veya başka bir şekilde yasalara uygun olmayan” olmak.

“Gerçekten, Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylayarak ve GBTC’nin dönüşümünü veya bu konuda diğer spot Bitcoin ETF’lerinden herhangi birini onaylamayarak, SEC keyfi ve kaprisli davrandı ve bu, SEC davasının temelini oluşturan en basit, en ilkel unsur.”

Kurumlara Bitcoin’e (BTC) mevzuata uygun maruz kalma sağlamayı amaçlayan Grayscale’in GBTC’si, şu anda %45’in üzerinde olan net varlık değerine (NAV) göre büyük bir indirimle işlem görüyor. Sonnenshein, SEC, GBTC’nin bir ETF’ye dönüştürülmesine izin verirse, GBTC’nin Bitcoin spot fiyatına yakın işlem yapacağını ve indirim buharlaştıkça yatırımcıların pozisyonlarına milyarlarca dolar ekleyeceğini söylüyor.

“GBTC bugün NAV’ına göre indirimli işlem gördüğü için, bir ETF’ye dönüşecek olsaydı, artık bir indirim olmayacaktı, artık bir prim olmayacaktı. Gömülü bir arbitraj mekanizması olurdu…

Bu ne anlama gelir? Bu, aslında, bir gecede yatırımcıların cebine geri dönecek birkaç milyar dolarlık sermaye olduğu anlamına gelir, çünkü fon, iskontolu işlem yapmak yerine, net varlık değerine geri döner. Yatırımcıların enflasyonla ve diğer tüm bu tür şeylerle karşı karşıya olduğu bu ortamda, SEC’in neden yatırımcıları korumak [ve] bu değeri onlara geri vermek istemeyeceğini hayal edemiyorum.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.