GameFi Nedir? Kapsamlı Rehber


0

2021’den bugüne kadar video oyun endüstrisinin yeni ve en büyük trendi GameFi. Blok zincir oyunları dünya çapında şuan merkezde yer aldığından, insanların alışması gereken bazı jargonlar var. “Metaverse”, “GameFi” ve “Play to Earn oyun” gibi terimler ortalıkta dolanıyor. Peki GameFi nedir, neden bir çılgınlık haline geldi ve çok sayıda oyuncuyu ne cezbetti?

GameFi Nedir?

GameFi, blockchain platformunda geliştirilen oyunlar için kullanılan terimdir. GameFi, Game ve Finans’ın birleşimidir. Basitçe söylemek gerekirse, oyun projeleri, kullanıcıların oyun oynayarak gelir elde etmelerine yardımcı olmak için kripto para birimlerinin benzersiz özellikleriyle birleşir. GameFi ile oyun içi öğeleriniz gerçek dünya değerine sahip olabilir hatta oyun dışında da uygulamaları olabilir. Oyna-Kazan (P2E) oyunlarının yükselişi, bunun oyun ortamını değiştirebilecek başarılı bir model olduğunu göstermiştir.

GameFi’nin Kökenleri

GameFi, Bitcoin ile entegre ilk Minecraft sunucularında emekleme döneminde ortaya çıktı. Bundan sonra, “GameFi” teriminin ilk olarak Eylül 2020’de Jearn Finance’in Kurucusu Andre Cronje’nin bir Twitter gönderisiyle ortaya çıktığı ve aynı zamanda efsanevi bir kodlayıcı olarak da bilindiği düşünülüyor. O zamandan beri, terimin popülaritesi arttı ve finansal unsurlar içeren oyunlara atıfta bulunmak için kullanılıyor.

Cryptokitties, Kasım 2017’de başlatılan ilk GameFi girişimidir. Oyuncular oyunda sanal kedileri toplayabilir, satın alabilir ve büyütebilir. Özellikle, bunları orijinal fiyatının üç katına NFT olarak satmak mümkündür.

NFT Nedir? NFTler için Kapsamlı Rehber

GameFi Nasıl Çalışır ve Geleceği Nedir?

GameFi, kullanıcılar için değer yaratmaya dayalı olarak çalışır. Staking, akıllı sözleşme teşvikleri, NFT para basma ve yield farming gibi çeşitli DeFi konseptlerini uygular. Bu, oyun içi kaynaklar kazanmanıza ve oyun dışında da gelir elde etmenize olanak tanır. Ek olarak, ticaret kaynakları için pazar yerleri, oyun yoluyla daha fazla kazanmak için başka bir fırsat sunar.

NFT’ler ayrıca GameFi deneyiminin önemli bir parçasını oluşturur. Topladığınız kaynaklara gerçekten sahip olmanızı sağlarlar. Bunlar kripto cüzdanınızda dijital varlıklar olarak saklanır. Bu özellik sayesinde, oyun dışında takas edilebilen, kiralanabilen ve hatta desteklenen diğer oyunlarda kullanılabilen öğelerinize sahip olursunuz. Başarısını belirleyen en önemli faktör kullanıcı seçimidir. GameFi’nin en çekici özelliklerinden biri, DeFi ödüllerinin ve pazarlarının merkezi olmayan yapısıdır. Endüstri daha tekelleşirse, bundan zarar görecek olan kullanıcılardır. GameFi az sayıda şirket tarafından kontrol edilirse, endüstriyi istedikleri gibi etkileme gücüne sahip olacaklardır. Bu, kullanıcının çıkarlarına aykırı olabilir.

GameFi Geleceği – Kripto Oyunlara Yatırım Devam Ediyor mu?

GameFi ‘nin Geleneksel Oyundan Farkı

Genel olarak oyunların kullanıcılara geldiğinde en büyük ortak noktası eğlence faktörüdür. Peki oyunu deneyimlemenin eğlencesi ve heyecanının yanı sıra GameFi ile geleneksel oyunlar arasındaki fark nedir?

Play to Earn

Geleneksel oyunlar, oyun oluşturma ve geliştirmede eğlenceyi birinci öncelik olarak görüyorsa, Kazanmak için Oyna konseptini teşvik etmek GameFi’nin birinci önceliğidir. Play to Earn adı gibi, GameFi de oyunu çok daha çekici hale getirmek için doğdu çünkü hem oyuncuları hem de yatırımcıları cezbediyor. Oyundaki herhangi bir öğe, sıradan bir öğeden daha çok para kazanabilen bir araç gibidir. GameFi trendi, geleneksel oyun ekosistemini değiştirdi. Oyun oynamak artık sadece zaman ve para harcamakla ilgili değil, aslında para kazanabilmekle ilgili. Oyuncuları gerçek değere sahip sanal para birimleriyle ödüllendirmek, giderek daha fazla oyuncuyu çekmek için bir faktördür.

Mülk sahipliği

Karakterler, kostümler, silahlar, evcil hayvanlar vb. gibi oyun içi öğeler NFT’ler olarak temsil edilir. Oyuncular bu eşyaları oyunu oynayarak elde ederler. Daha sonra bunları NFT pazarında bir kar için takas edebilir veya kripto para birimiyle takas edebilir ve ardından fiat’a (USD, VDN,… gibi ülkelerin hükümetleri tarafından basılan ve yayınlanan bir para birimi) dönüştürebilirler. Oyuncular, özgünlük ve doğrulanabilir sahiplik ile varlıkları üzerinde tam kontrole sahiptir. Hatta bunları kiralamak bile mümkündür.

NFT ‘lerden Para Kazanma Rehberi

Küçük peşin maliyet veya Ücretsiz

Şu anda, Google Play/App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen veya doğrudan web sitesinde oynanabilen ve yatırım yapmaya karar vermeden önce deneme modu olan çok sayıda GameFi var. Ancak, oynamak için token, karakter veya oyun içi öğeler satın alma gibi özel gereksinimleri olan bazı oyunlar da vardır. Bu maliyet aynı zamanda oyuncunun bir süre sonra ROI (Return on Investment) olarak da bilinen bir kar elde etmesine yardımcı olacaktır.

Gelecekteki potansiyel

DeFi, NFT ve blockchain teknolojisi öğelerinin birleşimi sayesinde GameFi, daha önceki geleneksel oyun türlerine kıyasla bir atılım yarattı. Bu nedenle, geleneksel oyun endüstrisindeki bir dizi “dev”, GameFi’ye geçme planlarını sırasıyla açıkladı: Ubisoft, Square Enix, Epic Games,…

DappRadar, günlük 1.09 milyon blockchain oyun oyuncusu olduğunu tahmin ediyor. Bu arada Footprint Analytics, günlük 1,03 milyon GameFi oyuncusu tahmin ediyor. Bu az bir sayı değil. Ayrıca, Yield Guild Games’in Kurucu Ortağı Gabby Dizon’a göre, 2022’nin sonundan önce günde 10 milyon cüzdanın blockchain oyunlarıyla etkileşime girdiğini göreceğimizi tahmin ediyor. Bu, gelecekte bir GameFi geleceğine olan büyük inancı gösteriyor.

Game Guild Nedir? GameFi Ekosistemi ve Kripto Oyun Guildlerinin Geleceği

GameFi Çevrimiçi Oyun Endüstrisini Değiştiriyor mu?

GameFi, dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşamları üzerinde büyük bir etkiye sahip oldu. Şu anda en popüler oyna-kazan oyunu olan Axie Infinity, 1 milyar doların üzerinde bir değere sahiptir. Oyun, her biri sahip olduğunuz bir NFT olan “axies” olarak bilinen yaratıkları toplamayı, dövüşmeyi ve üremeyi içerir. Oyun içi kazanma fırsatları ile GameFi, on binlerce oyuncunun hayatını değiştirdi. Filipinler ve Venezuela gibi bazı ülkelerde, birçok oyuncu Axie Infinity oynayarak ülkenin ortalama maaşından daha fazlasını kazanıyor.

Metaverse ve GameFi kombinasyonu, yeni bir sanal ekosistem için mükemmel bir fırsat sunuyor. Gerçek dünyadaki teşvikleri ile oyunculara oyunlarına katılmanın yepyeni bir yolunu sunabilir. Daha fazla oyunun bu modeli benimsemesi sadece bir zaman meselesi.

Metaverse Nedir? Rehber Kılavuz

GameFi ile Metaverse’in Geleceği

Metaverse ‘ün başarılı olması için kullanıcılara faydalı olması gerekir. Bu, teşvikler, kullanıcı ajansı ve kontrol yoluyla yapılabilir. GameFi, metaverse ‘ün merkeziyetsiz geleceğini güvence altına almaya yardımcı olacak. GameFi, kullanıcılara değişimi etkileme gücü verdiğinden, meta veri deposuna kullanıcı ilgisini artırmada önemli bir araç olabilir. Daha fazla insan meta veri deposuna katılmak ve getirdiği avantajlardan yararlanmak istediğinde, daha fazla yatırım ve geliştirici desteği kazanacaktır.

Ek olarak, metaverse ‘nin dijital ekonomileri GameFi ile etkileşime girerek desteklenecek. Dijital varlıklarınızı kullanmak için daha fazla olasılık olduğunda, metaverse ‘ün gelişeceğinden emin olabilirsiniz.

Son Söz

GameFi, oyun ve blok zinciri endüstrilerindeki değişimi etkiliyor. Web3 ile ilerlerken şiddetle ihtiyacımız olanı sunuyor ve kontrolü kullanıcılara geri veriyor. DeFi konseptlerinin uygulanması, kullanıcıların oyun oynarken kazanmaları için harika yollar da yaratır. Ancak GameFi’nin başarısı, merkezi olmayan kalma yeteneğine bağlıdır. Kullanıcı seçimi, etkileme ve ödüllendirme ilkelerini koruduğu sürece, oyun hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebilir.

Önümüzdeki yıllarda, geleneksel oyunlardan paralı oyunlara dönüşme yeteneğine sahip, henüz keşfedilmemiş devasa bir oyuncu pazarı olduğu için daha fazla GameFi projesi piyasaya sürülecek. Daha gelişmiş, daha popüler bir GameFi geleceği, daha benzersiz oyun içeriği ve özellikle daha sürdürülebilir bir oyun içi ekonomi için sabırsızlanıyoruz.

Umarım bu makale GameFi’nin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.