Enclave Markets Geliyor!


0

“Hiç kimse, hatta bir sistem yöneticisi bile işlemler gerçekleştirilmeden önce açık pozisyon miktarını bilmiyor. Enclave Markets’ta kullanıcılarımıza bu avantajları en üst düzeye çıkarma yeteneği veriyoruz. Tümü tam uyumlu bir ağ içerisinde oluyor.”

CEO David Wells

Bu yazımızda, henüz beta sürümünde olan ve arkasında Avalanche’ın desteğini almış sağlam bir projeden bahsedeceğiz. Bu tarz projelerde erken yer almanın ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. Bu tarz projelerin hepsi binlerce dolar airdrop dağıttılar. Kesin mi hayır ancak güçlü yatırım toplamaları halinde her şey olabilir.

2022 yılında FTX, Celsius gibi platformlarının, Alameda ve 3AC gibi yatırım firmalarının iflas bayrağını çekmesi birçok insanda güven kaybı yarattı. Kripto ekosisteminin baş aktörlerinin neredeyse 1 haftada çökmesi herkesin kafasında soru işaretleri uyandırdı. İnsanlar tek bir kişiye ait otoriter yönetimlerin kıskacından kaçmaya çalışmaya başladı. DEX’lere artan taleplerle bunları hepimiz gördük.

Önemli borsa ve defi platformlarının çökmesinden bireysel yatırımcılar gibi kurumsal şirketler de etkilendi. Merkeziyetsiz uygulamalara geçmek isteyen kurumsallar bu sefer yasal çerçevelere takılmaya başladı. Yasal, gizli ve de güvenli trade etmek için bir market ihtiyaçları oluştu.

Bu engelleri Enclave Markets ile aşabilirler. Enclave; sofistike tüccarların büyük hacimli ticaretlerini aynı zamanda piyasaları bozmadan gerçekleştirmelerine olanak sağlamak için kurumsal düzeyde tasarlanmış güvenli ve gizli bir markettir.

Projeyi Ava Labs destekliyor demiştik. Avalanche kurucusu Emin Gün Sirer’in Enclave ile ilgili flood’unu da yazımızın ardından mutlaka okuyun.

Firmanın CEO’su David Wells, ürünün kriptonun varsayılan kurucu ilkelerinden biriyle uyumlu olduğunu söyledi: Oyun alanını dengeleme kavramı. Wells, yaptığı bir açıklamada, “Hiç kimse, hatta bir sistem yöneticisi bile işlemler gerçekleştirilmeden önce açık pozisyon miktarını bilmiyor. Enclave Markets’ta kullanıcılarımıza bu avantajları en üst düzeye çıkarma yeteneği veriyoruz. Tümü tam uyumlu bir ağ içerisinde oluyor.” ifadelerini kullandı.

Wells, tüm varlıkların ve işlemlerin zincir dışı tutulduğunu ve yürütüldüğünü belirtti. Bu da piyasadaki diğer kişilerin yalnızca fonlar platformdan çekildiğinde görecekleri anlamına geliyor. CEO’ya göre bu, alıcı ve satıcıların zaman uyumsuzluğunun etkisini azaltıyor.

Proje bunları yaparken yepyeni bir kavram yaratıyor. Adı FEX! Yani Fully Encrypted Exchange! Ne CEX ne de DEX! Peki nedir FEX?

 • Güvenli market
 • Merkeziyetsiz alışveriş.
 • Merkezi Emir Defteri
 • Slipajsız İşlem
 • MEV’den Bağımsız
 • Tercihli Pazar Erişi

Ayrıca platformda tüm işlemleriniz ve emirleriniz anonim kalıyor ve sizinle ilişkilendirilmiyor. Hatta emirlerinizi ve işlemlerinizi Enclave ekibi bile göremiyor. Herşeyiniz sonsuza kadar gizli.

Büyük oyuncular piyasaya girdiğinde diğer piyasa katılımcıları görüyor ve bu sinyallere göre hareket ediyor. Özel ticaret stratejileri açığa çıkıyor ve volatilite artırıyor. İşlemde hiçbir piyasa katılımcısı yer almasa da, büyük emirler piyasayı kötü etkileyebiliyor.

Enclave Cross, onaylı kurumsal kripto tüccarlarının tamamen özel ve güvenli bir ortamda zincir dışı blok alım satımları yapabilecekleri bir OTC pazar yeri oluşturarak bu sorunları çözüyor.

Kullanımı da oldukça basit. Sıcak cüzdanınız ile girip üyelik adımlarını tamamlıyorsunuz. KYC adımı karşınıza çıkacak. Ekip bunu yasal düzenlemelere tabi tutulmamak için hem bireysel hem de kurumsal herkese şart koşuyor.

Ardından ETH, wBTC, AVAX, USDC gibi coinleri gönderiyor ve alım satım yapabiliyorsunuz. İlerleyen dönemde coin adedi arttırılacak ve spot market başlatılacak. Enclave aynı zamanda önemli destekçilere ve partnerlere sahip bir proje demiştik. Blizzard, Ava Labs, Hidden Road bunlardan bir kaçı.

Şimdilik beta sürümünde olan projeyi takibe almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Girin erken kullanıcı olmaya özen gösterin. Çünkü dYdX ve Uniswap‘ın ilk kullanıcılara dağıttığı binlerce doları unutmak mümkün değil. Bu tarz platformların her zaman ilki çok daha değerlidir. Ardından gelenlerin birincileri geçmesi oldukça zordur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir