Bloomberg Analisti Solana’nın Yükselişi Uyarısında Bulundu, Büyüyen Çığ Poligon ve Diğer Ethereum Layer-2’ler Tarafından Önlenebilir


0

Bloomberg’in baş emtia stratejisti, Ethereum (ETH) üzerindeki ölçeklendirme çözümlerinin Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) gibi alternatif katman-1’lerin yükselişini tehdit ediyor olabileceğini söylüyor.

Kripto varlıklarıyla ilgili yeni bir raporda Mike McGlone, Ethereum katman-2’lerinin hızla benimsendiğini ve yeni kullanıcıların Ethereum’dan en iyi akıllı sözleşme platformuna rakip olmaya çalışan alternatif katman-1’lere akışını durdurduğunu söylüyor.

“Ethereum temel zincirinde faaliyet azalırken bile, Katman-2 zincirlerinde NFT’lerin ve Web3 uygulamalarının benimsenmesi büyük ağ etkileri yarattığından, 2022 varlık için çok önemli bir yıldı. Katman-2’ler (L2’ler), Ethereum’un şu anda karşı karşıya olduğu kısıtlamaları ele almaya çalışan blok zinciri ölçeklendirme çözümleri için bir şemsiye terimdir…

2023’ün sonlarında Sharding’in ölçeklenebilirlik sorunlarını hafifletmesi amaçlanıyor. Bu arada L2’ler, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve kullanıcıların Solana, Avalanche gibi alternatif katman-1 zincirlerine akışını durdurmak için devreye girdi.”

McGlone, katman-2’lerdeki etkinliğin artık temel katmandaki etkinliği gölgede bıraktığını belirtiyor. Analist, özellikle Polygon’un (MATIC) 2. katman ekosisteminin geri kalanını gölgede bıraktığını ve bunu kanıtlayacak istatistiklere sahip olduğunu söylüyor.

“Önceki aylarda günlük ortalama 250.000 aktif adresin ardından, L2’ler Ekim 2022’de patlak verdi ve temel zinciri geride bıraktı. Artık sürekli olarak 400.000’den fazla günlük aktif adrese sahipler. Toplama veya L2 zincirlerindeki günlük aktif adresler, 2022’de %86 artarken, Ethereum’daki %33’lük düşüşe karşılık geldi. Polygon, Geliştiriciler İçin İşaret Oluyor.

Hiçbir L2, Ethereum için Polygon’dan daha fazla ağ etkisi yaratmadı. Poligon bir yan zincir olarak başladı, ancak sıfır bilgi (zk) toplamalarına odaklanan bir teknoloji toplayıcısına dönüştü. Bir blok zinciri ezber bozan Zk kanıtı, herhangi bir veriyi ifşa etmeden belirli bilgilere sahip olunduğunu kanıtlama yöntemi, gizliliği geliştiriyor ve işlemleri hızlandırıyor.”

Emtia stratejisti ayrıca, CocaCola, Reddit ve Meta dahil olmak üzere Polygon’un çektiği bazı kurumsal ortaklıkların, benimseme ve yasal uyumluluk söz konusu olduğunda Polygon’a bir avantaj sağladığını söylüyor.

“Geleneksel bir şirketin kendi token’ı MATIC’in ihracına dahil olmasından kaynaklanabilecek potansiyel düzenleyici sorunları bir kenara bırakırsak – yaklaşan Ripple/SEC davasına bakın – gemiye getirdiği şirketlerin kalitesi benimseme potansiyeli için iyiye işaret. CocaCola, Starbucks, Reddit ve Meta gibi şirketler, NFT’lerini tanıtıcı bir Web3 ürünü olarak veya Polygon’un NFT pazaryerleriyle entegre olarak piyasaya sürdüler.”

Yazım sırasında, MATIC 1,23 dolardan işlem görüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.