Bitcoin Tekrar 22000 Doları Geçti | Kripto Para Piyasasında Yaşanan Gelişmeler


0

Biden Yönetimi, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ABD’deki bölgesel bankalarda kitlesel bir çıkışı tetiklemesini önlemek için yarışırken Bitcoin’in (BTC) fiyatı yükseliyor.

Washington Post’un haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı, SVB’deki tüm mevduat sahiplerinin bankanın ani çöküşünün ardından bir bütün haline getirilip getirilmeyeceğini belirlemek için bir dizi acil durum toplantısı düzenliyor.

Kaynak, Hazine Bakanlığı, Federal Rezerv ve FDIC’deki iç müzakereler hakkında konuşan, konuyla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunuyor.

“Federal yetkililer, ABD mali sisteminde panik olacağından korktukları şeyi önlemek için olağanüstü bir müdahaleyi değerlendirerek, Silicon Valley Bank’taki tüm sigortasız mevduatları korumayı ciddi bir şekilde düşünüyor.”

Kurumsal hesaplar da dahil olmak üzere Amerikan banka hesaplarının FDIC tarafından yalnızca 250.000 $’a kadar sigortalı olduğunun ani ve yaygın bir şekilde anlaşılması, BTC fiyatında keskin bir geri dönüşle aynı zamana denk geldi.

Bitcoin, 24 saatin en düşük seviyesi olan 20.334 Dolar’dan %8,7’lik bir artışla 22.111 Dolar’a yükseldi.

Satoshi Nakamoto adıyla anılan Bitcoin’in sözde yaratıcısı, modern bankacılık sistemine bir yanıt ve alternatif olarak açıkça orijinal kripto para birimini yarattı.

Bitcoin, Amerikan bankalarının ve finans kurumlarının sıradan vatandaşlar pahasına en son çöktüğü 2008 mali krizinden doğdu.

Nakamoto, dünyanın ilk kripto para birimini yaratırken, bir bankaya veya aracıya ihtiyaç duymadan işlemleri şeffaf ve doğrulanabilir bir işleme ve doğrulama yöntemiyle desteklenen, doğası gereği kıt bir arza sahip bir parasal sistem yaratmayı amaçladı.

Bitcoin’in mucidi, yaratılışını modern finansal sisteme bir panzehir olarak tanımladı.

“Geleneksel para birimiyle ilgili temel sorun, çalışmasını sağlamak için gereken tüm güvendir. Merkez bankasına para biriminin değerini düşürmeyeceğine güvenilmelidir, ancak itibari para birimlerinin tarihi bu güvenin ihlalleriyle doludur. Bankalara paramızı tutmaları ve elektronik olarak transfer etmeleri konusunda güvenilmelidir, ancak bankaları kredi balonları dalgaları halinde rezervin çok az bir kısmı ile ödünç verirler. Mahremiyetimiz konusunda onlara güvenmeli, kimlik hırsızlarının hesaplarımızı boşaltmasına izin vermeyeceklerine güvenmeliyiz. Devasa genel giderleri, mikro ödemeleri imkansız hale getiriyor…

Kriptografik kanıta dayalı e-para birimi ile, üçüncü taraf bir aracıya güvenmeye gerek kalmadan para güvende olabilir ve işlemler zahmetsiz olabilir.”

Kripto endüstrisi, kripto dostu banka Silvergate’in çöküşünün ardından bankacılık sistemiyle kendi sorunlarıyla mücadele ediyor.

Bu banka, kapılarını kapatma kararının nedeni olarak düzenleyici baskıları ve “son sektör gelişmelerini” gösterdi.

Silvergate’in kapanması, kripto piyasalarında geçen haftaki gerilemeye yol açtı ve Silicon Valley Bank’ın düşüşünün sektör üzerinde de doğrudan sonuçları oldu.

Stablecoin USDC’nin arkasındaki şirket Circle, Silicon Valley Bank’taki 40 milyar dolarlık rezervinin 3 milyar dolarına sahip olduğunu açıkladı. Açıklama, 0,84 dolara kadar düşen ve şu anda yayınlandığı sırada 0,95 dolardan işlem gören USDC’nin fiyatında bir çöküşe yol açtı. Firma, açıkları kapatmak için kendi kaynaklarını ve iç sermayesini kullanacağını söylüyor.

Hacim olarak dünyanın en büyük kripto borsasının CEO’su Changpeng Zhao, bankacılık sistemine bağlı herhangi bir stablecoin’in gelecekte benzer sorunlarla karşılaşabileceği konusunda uyarıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.