Bitcoin ile finansal özgürlüğe ulaşmak mümkün mü?


0

Bitcoin, gücü insanlara geri getirmeyi amaçlıyor. Bunun ötesinde, Bitcoin’e hesaplanmış bir yatırım potansiyel olarak kişiyi finansal özgürlüğe yaklaştırabilir. Ama bunu nasıl yaparsınız?

Son 14 yılda, yatırımcılar Bitcoin’e ilgi duydu birçok nedenden dolayı – mevcut fiat ekonomik sisteminin ekonomik sıkıntılarına potansiyel bir çözüm olmaktan bankasız ve çeşitlenen portföylere ulaşmaya kadar. Bununla birlikte, genel kamuoyunun büyük bir kısmı, Bitcoin’i artan fiat enflasyonu ve jeopolitik belirsizlikler arasında finansal özgürlüğe açılan bir kapı olarak görüyor.

Geleneksel bankacılık sistemleri, özellikle acil durumlarda, finansal erişimi dikte etmek için merkezi hükümetler için defalarca bir araç olarak hizmet etti. Son zamanlarda, Ukrayna-Rus savaşı, kripto para birimlerinin yerinden edilmiş ve bankası olmayan kişilerin temel ihtiyaçlar için fonlara nasıl eriştiğine dair bir vaka çalışması olarak hizmet etti.

Yaratıcı Satoshi Nakamoto’nun amaçladığı gibi , Bitcoin gücü insanlara geri getirmeyi amaçlıyor. Hiçbir düzenleme, yaptırım veya yasak, insanların Bitcoin’i para olarak kullanmasını engelleyemez. Bunun ötesinde, Bitcoin’e yapılan hesaplı bir yatırım, insanları finansal özgürlük hayallerini gerçekleştirmeye yaklaştırma potansiyeline sahiptir. Ama insanlar buna nasıl ulaşabilir?

Hodl

Bir yatırımcının huzursuzluğuyla birleşen kripto para birimlerinin muazzam oynaklığı, ani bir kayıp için bir reçetedir. Birçoğu, Bitcoin’in – diğer kripto para birimlerinin aksine – uzun vadeli bir yatırım olduğunu anlamıyor. Bu nedenle, Bitcoin gazileri, varlığı boğa piyasalarında tutmayı ve düşüş piyasalarında düşüşleri satın almayı tavsiye ediyor.

UpMyInterest’ten alınan verilere göre , birkaç yılı bir kenara bırakırsak, Bitcoin sahipleri yıllık ortalama %93,8’lik bir getiriye tanık oldu ve en iyi performans gösterdiği yılda %302,8’e yükseldi.

Kulağa ne kadar basit gelse de, hodling (varlıkları tutmak için kullanılan kripto dili) yatırımcılar için zor oldu. Ani Bitcoin satışını tetikleyen bazı faktörler, FUD’nin (korku, belirsizlik ve şüphe) yayılmasını ve fiyat hareketlerini içerir.

Kısa vadede Bitcoin’in oynaklığından kar elde etmek mantıklı olsa da, fiyat tablosunu uzaklaştırmak, uzun vadede elde tutmak için daha büyük bir teşvik ortaya koyuyor. Ayrıca, Bitcoin’e sahip olan yatırımcılar, bu harcamaları değer kaybetmeden coğrafi sınırların ötesinde kullanma seçeneğine her zaman sahip olacaklar.

Dolar maliyeti ortalaması

Bitcoin’i uygun bir uzun vadeli yatırım seçeneği olarak gören birçok yatırımcı, dolar maliyeti ortalaması (DCA) stratejisini uygulama eğilimindedir. Bu, her gün, hafta veya ayda Bitcoin’e yeniden yatırılmak üzere düzenli bir gelirden önceden belirlenmiş bir dolar miktarını ayırmayı içerir.

El Salvador başlangıçta Bitcoin’i felce uğratan enflasyonun ortasında yasal bir ödeme aracı olarak benimsediği için eleştirilirken, ülke ortaya çıkan gerçekleşmemiş kazançları hastane ve okul inşa etmek gibi sosyal projeleri finanse etmek için yeniden kullanabilir .

2022’de Bitcoin boğa koşusu sona ererken, Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele , ülkenin her gün 1 BTC satın alacağı DCA’ya benzer bir strateji izledi.

Bukele , Bitcoin satın alma planını açıkladığında, Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilerin gösterdiği gibi, fiyatı kabaca 16.600 dolardı.

O zamandan beri BTC’nin fiyatı %40,46 artarak Salvadorlulara çok ihtiyaç duyduğu rahatlamayı sağladı. Finansal özgürlük arayan yatırımcılar, piyasa değişikliklerine ve kamuoyu duyarlılığına tepki verirken benzer bir strateji izlemelidir.

Self-custody

Bitcoin’in uzun vadeli elde tutulması söz konusu olduğunda, anahtar, varlıkların özel anahtarları konusunda başka herhangi bir üçüncü taraf varlığa güvenmemektir. Kripto borsalarında Bitcoin depolayan yatırımcılar, farkında olmadan varlıklarının tam kontrolünü ele veriyor .

FTX dolandırıcılığı gün ışığına çıktığından beri, kendi kendine velayet davası daha da güçlendi. Fonların zimmete para geçirildiği iddiasıyla zarara uğrayan yatırımcılar , öz velayetin önemini anladılar. Kişisel saklama cüzdanları aracılığıyla özel anahtarın sahipliğini sürdürmek, gerçek anlamda finansal özgürlük arayanlar için çok önemli hale geliyor.

FTX olayının, düşük likidite durumundan kaçınmak için kripto borsalarını kullanıcı fonlarının varlığını ve güvenliğini kanıtlamaya da zorladı.

Kripto kendi kendine saklama için donanım alternatifleri önceden bir yatırım gerektirse de, özel anahtarları bir kağıda yazmak anlamına gelse bile, özel anahtarları depolamak için ideal bir yöntem seçmek kullanıcılara kalmıştır .

Yukarıda belirtilen üç uygulama – hodl, DCA ve kendi kendine velayet – finansal özgürlüğün temel direklerini oluşturur. Ancak kullanıcılar, ihtiyaçlarına uygun diğer stratejileri denemekle sınırlı değildir.

Bitcoin ile finansal özgürlüğe ulaşmak mümkün. Kripto ekosisteminin doğuşu göz önüne alındığında, yatırımcılara süreçte kısa vadeli kazanımlar elde ederken Bitcoin’in uzun vadeli faydalarına odaklanmaları tavsiye ediliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.