Bitcoin Boğa Tuzağı mı Boğa Koşusu mu?


0

Bitcoin fiyatı yıl başından bugüne %40 arttı ve 23.000 $ seviyesini yeniden yakaladı. Bununla birlikte, DCG ve Grayscale ile ilgili süregelen endişelerin yanı sıra makroekonomik belirsizlikler nedeniyle birçok yatırımcı, son fiyat yükselişinin sürdürülebilirliğinden şüphe ediyor.

Glassnode’un raporunda tartıştığı gibi, özellikle 2022’deki uzun ve sancılı ayı piyasasının ardından, daha yüksek fiyatlar ile yatırımcılar arasında mevcut fiyat seviyesinden çıkmak ve likidite kazanmak için kullanma motivasyonu artıyor olabilir.

Tanınmış on-chain analiz firması, en yeni araştırmasında, Bitcoin’in FTX çöküşünden önce gördüğü fiyatın üzerine son sıçramasının bir boğa tuzağı olup olmadığını veya gerçekten de ufukta yeni bir boğa koşusu olup olmadığını inceliyor.

Bitcoin On-Chain-Veri Önerileri

Glassnode raporunda , 21.000-23.000$ bölgesindeki son fiyat artışının, tarihsel olarak “sahibi davranış kalıplarında psikolojik bir değişim” anlamına gelen birkaç zincir üstü fiyat modelinin geri alınmasıyla sonuçlandığını belirtiyor. 

Şirket, Yatırımcı Fiyatını ve Delta Fiyatını inceliyor ve 2018-2019 ayı piyasasında fiyatların şu anda olduğu gibi benzer bir süre (78 gün) Yatırımcı-Delta fiyat bandı sınırları içinde kaldığını belirtiyor ( 76 gün).

Glassnodes, “Bu, her iki ayı piyasasının en karanlık aşamasında süregelen acıda bir eşdeğerlik olduğunu gösteriyor” diyor.

Glassnode, taban aşamasının süre bileşenine ek olarak, piyasa değer düşüklüğünün yoğunluğunun bir göstergesi olarak yatırımcı deltası fiyat aralığının daralmasına da işaret ediyor. “Mevcut fiyat ve sıkıştırma değeri göz önüne alındığında, piyasa fiyatı 28,3 bin doları geri kazandığında benzer bir onay sinyali tetiklenecek.”

Mevcut hareketin sürdürülebilirliği ile ilgili olarak, analiz, son ralliye, kârdaki arz yüzdesinde %55’ten %67’nin üzerine çıkan ani bir artışın eşlik ettiğini belirtiyor.

14 gündeki bu ani artış, Bitcoin için bir yükseliş sinyali olan önceki ayı piyasalarına (2015’te +%10,6 ve 2019’da %8,3) kıyasla karlılıkta en güçlü dalgalanmalardan biriydi.

Geçen yılki kapitülasyon olaylarının ardından, yatırımcıların çoğunluğunun zarara sürüklendiği bir dönemde, piyasa artık bir “kâr hakimiyeti rejimi”ne geçiş yaptı. 2022.”

Bununla birlikte, daha az yükseliş, geleneksel olarak “yerel toparlanma (veya düzeltme) pivotlarının oluşumunda etkili bir faktör” olan Bitcoin kısa vadeli sahiplerinden (STH’ler) gelen satış baskısıdır. Son dalgalanma, bu metriği Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana ilk kez kârda %97,5’in üzerine çıkardı ve STH’lerden gelen satış baskısı olasılığını büyük ölçüde artırdı.

Uzun vadeli Bitcoin sahipleri (LTH’ler), 22.600 $ olan 6.5 ay sonra mevcut fiyatlarla maliyet bazının üzerine çıktı. Bu, ortalama LTH’nin artık başabaş tabanının hemen üzerinde olduğu anlamına gelir. Gerçekten de, mevcut eğilim, dibin şu noktalarda olabileceğini gösteriyor:

LTH-MVRV’nin 1’in altında işlem gördüğü süre ve basılan en düşük değer göz önüne alındığında, devam eden ayı piyasası şimdiye kadar 2018-2019 ile çok karşılaştırılabilir.

Glassnode ayrıca Aralık ayının başından bu yana 6 aydan daha eski kripto paraların hacminin 301.000 BTC arttığını belirterek HODLing inancının gücünü kanıtlıyor.

Öte yandan, madenciler bilançolarını yükseltmek için son fiyat artışını kullandılar. Madenciler, 8 Ocak’tan bu yana aldıklarından yaklaşık 5.600 BTC daha fazla harcadılar.

Sonuç olarak araştırma şirketi, bir sonraki boğa piyasasının yakın olup olmadığı veya boğaların bir tuzağa mı yöneldiği konusunda nihai bir karar vermenin henüz mümkün olmadığını söylüyor:

Uzun süreli bir ayı piyasasının ardından daha yüksek fiyatlar ve kazançların cazibesi, arzı tekrar likit hale gelmeye motive etme eğilimindedir. […] Aksine, uzun vadeli sahiplerin elindeki arz artmaya devam ediyor, bu bir güç ve inanç işareti olarak alınabilir […].

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.