2022’de Piyasaya Sürülen Yeni Kripto Tokenlarının Neredeyse Dörtte Biri, Pump-and-Dump Planlarına Benziyor: Chainalysis


0

Chainalysis’e göre, 2022’de piyasaya sürülen neredeyse her dört yeni kripto para biriminden biri, pompala ve boşalt dolandırıcılığına benzeyen zincir üstü niteliklere sahipti.

Blockchain veri platformu yeni bir analizde, geçen yıl Ethereum (ETH) ve BNB zincirlerinde 1,1 milyon token piyasaya sürülürken, bu tokenlerin yalnızca 40.521’inin “en az on takas ve takip eden hafta art arda dört gün işlem gördüğünü” belirtiyor. onların lansmanı.”

Chainalysis, “kripto ekosistemi üzerinde etkisi olan” yeni projelerin kohortunu inceledi ve alım satımın ilk haftasında hangilerinin değerinin en az %90’ını kaybettiğini analiz etti, bu da token yaratıcılarının varlıklarını hızla terk ettiğini gösteriyor.

“2022’de piyasaya sürülen ve analiz edilmeye değer olacak kadar ilgi gören 40.521 tokenden 9.902’si veya %24’ü, ilk haftada olası bir pompalama ve boşaltma faaliyetinin göstergesi olan bir fiyat düşüşü gördü.”

Chainalysis, kasıtlı entrikalar yerine piyasa güçlerinin ve/veya organik altyapı zorluklarının bu projelerden bazılarını batırmasının mümkün olduğunu kabul ediyor.

“9.902 jetonun hepsinin arkasındaki promosyon stratejisini veya niyetlerini bilmek imkansız olsa da, yeni jetonları güvenilirliklerine göre sıfırdan 100’e kadar puanlayan bir hizmet olan Token Sniffer’da ilk haftadaki en büyük fiyat düşüşüne sahip 25’i kontrol ettik. ve herhangi bir dolandırıcılık benzeri özellik için noktaları yerleştirir. Token Sniffer’a göre, bu 25 jetonun tümü sıfır puan aldı, bu da Token Sniffer’ın değerlendirme kriterlerine göre neredeyse kesinlikle bir pompala ve boşalt için tasarlandıklarını gösteriyor.”

Token Sniffer hizmeti, projelerin birçoğunun yeni alıcıların tokenlerini satmasını engelleyen “bal küpü” koduna sahip olduğunu da belirtti.

Chainalysis’in belirteç yaratıcılarıyla ilişkili olmadığına inandığı alıcılar, geçen yıl şüpheli altcoinleri biriktirmek için toplam 4,6 milyar dolar değerinde kripto harcadı. Blockchain veri firması, pompala ve boşalt dolandırıcıların 30 milyon dolar kar elde ettiğini tahmin ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.