Sollet Cüzdan Oluşturma ve Kullanım


0

Solana ağında kullanılabilen basit arayüzü ve kullanışlı tarzı ile Sollet Wallet – Cüzdan sıkça kripto para severler tarafından kullanılıyor. Kuruluma geçmeden önce kısaca Solana ağından bahsetmekte fayda var.

Solana ağının akıllı sözleşmeleri desteklemesi; Ethereum ağının aksine işlem hızının yüksekliği ve komisyon ücretlerinin düşük olması yeni projelerin gelişmesine ve artmasına yol açtı. Solana ağı genişledikçe, Solana coin $SOL‘a olan talep arttı, talep arttıkça Solana ağı market hacmi büyüdü. Ağustos ayında başlayan ralli sonucu $SOL Coin 215$ ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Sollet cüzdan da Solana ağında uzun bir süredir var olan bir cüzdan uygulaması. İster web sitesi üzerinden ister Google Chrome Eklenti’si ile cüzdanınızı oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Bu yazıda sizlere Google Chrome Eklentisi olarak cüzdan oluşturmayı ve kullanmayı göstereceğiz.

Sollet Cüzdan Kurulumu

İlk önce Sollet cüzdanın Google Chrome Eklenti Sayfasına gidiyoruz. Linkini sizin için hazırladık. Google Chrome – Sollet Cüzdan Eklenti Sayfası

Adım 1: Açılan sayfada “Chrome’a Ekle” butonuna basıyoruz.

Uzantı ekle seçeneğine basıyoruz ve yükleme gerçekleşiyor. Yükleme yaklaşık olarak 2 dakika sürüyor. Eklenti

Adım 2: Sollet Cüzdan Eklentisini Google Chrome tarayıcımıza yükledik. Eklenti barında Sollet simgesi olan mavi kutu içindeki “S” harfine bir kez tıkladığımızda eklenti, bu bilgisayarda daha önceden bir Sollet cüzdan oluşturmadığımızı varsayıyor ve bizi “Create New Wallet” adımına yönlendiriyor.

Açılan ekranda karşımıza “Seed Words” çıkıyor. MetamaskAvaxPhantom gibi sanal cüzdanların hepsinde görebileceğimiz bu 24 kelime bizim Sollet cüzdanımızın şifresi olacak. Bu kelimeleri mutlaka bir yere not etmeli, saklamalı ve kaybetmemeliyiz. Bu kelimeler bir başka bilgisayarda veya format attığımız bilgisayarımızda tekrar kendi cüzdanımıza ulaşabilmemizi sağlar. Seed Words’lerimizi kaybetmemiz halinde cüzdanımıza hiçbir şekilde ulaşma şansımız olmayacaktır. Bir sonraki adım için bu kelimelerin tamamını “Kopyala” yapmakta fayda var.

Dip Bilgi: 24 kelimelik “Seed Words” şifresinde kelimelerin sıralaması da önemlidir. 

Kelimeleri not ettiğimizi kabul eden kutucuğu işaretliyoruz ve “Download Backup Mnemonic File” butonuna basıyoruz.  Bu dosyayı indirmeden “Continue” butonu aktifleşmediğinden indiriyoruz. Bir adet “bak” uzantılı dosya indiriyor. Bu dosyayı da güvenli bir yerde saklamanızı öneririz. İlerleyen dönemde bu dosya ile de hesabınızı bir başka cihazda kurabilirsiniz.

Eğer önceden elimizde bir Sollet Cüzdanımız olsaydı ve ona ulaşmak isteseydik en altta yer alan “Restore Existing Wallet – Mevcut Cüzdan Geri Yükle” seçeneğini seçmek zorundaydık.

Adım 3: Kopyaladığımız Seed Words’leri yani 24 kelimeyi bu kutucuya yapıştırıyoruz. Eğer kopyalamadıysanız elle yazabilirsiniz.  İşlem  bitirdikten sonra “Continue” butonuna basıyoruz.

Adım 4: Cüzdanımıza bu bilgisayarda bir daha ulaşmak istediğimizde tekrar 24 kelime yazmamıza gerek yok. Bir adet şifre belirleyip artık yaratmış olduğumuz cüzdanımıza hemen ulaşabileceğiz. Belirlediğiniz şifreyi doğru bir şekilde 2 kutucuğa da yazdıktan sonra “Create Wallet” butonuna basıyoruz.

Adım 5: Kurulum tamamlandı ve artık Sollet Cüzdanımızı oluşturduk. Bu cüzdanımızda kullanırken yani takas veya gönderim işlemlerinde ödeyeceğimiz komisyonlar hep Solana Coin olacağından en üstte cüzdanımızın $SOL bakiyesi gözüküyor.

Para Yatırmak

Sollet cüzdanımızda herhangi bir takas veya transfer işlemi yapabilmemiz için Solana coin bulundurmamız gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. Solana ağında komisyon ücretleri düşüktür, ilk etapta yapacağınız işlemler için 0,1 $SOL göndermeniz yeterli olacaktır. Bunu Binance, Gate, MeXC, Paribu gibi borsalardan Solana ağını seçerek kolaylıkla gönderebilirsiniz.

rnek vermek adına Paribu borsasından Para Çekme > Solana bölümüne geldik. Aşağıdaki adımlarla cüzdan adresinizi kopyalayıp Alıcı kısmına yapıştırmalısınız. Solana bakiyenizin üstüne tıkladığınızda, “Recieve – Al” seçeneğini seçmelisiniz.

Dikkat: Bazı borsalarda Solana Coin birden fazla ağ tarafından destekleniyor olabilir. Sollet cüzdanınıza Solana veya başka bir token gönderirken mutlaka Solana ağını seçtiğinize emin olun. Eğer farklı bir ağ seçerseniz cüzdanınıza ulaşmayacaktır ve paranızı kaybedersiniz.

Cüzdana Token Ekleme

Solana ağında kullanılan tokenlerin çoğunu kolaylıkla bulabilirsiniz. ERC-20 ağında yer alan tokenleri veya manuel olarak token kontratlarını Coinmarketcap gibi sitelerden kopyalayıp arama kısmına yapıştırıp bulabilirsiniz. Ancak cüzdana token eklemek maalesef ki ücretli. Çok küçük bir fiyatı olsa da diğer uygulamalarda böyle bir ücretlendirme bulunmuyor. 

Herkese sağlıklı, güvenli ve kazançlı günler dileriz!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.