Metamask Optimism Ağı Ekleme


0

Optimism Ağı‘nı Metamask cüzdanlarımıza eklemeyi göstermeden önce kısa bir “Optimism ağından” bahsetmek istiyoruz.

Optimism Nedir?

Optimism, Ethereum’un tüm merkeziyetsiz uygulamalarını destekleyebilen Ethereum için bir Layer 2 ölçekleme çözümüdür. Optimism, tüm hesaplamaları ve verileri Ethereum ağı üzerinde çalıştırmak yerine, tüm işlem verilerini zincire yerleştirir ve hesaplamayı zincir dışı çalıştırarak Ethereum’un saniyedeki işlem kapasitesini artırır ve işlem ücretlerini düşürür. Ayrıca proje erken kullanıcılarına yaptığı hatrı sayılır airdrop ile gündeme geldi.

Ethereum Layer 2 Nedir?

Layer 2, Ethereum ana blokzincirinde yer alan sorunlara çözümler üretmek için oluşturulan bir üst katmandır. Layer 2, gerçekleştirilen işlemlerin daha hızlı olması, transfer ücretlerinin ve diğer işlem ücretlerinin düşürülmesi gibi çözümler üretir. Ancak üretilen bu çözümler, zincir-dışı çözümler olarak da adlandırılmaktadır. Ethereum Layer 2 çözümleri arasında Sidechain ve Rollup gibi çözümler yer alır. Bu çözümler aracılığıyla Ethereum blokzincirindeki işlem yoğunluğu azalır. İşlemler ana zincirden bir yan zincire veya blokzinciri dışına çıkartılır ve burada işlendikten sonra ana ağa yansıtılır. Böylece gerçekleşen işlemlerin doğruluğu sağlanır. Katman 2’de gerçekleşen işlemler için kullanıcılar, ana ağa kıyasla oldukça düşük işlem ücretleri öderler.

Rollup Nedir?

Rollup, Ethereum blokzincirindeki işlem yoğunluğunu azaltmak ve işlem ücretlerini düşürmek için kullanılan katman 2 çözümüdür. Ethereum ana katmanı olan layer 1’deki işlemler, Layer 2’ye yansır ve bu yüzlerce işlem; rollup aracılığıyla tek bir blokta toplanarak işlenir. Ancak gerçekleşen işlemlere ait bilgiler, tek blok hâlinde layer 1’e yani ana Ethereum ağına yansıtılır. Sonuç olarak rollup, Ethereum ağında işlem yoğunluğundan ötürü bir tıkanıklığın oluşmasını engeller. Bununla birlikte işlem ücretlerinin oldukça düşük olmasını sağlar. Rollup çözümleri iki gruba ayrılır: Zk Rollup (Zero Knowledge) ve Optimistic Rollup.

Optimistic Rollup nedir?

Optimistic rollup çözümünde, doğrulama hesaplamaları yapılmadan mevcut işlemlerin hepsi geçerli olarak kabul edilir. Bununla birlikte adından da anlaşılacağı üzere iyimser bir çözüm olan optimistic rollup; bir işlemin şüpheli olduğu bildirilmediği sürece o işlemlerin gerçek olduğunu varsayar ve layer 2’deki işlemleri layer 1’e yansıtır. Ancak şüpheli işlemler olduğunda; o işlemlerin yer aldığı blok için bir inceleme başlatmak üzere hesaplama mekanizması devreye girer.

Metamask Optimism Ağı Nasıl Eklenir?

Metamask’a Optimism ağını eklemek için artık sabırsızlanıyorsanız hemen başlayalım.

Henüz bir Metamask sıcak cüzdanınız yok ise aşağıdaki video tam size göre. Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Metamask Sıcak Cüzdan Kurulumu Videosu için tıklayınız!

Adım 1) Internet tarayıcımızı açıyoruz. Arama çubuğunun yanında yer alan Metamask ikonuna tıklıyoruz. Metamask kurulum yazımızdaki 9.adımda belirlediğimiz şifremizi yazıp, “Giriş Yap” tıklıyoruz. 

Adım 2) Şifremizi girdikten sonra , cüzdanımız açıldı ve cüzdanımıza ulaştık.

Adım 3) Yukarıda “Main Ethereum Ağı” yazısının üstüne basıyoruz, açılan sekme pencerede en altta “Ağ Ekle” seçeneğini bulup seçiyoruz.

Adım 4) Açılan pencerede numaralandırılmış boşluklara sırasıyla aşağıdaki değerleri girmeniz gerekmektedir.

 1. Network Name (Ağ Adı): Optimism
 2. New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://mainnet.optimism.io/
 3. Chain ID (Zincir Kimliği): 10
 4. Symbol (Sembol): ETH
 5. Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://optimistic.etherscan.io/

Bu değerleri kopyala yapıştır olarak yukarıdan alabilirsiniz. Yazdıktan sonra “Kaydet” tıklıyoruz.

Cüzdanınız güncellendi ve artık yukarıda ağ kısmında Optimism; bakiye bölümünde ise “ETH” var. Arbitrum ağının kullandığı coin “ $ETH ”‘dır. Yapacağınız swap vb. işlemlerde sizlerden “Gas Fee” olarak $ETH ödeyeceksiniz. Gas Fee için sözlüğe bakınız veya blogumuzu takip ediniz. Artık Metamask cüzdanınızda Optimism ağını güvenle kullanabilirsiniz. Uniswap merkeziyetsiz borsasında da rahatlıkla swap işlemlerinizi halledebilirsiniz.  Uniswap kullanımı ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

OP Token

Optimism projesi geliştiricileri, yakın bir zamanda yönetişim özelliğine sahip OP isimli bir token geliştirdiklerini açıklamıştı. Bununla birlikte OP token, projenin gelişimine katkıda bulunanlara ve kullanıcılar airdrop ile dağıtılmaktadır.

Optimism Ağına Coin Nasıl Gönderilir?

Optimism ağını Metamask cüzdanınızda kullanmak ve işlem yapmak için Ethereum’a ihtiyacınız bulunmaktadır. Binance, Bybit, MEXC gibi global borsalardan “Ethereum Çekme” işleme yaparken Optimism ağını seçmeniz yeterli olacaktır. 

Dilerseniz köprü de yapabilirsiniz. Köprü platformuna buradan ulaşabilirsiniz. ETH, ERC-20 tokenleri ve ERC-721 tokenleri dahil olmak üzere tüm varlıkları Ethereum’dan Optimism’e ve geriye güvenle taşıyabilirsiniz.

Herkese bol kazançlı günler dileriz!

Metamask cüzdana Binance Smart Chain , Polygon (eski Matic) ağlarını eklemek için Youtube videolarımıza göz atabilirsiniz!

Metamask Cüzdan’a Arbitrum Ağı Ekleme yazısı için tıklayınız!

Metamask Cüzdan’a Binance Smart Chain Ağı Ekleme videosu için tıklayınız!

Metamask Cüzdan’a HECO Ağı Ekleme videosu için tıklayınız!

Metamask Cüzdan’a Polygon (Matic) Ağı Ekleme videosu için tıklayınız!

Metamask Cüzdan’a AVAX Ağı Ekleme Videosu için tıklayınız!

Metamask Cüzdan’a FANTOM Ağı Ekleme Videosu için tıklayınız!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.