Kriptoverse’ün En Hızlı Büyüyen Ayağı: GameFi


0

Kripto para biriminin popülaritesi hızla artmaya devam ederken, dünya çapındaki şirketler bu devrim niteliğindeki teknolojiyi temel ürün ve hizmetlerine dahil etmenin yeni benzersiz yollarını arıyorlar. Bu ekosistemde, özellikle çevrimiçi oyun sektörü yeni fikirlerin odak noktası haline geldi. Geliştiriciler, oyun içi öğeleri satın almanın ve satmanın, kimliğin kilidini açmanın ve kripto ile çok daha fazlasının daha iyi yollarını arıyor. Sanal ve gerçek dünyaların çarpışması olan Metaverse, hiç bu kadar çekici ve umut verici görünmemişti.

Oyun tokenlerinin yükselişi, 2021’in kripto endüstrisindeki en dikkate değer olaylarından biri haline geldi. Analistler, oyuncular ve kripto meraklıları, GameFi’nin inanılmaz beklentilerine ve gelecekteki başarısına güveniyorlar.

Oyun Endüstrisi ve Blockchain

Blockchain teknolojileri, ilk çevrimiçi kumarhanelerin Bitcoin cinsinden mevduat kabul etmeye başladığı 2014 yılından bu yana oyun endüstrisine nüfuz ediyor. Ancak, yalnızca değiştirilemez – benzersiz tokenlerin (NFT’ler) ortaya çıkmasıyla birlikte, oyuncuların dijital karakterlerin, nesnelerin ve farklı oyun içi öğelerin tam sahibi olabileceği oyunlar yaratmak mümkün oldu. Ve mülkiyetin olduğu yerde ticari ilişkiler doğar.

2017 yılında, NFT kedi yavrularıyla on binlerce dolara satılabilen CryptoKitties projesi, çevrimiçi oyun oynamanın sadece para harcamakla kalmadığını gösterdi… Para da kazanabilirsiniz.

Ardından giderek daha fazla geliştirici ve oyuncu böyle bir fırsatla ilgilenmeye başladı. Bu, yeni bir pazar segmentinin oluşmasına yol açtı – GameFi (Oyun Finansı) kısaltması).

Bu terim, NFT kullananlar da dahil olmak üzere blok zincirindeki çeşitli oyun projelerini ifade eder.

GameFi segmentinde birkaç kategori vardır:

 • Free-2-Play ve Play-2-Earn Ücretsiz-2-Oynat ve Oyna-2-Kazançmodellerini kullanan çeşitli türlerde NFT oyunları;
 • Oyun dünyaları veya metaverse
 • NFT oyunlarının geliştirilmesi ve dağıtılması ile mevcut çevrimiçi oyunların blok zincirine aktarılması için araçlar sağlayan projeler;
 • DeFi servislerinde NFT kullanımına izin veren projeler.

2020’de ve daha önce piyasaya sürülen oyunlar çoğunlukla Ethereum blok zincirinde çalıştı. Ancak yüksek komisyonlar, geliştiricileri daha ucuz ve daha hızlı çözümlere geçmeye zorladı. Sonuç olarak, EOS, Tron, Solana, Binance Smart Chain ve Polygon blok zincirlerinde birçok oyun ve diğer GameFi projeleri yayınlandı.

NFT Oyunları

2021’in başından bu yana, NFT oyunlarının sayısı katlanarak arttı. Yalnızca Playtoearn.net derecelendirmesinde, NFT nesneleriyle etkileşime girebileceğiniz ve kripto para kazanabileceğiniz Ücretsiz-2-Oynat ve Oyna-2-Kazanç biçimlerinde 360’tan fazla çevrimiçi oyun vardır. Kart oyunlarından ekonomik simülatörlere, stratejilere, oyun salonlarına, yarışlara ve daha fazlasına kadar bilinen tüm oyun türlerini kapsarlar.

Tüm kripto endüstrisinde olduğu gibi GameFi’de de başarılı olduğu kanıtlanmış çözümler geniş çapta ve ücretsiz olarak ödünç alınır. Örneğin, BSC blok zinciri tarafından desteklenen NFT oyunu My DeFi Pet , Axie Infinity’ye çok benzer: aynı zamanda evcil hayvanları yetiştirmeyi de içerir. Ve bu sadece tek bir örnek. Her gün birbirinden farklı ve birbirine benzeyen çok sayıda heyecan verici GameFi projesi var.

NFT tabanlı birçok oyunun henüz çıkış aşamasına bile gelmemiş olması da ilginç. Yine de, jetonları zaten önde gelen borsalarda işlem görüyor ve hatta büyük harfle ilk 200’e giriyor.

GameFi’nin Beklentileri ve Riskleri

Pek çok uzmana göre GameFi segmenti geniş kapsamlı bir geleceğe sahip. Geliştiriciler, oyunların dağıtımı ve paraya çevrilmesi için yeni araçlar elde ediyor ve dünya çapında milyonlarca oyuncu, oyun sürecini kazançlarla birleştirme fırsatına sahip oluyor.

Tek bir Axie Infinity’nin finansal başarısı, dünya çapında yüzlerce takımı çeşitli türlerde NFT oyunları yayınlamaya zorladı. Bu nedenle 2022’de çok sayıda heyecan verici ve daha da önemlisi potansiyel olarak başarılı sürümler beklenmekte.

Ancak, olası riskleri arasında en önemlisi geliştiricilerin grafiklere dikkat etmemesi ve monoton oyunlardan kaçınmamasıdır. Monoton oyun ve düşük katılım, yeni oyunlara olan ilginin hızla azalmasına neden olabilmektedir.

Ek olarak, Oyna-2-Kazan oyunlarındaki mevcut ekonomik modeller, yalnızca paraları ve hızlı bir yatırım getirisi için umutları olan sürekli bir yeni oyuncu akışıyla sürdürülebilir. Oyunun popülaritesindeki düşüşle birlikte, NFT öğelerinin ve oyun tokenlerinin hızla değer kaybetmesi muhtemeldir.

Bu, oyun tokenlerinin NFT oyunlarının artan popülaritesi sırasında spekülatif oyun için uygun olduğunu, ancak uzun vadeli yatırım için pek uygun olmadığı anlamına gelebilir. Ancak geliştiriciler için blok zinciri araçları sağlayan altyapı projelerinin kaderi, gerçek başarı ve daha fazla gelişme için çok daha küçük endişelere ve daha fazla umutlara neden oluyor.

GameFi, metaverse ve NFT’nin her şeyi için tek durak noktasıdır ve bir oyun inkübatörü, oyuna özel çok zincirli fırlatma paneli, merkezi olmayan risk sermayesi, NFT toplayıcı ve pazar yeri, şirket içi oyun stüdyosu ve çok daha fazlasını bir araya getirir. Ekibin temel görevi, oyun girişimcilerini kapsamlı ekosistemi aracılığıyla desteklemek ve kuluçkaya yatırarak onlara oyun ve kripto alanında mentorluk, danışmanlık ve ağ bağlantıları sunmaktır.

GameFi bir sonraki büyük şey

2021’in sonunda, blockchain oyunlarının sayısı 544’ün üzerinde aktif merkezi olmayan uygulamaya ulaştı. Yalnızca Ocak ayının ilk haftasında, bu oyunların ilk 10’u 841 milyon doların üzerinde işlem hacmi işledi ve 2 milyondan fazla benzersiz aktif kripto para cüzdanı çekti. Bu oyunların çoğu oldukça basit ve basit olsa da, geçen yıl yatırımcılar , oyna-2-kazan oyunları oluşturmak için araçlar sunan Forte gibi projelere 4 milyar dolar akıttı. Sonuç, daha güçlü grafiklere, daha fazla bağımlılık yaratan oynanışa ve potansiyel olarak daha fazla kazanç fırsatına sahip AAA kalitesinde video oyunları olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.