Kriptoda APY Nedir?


0

Kriptoda APY Nedir?

ABD banka mevduatlarının ortalama faiz oranı %0.06’dır. Geleneksel mevduat oranlarının yüksek bir seviyeye ulaşmasıyla, kripto tasarruf hesaplarının, stakelerin, farmingin ve kripto kredilerinin önemli ölçüde dikkat çekmesi şaşırtıcı değil. Sonuçta, kim pasif gelir elde etmek istemez ki?

Yıllık Yüzde Getiri (APY), varlıklarınızdan ne kadar kazanabileceğinizi açıklamak için geleneksel finans ve kriptoda kullanılan genel bir terimdir. Temel fark genellikle gelirinizin özetlenip özetlenmediği, yani gelirinizin kâr getirip getirmediği ve hangi dönem için olduğudur. APY, platformlar veya varlıklar arasındaki getirileri karşılaştırmaya yardımcı olan bir kripto yatırımcısı için önemli bir ölçümdür.

Bu yazıda, bilinmesi gereken yeni ve önemli bir terim olan APY, kripto para birimleri, APR ve çok daha fazlası için nasıl çalıştığı hakkında konuşacağız. O halde başlayalım!

Kriptoda APY Nedir?

APY, bilançoda biriken veya büyüyen bileşik faiz dikkate alındığında, yatırımın yıllık getiri oranıdır. Bileşik faiz, orijinal mevduattan kazanılan faiz ile bu faiz üzerinden kazanılan faizi içerir.

APY genellikle geleneksel tasarruflarla ilişkilendirilirken, kripto para birimi tasarruf programları için önemli bir ölçüdür. Kripto yatırımcıları, stake ederek, tasarruf hesaplarına yerleştirerek veya farming yani verim çiftçiliği yoluyla likidite havuzlarına likidite sağlayarak kripto para birimlerinde APY kazanabilirler.

Kripto borsaları, cüzdanlar ve DeFi ile hızlı bir şekilde APY kazanmaya başlayabilirsiniz. Merkezi Olmayan Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri kavramını alır ve bunu finans dünyasına uygular.

APY’nin Yatırımcılar İçin Önemi

APY, bir yatırımcının parasını yatırdığında ne kadar para kazanabileceğinin önemli bir göstergesidir. APY, bileşik faizi hesaba katmaya yardımcı olur ve bir yatırımcının hesap bakiyesine dayalı olarak faizden ne kadar kazanacağına dair daha iyi bir fikir verir.

APY’yi hesaplamak, kripto yatırımcılarının faiz yoluyla ne kadar para kazanabileceğini ölçmeyi daha kolay hale getirir. Bunu yapmak, hesap bakiyelerini tekrar eden bir temelde daha iyi planlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, yatırımcıların, bileşik faizin, kendi taraflarına çalışmak zorunda kalmadan paralarını büyütmelerine nasıl yardımcı olduğunu gözlemleyebilecekleri anlamına da gelir.

7 Günlük APY Kriptoda Ne Anlama Geliyor?

7 günlük APY oranı, 7 günlük getirileri kullanan yıllık getiri oranıdır. Yedi gün öncesi ile bugün arasındaki net fiyat farkı alınarak yıllık yüzdesi alınarak hesaplanır.

7 günlük APY oranını hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:

APY = (X − Y − Z) ÷ Y × 365/7

Değişkenler:

X = 7 günlük sürenin sonundaki fiyat

Y = 7 günlük dönemin başlangıcındaki fiyat

Z = haftalık herhangi bir komisyon

Bu hesaplanan miktar, yatırımcıların haftalık getirileri anlamalarına yardımcı olur.

APY Nasıl Hesaplanır?

APY, belirli bir formül kullanılarak hesaplanabilir. Bu formül, nominal faiz oranlarının temelde uzun bir süre boyunca aynı olduğu geleneksel finansta yaygın olarak kullanılır. Nominal faiz oranını ve bileşik faiz dönemlerinin sayısını içerir. Bu iki niceliğin tanımları aşağıdaki gibidir:

 • Nominal faiz oranı, enflasyondan önceki faiz oranıdır.
 • Bileşik faiz dönemi, en son faiz tahakkuku ile yeniden tahakkuk ettirilmesi arasındaki dönemdir. Örneğin, aylık bileşik faiz, faizin her ay tahakkuk edeceği anlamına gelir. Dönem, aylık, günlük, yıllık veya başka herhangi bir olabilir.

APY, kripto para birimleri dünyasında sürekli değişiyor. Sonuç olarak, kripto borsalarında, likidite havuzlarında ve bahis havuzlarında belirtilen APY’ler genellikle yalnızca yaklaşık değerlerdir. Oynaklık, belirli kripto varlıkları için arz ve talepteki değişikliklerden kaynaklanır. Belirli bir kripto varlığına olan talep artarsa, faiz oranı ve APY de genellikle yükselir.

Kriptoda APR Nedir?

Yatırımcıların kripto tokenlerini krediye uygun hale getirerek (borçluların ödemek zorunda oldukları faiz oranlarını ve diğer ücretleri dikkate alarak) alabilecekleri parasal değer veya ödül, Yıllık Faiz Oranı (APR) olarak adlandırılır. Genellikle borçluların bilmek istedikleri ilk şeydir. Birkaç platform, kullanıcıları yüksek bir APR sunarak kripto varlıklarını yatırmaya teşvik eder. Yıllık faiz oranına bileşik faiz dahil değildir.

Bazı kripto para borsaları, madeni paranızı ödünç vermenize izin vermez. Ancak, bunu yapan borsalar farklı oranlar sunar. Bu faiz oranları, sağladığınız kredi türüne veya para birimine bağlı olarak dalgalanmaktadır.

APR vs APY

P2P yoluyla borç veriyorsanız veya bir tasarruf hesabına yatırım yapıyorsanız, en yüksek APY’yi aramak çok önemlidir, çünkü bu, yatırımınızdan en yüksek getiriyi elde edeceğiniz anlamına gelir. Ancak, mevduat hesaplarındaki APY piyasaya bağlı olarak dalgalanabilir, bu nedenle herhangi bir oran değişikliğine dikkat etmelisiniz.

Ödünç almak istiyorsanız, en düşük APR’yi aramanız gerekir. Bu, krediye daha az faiz ödeyeceğiniz anlamına gelir. Faiz oranı sabitse, değişmesi olası değildir. Ancak, başlangıçtaki Yıllık Yüzde Oranlı bir krediye kaydolduysanız, kredinin ne kadar süreceğini ve ilk faiz oranı sona erdikten sonra oranlarınızın ne olacağını kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca, APR, bir yıllık basit faiz oranını yansıtır ve APY, faiziniz üzerinden faiz kazandığınız faiz bileşiklerini kapsar.

APY Kriptoda Neden Bu Kadar Yüksek?

Belirli bir kripto projesi için APY, o kripto projesinin varlıkları için arz ve talebe bağlıdır. Yüksek talep, yüksek APY’ye yol açar. Oldukça yüksek APY tekliflerinin çoğu, verim çiftçiliği veya likidite madenciliğinden gelir. Kullanıcılar fonlarını likidite havuzlarına sağlar ve jetonlarını kullanıcılara gelir ve ödül kazanmaları için ödünç verir.

%100’ün üzerinde inanılmaz derecede yüksek APY’ye sahip projeler, genellikle belirli bir havuzdaki token oranı dengesiz olduğunda meydana gelen geçici kayıpları dengelemeye çalışır. Yüksek APY, DEX’lerde yani merkezi olmayan borsalarda başlatılan yeni kripto projeleri için tipiktir.

Sonuç

Her yatırımcının, yatırım fırsatlarını karşılaştırmak ve karları hesaplamak için bir yönteme ihtiyacı vardır. APY veya Yıllık Yüzde Getirisi, kripto para birimlerinin yanı sıra geleneksel finansta kullanılan standart getiri hesaplama oranıdır. Kazanılan tutarı artırabilen bileşik faizin etkisini içerir. APY ne kadar yüksek olursa, yatırımcılar o kadar çok para kazanır. APY seçeneklerini karşılaştırmak, kripto dünyasında son derece önemli olan en çekici yatırım fırsatlarını belirlemeye yardımcı olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.