IDO Nedir? Merkeziyetsiz Ön Satış Hakkında Bilmeniz Gerekenler


1

Kripto paralar, finans ve yatırım dünyasını yeniden tasarlamamızı sağladı ancak yine de bu teknoloji hala yeni ve çoğu insanın kripto para biriminin ne olduğu konusunda bir fikri yok. Hatta kriptoya nasıl yatırım yapabileceklerini anlayan insan sayısının daha da düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle, kripto yatırım alanındaki en önemli bölümlerden birini anlatacağız – İlk DEX Teklifi veya IDO (Initial Dex Offering)

IDO’nun kripto para biriminde ne anlama geldiğini, neden popülerlik kazandığını ve gelecek vaat eden bir kripto para birimi projesine fon toplamak ve gelecekte güvenilir bir gelir kaynağı elde etmek için nasıl yardımcı olabileceğinizi keşfedeceğiz.

IDO ‘nun Anlamı

İlk DEX Arzı (IDO), merkezi olmayan bir likidite borsasında organize edilen bir tür varlık arzıdır.

Yatırımcılar doğrudan bir likidite havuzundan token satın aldığında birçok projenin birden fazla yatırımcıdan para toplamasına olanak sağlayan yeni bir kitlesel fonlama tekniği olarak tanımlayabiliriz. İlk merkezi olmayan değişim teklif modeli, projelerin daha fazla büyümeleri ve gelişmeleri için fon toplamalarına olanak tanır.

IDO, ICO ve IEO Aralarındaki Temel Farklılıklar

IDO modeli, kripto alanında para toplamanın tek yolu değildir. İlk jeton teklifi, ilk takas teklifi, ilk oyun teklifi ve ilk DEX teklifi IDO modelleri en popüler olanlar arasındadır.

IDO, ilk madeni para arzı (ICO) modelinin halefidir. Ancak bir ICO söz konusu olduğunda, projenin web sitesinde token satışları düzenlenir.

İlk değişim teklifleri, merkezi değişim platformları tarafından düzenlenir. ido bağış toplama modelinde, token kitle satışı merkezi olmayan bir kripto borsasında organize edilir. Token arzlarının gerçekleştiği yer, tipik bir IDO modeli ile diğer iki token arz seçeneği arasındaki temel farktır.

IDO Nasıl Çalışır?

Bir IDO’da proje ekibi, yatırımcıların fonlarını, proje belirteci başlatılmadan hemen önce merkezi olmayan bir finans platformundaki akıllı sözleşmelerde kilitlemelerine izin verir.

Proje ekibi, idoiçinde token üretme etkinliğini düzenlediğinde, akıllı sözleşmeler proje tokenlerini yatırımcılara dağıtır ve yatırımcı borsada alım satım faaliyetlerine başlayabilir.

İlk Merkeziyetsiz Borsa Teklifinin (ido’nun) Avantajları

Merkezi bir borsada düzenlenen token arzları veya diğer token satış seçenekleri ile karşılaştırıldığında, İDO birçok açıdan daha avantajlıdır.

Ulaşılabilirlik

Bu bağış toplama yöntemine herkes erişebilir. Herhangi bir yatırımcı, mevcut likidite havuzlarından jeton satın almak için küçük bir miktar para bile yatırabilir.

Yatırımcılar için herhangi bir inceleme süreci yoktur; Bir IDO’ya katılmak, yeni bir jeton satın almak ve ticarete başlamak için jetonun serbest bırakılmasını beklemek için beyaz listeye katılmanız yeterlidir.

Güvenlik

IDO, katılımcılarına kripto projelerine yatırım yapmak için diğer yaygın yöntemlerden daha fazla güvenlik sunuyor çünkü yatırımcılar paralarını merkezi bir kripto para birimi değişim hesabına göndermek zorunda değiller.

Bu, merkezi borsalarda token arzı ile merkezi olmayan borsalar arasındaki temel farklardan biridir. Platform ayrıca kullanıcıların özel anahtarlarını, kişisel verilerini veya finansal bilgilerini tutmaz.

Adil Yatırım Toplama

Herkes bir başlangıç dex teklifi başlatabilir ve fiyat seviyesi izin veriyorsa herkes proje belirteçlerini satın alabilir. Token satışı, yalnızca girişim sermayesi yatırımcıları veya akredite yatırımcılarla sınırlı değildir.

Belli bir süre sonra tokenlar halka arz edildiğinde hemen piyasada işlem görebilirler. Bu da İDO modelini kripto meraklıları ve yatırımcılar için çekici kılan bir diğer özelliktir.

Düşük Maliyetler

Kripto projeleri, akıllı sözleşmelerin uygulanması için nispeten yüksek ücretler ödemesine ve yatırımcıların bir DEX’te güvenli işlemler için blok zinciri ücretleri ödemesine rağmen, bu ücretler, merkezi bir borsanın uygulayabileceği ücretlerden daha düşüktür.

IDO’nun Merkezi Borsalardaki Ön Satışlara Göre Dezavantajları

IDO her ne kadar çok faydalı olsa da bazı dezavantajları da var.

Dolandırıcılık Riski

Sadece bir önceki yıl DeFi’den 10 milyar doların üzerinde çalındı. Paranız bilgisayar korsanları tarafından çalınırsa, platform bunları telafi edebilir veya etmeyebilir.

Başka bir sorun da, herhangi bir kripto projesinin madeni para teklifini başlatabilmesidir, ancak projelerin uzun vadede uygulanabilir olmasını sağlamak ve merkezi olmayan borsalardan dolandırıcılık projelerini ortadan kaldırmak için projeler için herhangi bir inceleme süreci yoktur. Bu nedenle, yatırımcılar bir İDO seçerek bir projenin arkasındaki tüm verileri dikkatlice araştırmalıdır.

Token Fiyat Volatilitesi

İlk proje tokenleri, İDO katılımcılarının kripto cüzdanlarına dağıtıldığında, bu tokenlerin fiyatı yükseliyor. Tüccarlar projenin tokenını satmaya başladığında, kripto piyasası hemen tepki verir ve token fiyatları düşer.

Yeni belirteçlerin piyasa kapitalizasyonu ve işlem hacimleri sabitlenene kadar oynaklığın çok yüksek olması muhtemeldir.

Bazıları bunu bir fayda olarak görse ve fiyat dalgalanmalarından kar elde etmeye çalışacak olsa da, çoğunluk için kafa karıştırıcı bir şey olabilir.

Yüksek Fiyat Manipülasyonu Olasılığı

Kripto alanında, yeni madeni paraların fiyatları kolayca manipüle edilebilir. Bir proje yerel belirtecinin değeri, fiyat artışlarına ve düşüşlerine karşı hassastır.

Bazı projeler tek bir alıcıya satılan jeton sayısını sınırlasa da, birçok tüccar bol miktarda jeton satın almak için botları kullanır. Ardından, bu jetonlar atılır ve fiyatları düşer. Aynı zamanda, tek bir kripto cüzdanı birçok jeton sahibi olduğunda ve ardından onları sattığında da olur.

Kripto Piyasası Neden IDO’lara İhtiyaç Duyuyor?

Bir IDO, kripto para projelerine potansiyel yatırımcıları bulmanın ve daha fazla proje geliştirme için fon toplamanın kolay bir yolunu sunar. Normalde, bir ido’nun çalışması için projelerin belirli gereksinimlere uyması gerekmez. Bu nedenle ilk DEX teklifi, yeni projeler için para toplamanın yaygın bir yoludur.

Daha düşük bir fiyata coin satın almak isteyenler için ilk DEX teklifi böyle bir fırsat sunar. Yeni proje jetonları almak için kayıt olmanız gerekmez ve yalnızca bir jeton satın alsanız bile sorun yoktur.

IDO Nasıl Bulunur ve Yatırım Yapılacak IDO Nasıl Seçilir?

Anlamlı bir IDO bulmak, pek çok kripto girişiminin mevcut fonlama seçeneklerini aramasına rağmen kolay bir iş değildir.

Herhangi bir fon yatırmadan önce, seçilen projenin bazı önemli gereklilikleri karşıladığından emin olun. Bir miktar değer sunar. Bir sorunu çözüyorsa, bir görevi yerine getirmeyi kolaylaştırıyorsa veya değerli bir şey sunuyorsa, bunun için biraz para harcamayı düşünebilirsiniz.

Ürünün arkasında kimin olduğunu kontrol edin. Bazı ünlü insanlar, benzer şirketler için benzer görevlerle çalışan uzmanlar, pazarı ileriye taşıyanlar varsa, bu iyiye işarettir.

Token teklif çalıştırması için seçilen platform %100 güvenli olacaktır. Halihazırda mükemmel bir itibar kazanmış iyi bilinen fırlatma rampaları var. Bu nedenle, sizin tarafınızdan seçilen kripto girişiminin bu fırlatma rampalarından birini kullanması daha iyidir.

Proje seçildikten sonra, ona katılmanın tüm olası yollarını göreceksiniz. Katılmak için projenin beyaz listesinde olmalısınız (bir IDO aracılığıyla gelecekteki yatırımcısı olmak için projenin sosyal ağlarını kontrol edebilirsiniz) ve jetonlarınızı almak için bir cüzdan almayı unutmayın. oluşturulduktan sonra.

Ardından ayıracağınız parayı özel bir akıllı sözleşmeye kilitleyin ve coinlerinizin cüzdanınıza gönderilmesini bekleyin. Ardından aynı platformun likidite havuzları üzerinden anında alım satıma açılır.

Şimdilik bu kadar bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Süper

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.