dYdX Son Gelişmeler: Haziran 1. Hafta


0

dYdX mayıs ayının ortasından bugüne Versiyon 4 ile ilgili oldukça önemli bilgiler aktardı. Bilmeyenler olabilir. Kısa bir özetle başlayalım.

dYdX v4 (veya dYdX Zinciri), dYdX protokolünün açık kaynaklı yazılımlardan oluşan gelecek versiyonudur. dYdX’in v3 ve önceki versiyonları, temel olarak, mevcut zincirlere dağıtılan akıllı sözleşmelerdi ve bulutta barındırılan merkezileştirilmiş hizmetlerle birleştirilmişlerdi. v4 ise merkeziyetsiz, zincir dışı bir emir defterine ve eşleştirme motoruna sahip bağımsız bir L1 blok zinciri olacak.

Versiyon 4 Detayları Netleşiyor

Versiyon 4 ‘e yaklaştıkça global taraftan önemli bilgiler gelmeye başladı. Bunlar;

 • Mimariye Genel Bakış
 • Indexer
 • FrontEnd

Mimari ve Indexer hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için iki konuya özel makalelerimize göz atabilirsiniz. İlerleyen günlerde Front End için de bilgilendirici yazımıza mutlaka ulaşabileceksiniz.

dydx.foundation/blog/a-take-on-the-dydx-daos-near-future(yeni sekmede açılır)

DOT Sona Eriyor

dYdX ekosistemi kritik bir dönemece yaklaşıyor: dYdX V4 lansmanı yaklaşırken dYdX Operations Trust’ın (“DOT”) ilk 6 aylık süresi 19 Haziran 2023’te sona erecek. Sonuç olarak, dYdX Vakıf, DOT’un mevcut durumu ve potansiyel yakın geleceği hakkında bu özel bir blog gönderisini yayınladı.

2 Kasım 2022’de dYdX Vakfı, dYdX topluluğuna dYdX DAO’nun geleceği hakkında tartışmalar başlatma konusunda ilham vermek için ” dYdX DAO’nun Yakın Geleceğine Bir Bakış ” tartışmasını başlatmıştı. Bu tartışma tamamen merkeziyetsiz olacak dYdX’in nasıl yönetileceğine bir ışık tutuyordu.

19 Aralık 2022’de DOT’u bir dYdX subDAO (alt DAO) olarak oluşturma önerisi kabul edildi ve ilk 6 aylık dönem boyunca DOT’un operasyonlarını finanse etmek için dYdX topluluk hazinesinden 225.000 DYDX aktarıldı.

dYdX topluluğu, DOT’un potansiyel olarak genişletilmiş sorumluluklarla bir dönem daha faaliyetlerine devam edip etmeyeceğini düşünecek. Topluluk, DOT’un görevini ikinci bir döneme uzatmaya karar verirse, DOT’un bu ikinci görevini yöneten ekip, diğer şeylerin yanı sıra DOT’un ana faaliyetlerini ölçeklendirmeye odaklanabilir: 

 • DAO iletişim platformunu yönetmek, 
 • Muhasebe, bordro ve ödeme altyapılarını yönetmek,
 • dYdX DAO iletişiminin ve karar alma sürecinin şeffaflığını artırmak için bir strateji oluşturmak ve yürütmek ve
 • bir bütçe geliştirmek ve operasyonel hale getirmek ve harcamaları gerekçelendirmek için belgeleri şeffaf bir şekilde yayınlamak. 

EPOCH 22 Detayları Paylaşıldı

Epoch yani dönem olarak nitelendirebileceğimiz son 28 günlük periyodda bazı önemli konu maddelerini derledik.

 • dYdX platform hacmi yine 30 milyar$ seviyesini aşmış. Çoğu merkezi borsadan daha yüksek desek yanlış olmaz.
 • 3200 benzersiz kullanıcı 2,7 milyon $DYDX coini alım satım ve benzeri komisyonlar karşılığı olarak kazandı
 • Toplam 75bin$ hibe programı altında 3 projeye dağıtılacak.

Tamamlanan 22. Epoch ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler için dYdX Türkiye twitini buraya bırakıyorum.

Yeni Öneri

Chaos_Labs dYdX Risk Parametresi Öneri Portalı adlı yeni bir konu başlattı.

İyi kalibre edilmiş marj riski parametreleri ikili bir işleve hizmet eder. dYdX protokolünü piyasadaki oynaklığın veya kötü niyetli aktörlerin neden olduğu kötü borçtan korurken, standart ticaret faaliyetini minimum düzeyde kısıtlar.

dYdX Parametre Öneri Portalı, optimum parametre seviyelerinin yanı sıra onları bilgilendiren tüm girdileri önermek için şeffaf bir yol sunar.

Bu sistem şu anda parametre tavsiyelerini bildirirken dYdX v3’teki ticaret koşullarını değerlendirmek üzere yapılandırılmıştır. Altta yatan veriler ve algoritmalar uyarlanabilir ve sağlamdır ve çoğu risk parametresi çerçevesinde v4’te kullanım için kolayca değiştirilebilir.

Teklifle ilgili diğer detaylara ulaşmak ve tartışmaya katılmak için forum linkini buraya bıraktım.

Oylamalara Katılın

Siz de DYDX topluluğunda aktif rol alarak yer almak istiyorsanız platformda oylamalara katılabilirsiniz. Bunun için $DYDX coinlerine sahip olmalısınız. Ama incelemeye ve doğru kararı vermeye vaktim yok diyorsan $DYDX coinlerinizi delege ederek; katıldığınız grubun oylama gücünü arttırabilirsiniz. Konuyla ilgili videomuzu buraya ekliyorum.

Keyifli Bir Sohbet

dYdX kurucusu Antonio Juliano; Forbes Youtube kanalına konuk oldu. Juliano; dYdX’in oluşumu ve geleceği hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. İzlemek isteyenler için yayın linki burada.

dYdX Hakkında

dYdX, açık, güvenli ve güçlü finansal ürünler inşa etme misyonuyla önde gelen merkeziyetsiz bir borsa geliştiricisidir. dYdX şu anda Ethereum üzerinde denetlenen akıllı sözleşmelerle çalışmaktadır, bu da trade yaparken merkezi bir borsaya güvenmek zorunda olmamanızı sağlar. Merkeziyetsiz bir borsanın güvenliği ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanım kolaylığı ile birleştiriyor.

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.