Altcoin Nedir?


0

Bitcoin dışındaki bütün kripto paralar Altcoin olarak adlandırılır. Bitcoin ‘e alternatif olan coinler gibi düşünebilirsiniz.

2009’da Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk kripto paradır. Bitcoin, uzunca bir süre kripto para piyasasındaki pastanın büyük çoğunluğuna hakim olsa da, altcoinlerin artmasıyla piyasadaki payı azaldı. Altcoinlerin üretilmesinde ki temel amaç, Bitcoin ‘e göre daha iyi ya da farklı bir versiyon olmasıdır. Piyasada bulunan her altcoin, diğerlerinden daha iyi yaptığı bir benzersiz işlevselliğe sahip olduğunu iddia eder. Bazı altcoinler, uygulamalar oluşturmak için bir programlama dili sunarken, bazıları ise Bitcoin’e kıyasla daha fazla gizlilik sunar.

Piyasada en çok bilinen ve en büyük hacme sahip olan; Ethereum, Cardano, Ripple (XRP), Litecoin, Polkadot gibi sayısız altcoin vardır ve hepsinin birbirinden farklı özellik ve kullanım alanları vardır. Ethereum, merkeziyetsiz ve açık kaynaklı bir uygulama oluşturma altyapısı özelliği sunarken, Litecoin işlemlerini Bitcoin ‘e göre daha hızlı yürüten bir kripto para birimidir. Ayrıca alan adı, kayıt defteri veya veri depolama işaretçileri gibi çok özel, parasal olmayan kullanım durumlarına hizmet eden altcoin’ler de vardır.

Altcoinler piyasaya ilk çıktığı yıllarda sadece Bitcoin paritesinde (karşılığında) alınıp satılırken, teknolojinin gelişmesi ile artık stablecoin karşılığında da işlem görmektedir. Genellikle CeX ve DeX borsalarında alıp satma işlemlerinde veya DeFi platformlarında borç alıp verme işlemleri sırasında sıkça kullanılan USDT, USDC, BUSD vb. stablecoin ‘ler de altcoinlerdir.

Bununla birlikte, temel ve teknik altyapısal işlevi olmayan coin ve tokenlar da olabilir. Bu nedenle bir altcoin konusunda projeyi, temel ve teknik altyapıyı, performansını, toplam işlem hacmini incelemek gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.