NFT Ticareti, Kripto Piyasasındaki Yükselişin Ortasında Ocak’ta 945.000.000 Doları Aştı: DappRadar


0

Takas edilemez tokenlerin (NFT’ler) ticaret hacmi, kripto piyasaları aylarca süren bir ayı piyasasından toparlanmaya başlarken Ocak ayında fırladı.

Piyasa istihbarat platformu DappRadar’dan alınan yeni verilere göre, NFT satışları Ocak ayında aylık bazda %38 artarak 946 milyon $’a yükseldi ve Haziran 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek işlem hacmi oldu.

Ayrıca NFT satışlarının Aralık 2022’ye göre %42 arttığını tespit etti.

“NFT piyasası, Ocak 2023’te NFT işlem hacimleri ve satış sayılarındaki artışla toparlanıyor gibi görünüyor. NFT işlem hacmi bir önceki aya göre %38 artış kaydederek 946 milyon dolara ulaştı. Bu, Haziran 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek işlem hacmi. NFT’lerin satış sayısı da bir önceki aya göre %42 artarak 9,2 milyona ulaştı.”

DappRadar ayrıca, DeFi’de kilitli toplam değerin (TVL) Aralık’tan Ocak’a %26,8 artmasıyla sektörün merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün de yeniden güç kazandığını tespit ediyor.

“[TVL] bir önceki aya göre %26,82 artarak 74,6 milyar dolara ulaşırken, DeFi piyasası Ocak 2023’te toparlanma belirtileri gösterdi. Bu metrik, kripto fiyatlarındaki ralliden büyük ölçüde yararlanmış olsa da, diğer zincir üstü göstergeler bir yükseliş eğilimine işaret ediyor.”

Analitik platformu ayrıca, DeFi’nin toparlanmasına dair ek kanıt olarak likidite sağlayıcısı Lido Finance ve önde gelen akıllı sözleşme platformu Ethereum (ETH) ile ilgili istatistikleri de getiriyor.

DappRadar’a göre Lido, ETH’nin geçtiğimiz Eylül ayında bir hisse ispatı mutabakat mekanizmasına geçmesinin neden olduğu sıvı staking protokollerinin artan popülaritesi nedeniyle, stablecoin DAI’nin yaratıcıları Maker DAO’yu geride bırakarak en büyük DeFi protokolü haline geldi.

“Lido Finance, bu ay Maker DAO’yu devirerek en büyük DeFi protokolü haline geldi. Bu, büyük ölçüde, Ether’in son 30 gün içinde %33 gibi önemli bir artış göstermesiyle, sıvı staking türevi (LSD) protokollerinin artan popülaritesinden kaynaklandı.

Ethereum’un proof-of-stake’e (PoS) geçişi, LSD’lere artan ilgi için bir katalizör olmuştur. Lido bundan yararlanmakta hızlı davrandı ve alınan Ether’i staking protokolüne gönderdiği için ücret geliri, Ethereum PoS kazançlarıyla doğru orantılı oldu.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.