Kripto Borsalarının Geleceğine Hazır Mısınız? dYdX v4 Yaklaşıyor!


0

Kripto para dünyasını sarsacak gelişme için zaman daralıyor: Merkeziyetsiz ve açık kaynaklı dYdX v4.

Önceki versiyonlar, var olan blok zincirlerine konuşlandırılan akıllı kontratlar ve bulutta barındırılan merkezi hizmetlerle faaliyet gösteriyordu. Ancak dYdX v4, tüm bu alışılmışlıkları yıkıyor. Tamamen merkeziyetsiz bir yapıya sahip, bağımsız bir L1 blok zinciri olarak tasarlanırken artık zincir üstü emir defteri ve eşleştirme motoruna sahip olacak. Yani bu gelişmiş protokol, dYdX’in mevcut ve önceki versiyonlarını bir adım öteye taşıyacak.

dYdX zinciri, Cosmos SDK ve CometBFT PoS konsensüs protokolünün sağlamlığına dayanarak şekilleniyor. dYdX, bu yeni ve heyecan verici sistem mimarisinin hala geliştirme aşamasında olduğunu ve detaylarda bazı değişikliklerin olabileceğini belirtiyor. Kripto dünyası olarak açıkçası dYdX v4’ün neler getireceğini dört gözle bekliyoruz.

Biraz daha sistem mimarisine göz atalım.

dYdX v4 Sistem Mimarisi

dYdX v4, protokol, indexer ve arayüz olmak üzere üç ana bileşenden oluşacak ve bu bileşenlerin her biri tamamen açık kaynaklı olacak.

GO dilinde yazılmış olan dYdX v4 protokolü, Doğrulayıcılar (Validator) ve Tam Düğümler (Full Node) olmak üzere iki tip düğüm tarafından destekleniyor. dYdX v4 Mimarisini daha detaylı okumak için yazımız burada.

Blok zincir verilerini kullanıcılara daha etkili ve web2 dostu bir şekilde sunmayı hedefleyen Indexer hizmeti ile dYdX v4, kullanıcı deneyimini bir adım daha öteye taşıyor.

Kullanıcıların tamamen merkeziyetsiz bir deneyim yaşamasını sağlamak için web, iOS ve Android platformlarına özgü üç açık kaynaklı arayüz de sunuyor. dYdX FrontEnd yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Son olarak, dYdX v4’ün amacı, kripto para trade’ini daha güvenli, daha hızlı ve daha merkeziyetsiz hale getirmek. Bu yeni blok zincir yapısı, kripto para ve blok zinciri teknolojisi alanındaki ilerlemeyi anlamlı bir şekilde temsil ediyor. Ayrıca, dYdX’in hem şimdiki hem de gelecekteki kullanıcılarına daha çok katma değer sunmayı hedefliyor.

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.