Fed, Jerome Powell Faizlerin Beklenenden Daha Yüksek Olabileceğini Açıklarken Bitcoin ve Kripto Çöküşünü Tetikliyor


0

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yorumları, Salı günü küresel piyasaları ve Bitcoin’i serbest düşüşe gönderdi. Ancak şimdiye kadar BTC geri döndü.

ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Şehir İşleri Komitesi oturumunda Powell, enflasyonla ilgili son istatistiklerin, Fed’in faiz oranlarını eninde sonunda beklenenden daha yüksek yükseltmek zorunda kalabileceğini gösterdiğini söyledi .

“Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin önceden tahmin edilenden daha yüksek olabileceğini gösteriyor…

Verilerin tamamı daha hızlı sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösterecek olsaydı, faiz artırımlarının hızını artırmaya hazır olurduk.”

Powell’ın yorumları, en iyi kripto para biriminin sadece 15 dakika içinde 22.341 dolardan 21.927 dolara düşmesiyle bir Bitcoin ani çöküşünü tetikledi.

BTC daha sonra 22.000 $ işaretinin üzerine sıçradı ve yayınlandığı sırada 22.309 $ seviyesinden işlem görüyor.

Bitcoin’in hisse senetleri ile olan korelasyonu son haftalarda zayıfladı ve BTC, son zamanlarda 24.960 $’a yükselen S&P 500’ü geride bıraktı.

Ancak geçen hafta, bu korelasyon diğer yöne kaymış gibi göründü.

Dijital varlık dostu banka Silvergate’in kripto borsası FTX’in çöküşünden sonra iş dünyasında kalma yeteneğini değerlendirmek için adımlar attığını açıklamasıyla Bitcoin 23.000 doların altına düşerken hisse senetleri yükseldi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.