Ethereum Name Services Nedir? ENS Nedir?


0

GİRİŞ

Kripto adresleri, akıllı kontratlar ve yazılımlar tarafından okunmak üzere tasarlanmış uzun sayı ve harf dizileridir. Bu uzun adresler kafa karışıklığına ve hatta bazen fon kaybına neden olmaktadır

Ethereum Ad Hizmeti, bir Ethereum adresini, URL gibi biçimlendirilmiş, insan tarafından okunabilir bir dizeye dönüştürür. Bu şekilde her ikisi de bir telefon rehberine benzer şekilde çalışır. Bir telefon rehberinde bir isim arayabilir ve o kişiye ulaşmanızı sağlayacak numarayı alabilirsiniz.

ENS, kripto kullanıcılarının aşina olduğu uzun genel adresi eşler ve onu okunması ve hatırlanması kolay basit bir adla değiştirir. Örneğin “0x4dc23F68D49700830Cf9238D8abC84a3B75A70e1” gibi hantal bir şey, “PusulaFinans.eth” kadar basit hale getirebilir.

ENS ve DNS

Ethereum Name Service, Ethereum Ad Hizmeti veya ENS, uzun ve kafa karıştırıcı kripto adreslerine zarif bir çözüm sağlayan Ethereum blok zincirine dayalı dağıtılmış bir teknolojidir. Tıpkı bir web sitesi adı veya e-posta gibi bir kripto adresini temsil eden bir URL’dir. ENS, kripto adreslerinin okunmasını ve paylaşılmasını kolaylaştırmak için basit web sitesi adlarını IP adresleriyle eşleştiren Etki Alanı Adı Hizmeti (DNS) ile aynı konsepti kullanır.

DNS, Web2’nin sorunsuz çalışmasına izin veren bir internet protokolleri sisteminin parçasıdır. İnternetin yeni merkezi olmayan sürümünü tanımlayan bir kavram olan Web3, hala gelişmekte olan bir alandır ve uzun adresler gibi benimsemeyi engelleyen sorunlara sahiptir.

Şu anda, ENS’nin birincil amacı, insanlara ve uygulamalara kripto adreslerini okumanın ve paylaşmanın kolay bir yolunu vermek ve Web3’ü daha sindirilebilir hale getirmektir. Web3 olgunlaştıkça, muhtemelen ENS etrafında daha fazla protokol oluşturulacaktır.

ENS Alanı Nasıl Alınır?

Yeni bir ENS alanı oluşturmak isteyenlerin MetaMask, Torus veya MEW gibi bir kripto cüzdanına ve bir miktar Ethereum’a $ETH ihtiyacı vardır. Kullanıcılar seçtikleri alan adını https://app.ens.domains/ üzerinde önce aramalıdır. Yeni bir ENS alan adının maliyeti en az 5 USD’dir, ancak alım esnasında Ethereum işlemi için gas-ücretini gözden çıkarmanız gerekmektedir.

ENS DAO 

ENS, bir merkezi olmayan otonom kuruluş (DAO)  tarafından işletilmektedir. DAO, kendisini ENS token aracılığıyla yönetir. Token sahipleri, gelecekteki geliştirme için teklifler sunar ve oy kullanır.

ENS Yönetim Tokeni Nedir? 

ENS yönetişim belirteci, Ethereum blok zincirinde oluşturulmuş bir tokendir. Çoğu kripto tokeni gibi çeşitli borsalardan alınıp satılabilmektedir,  ancak token aynı zamanda ENS topluluğunda belirli bir role hizmet etmektedir. ENS DAO üyeleri kuruluşta görmek istedikleri değişiklikleri iletmek için tokenlerini kullanırlar.

Örneğin, bu yıl içinde ENS topluluğu, ENS’nin nasıl yönetilmesi gerektiğine ilişkin bir dizi kural ve yönerge olan ENS Tüzüğü’nü oylayacak. Her tokenin bir oy hakkı vardır. Anayasanın belirli bir maddesine verilen oyların %67’si “evet” ise, madde yürürlüğe girer.

Bir kullanıcı ENS topluluğuna bir teklif sunmak isterse, oylamaya gitmesi için 100.000 token desteğine ihtiyacı olacaktır.

ENS token dağıtımı 

ENS tokenlerini topluluğa dağıtmak için geliştiriciler, ENS Token arzının %25’ini 31 Ekim 2021’e kadar bir ENS alanına kaydolmuş kullanıcılara tahsis etti.

Token dağıtımı:

 • Topluluk hazinesi: %50
 • .eth sahiplerine Airdrop: %25 
 • ENS katkıda bulunanlar: %25

Geliştiriciler daha sonra bu tokenleri ENS sistemlerinde kayıtlı cüzdanlara airdrop ile gönderdi. ENS token havuzunu, belirli bir kullanıcının bir ENS alanına ne kadar süreyle sahip olduğuna bağlı olarak dağıtıldı.

Pratikte bu, birçok sıradan kullanıcının airdrop’ta on binlerce dolarlık token aldığı anlamına gelirken, uzun yıllar alan adı sahibi olan kişiler daha fazla pay almış oldu.

ENS temeli

ENS Vakfı, DAO’yu temsil eden bir tüzel kişiliktir. Bu şekilde vakıf, DAO katılımcılarına yasal destek sağlayabilmektedir. Vakfın, aynı zamanda ENS çekirdek ekip üyeleri olan Nick Johnson, Brantly Millegan ve Kevin Gaspar olmak üzere üç yöneticisi var.

ENS Vakfı, garanti ile sınırlı bir vakıf şirketidir ve Cayman Adaları’nda kurulmuştur. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve yöneticilerine veya üyelerine temettü ödeyemez. Vakfın kendisi, bir Cayman Adaları firması olan DS Limited tarafından doldurulan bir denetçiye sahiptir.

ENS Nasıl Satın Alınır?

Binance, Coinbase, Gateio, Huobi, Kucoin gibi merkezi ve Uniswap, Bancor, SushiSwap gibi merkeziyetsiz borsalardan satın alabilirsiniz.

Coinmarketcap verilerine göre ATH seviyesi 85$ olan ENS tokenin piyasada toplam 100 milyon adet bulunmaktadır. Anlık olarak 18$ olan tokenin şuan dolaşımdaki miktarı ise 20 milyon adettir. Toplam market değeri olarak 163 sırada bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.