Dymension RollApp Standartları ile Fraud Kanıtları Tanıtımı


0

Dymension, RollApp’ları (ultra hızlı ve kolayca dağıtılabilir blok zincirleri) güvence altına almak ve bağlamak için tasarlanmış bir blok zinciridir. Bir yerleşim katmanı olarak, Dymension’ın RollApp’ları ZK kanıtları veya dolandırıcılık kanıtları ile doğrulama yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Bunu başarmak için, Dymension ağın temel bileşenlerini standartlaştırır.

Dymension, uygun standartlar kullanarak blok zincirlerini soyutlar:

 1. IBC — köprü standardı: Farklı güvenlik varsayımları olmaksızın, tek bir köprüleme protokolü kullanarak köprüleri soyutlar.
 2. EVM — adres standardı: Popüler kripto araçlarıyla kolay etkileşim, uyumluluk ve entegrasyon sağlar.

Bugün, yeni bir standart duyuruyoruz:

 1. DRS — Dymension RollApp Standartları (DRS) ile Dolandırıcılık Kanıtları: RollApp durumunun ve standart zincirlerin doğrulanmasını sağlar. DRS, RollApp’ların ERC tokenlarına eşdeğeridir. DRS, dolandırıcılık kanıtı yeteneği ile rollup’ları kilidini açarak, onları saklamasız, güvenli ve standart hale getirir.

Dymension RollApp Standartları

Dymension, yönetim onaylı RollApp ikili dosyaları (çalışma ortamları) için zincir üzerinde bir kayıt tutar ve bunlara Dymension RollApp Standartları (DRS) denir.

Genellikle, bir DRS, popüler bir VM ile basit bir zincir şablonudur (örneğin, EVM = DRS-1, WASM = DRS-2, SVM = DRS-#), ancak özel şablonlar da Dymension RollApp Geliştirme Kiti ile oluşturulabilir ve yeni bir DRS haline gelebilir. Örneğin, geliştiriciler, düşük gecikmeli ticaret için özel olarak tasarlanmış bir türev borsa zinciri oluşturabilir ve bunu zincir üzerinde sunabilirler. Yeni DRS’ler, Dymension’ın merkezi olmayan yönetimi tarafından onaylanır ve Dymension blok zinciri koduna işlenir.

Bir DRS onaylandığında ve işlendikten sonra, herkes bu standardı izin gerektirmeden kullanabilir ve sadece birkaç tıklama ile bir RollApp dağıtabilir, Dymension blok zincirinin tam güvenliğinden yararlanabilir. DRS’lerin işlenmesi, rollup’ların temellayer güvenliğini miras almasını engelleyen multi-sig yönetimli akıllı sözleşmelere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Dolandırıcılık Kanıtları

Dymension RollApp Standartları, Dymension’ın bir RollApp’ın durum geçişini doğrulamasını sağlar. Bu çalışma, Celestia ve Rollkit ekibindeki ortaklarımızla işbirliği içinde üretilmiştir!

Dolandırıcılık kanıtları, bir RollApp düzenleyicisi tarafından yayımlanan durumla ilgili bir anlaşmazlığı iddia eden işlemlerdir. Dolandırıcılık kanıtları, RollApp’ları doğrulayan tam düğümler (örneğin, piyasa yapıcılar veya RollApp’ı doğrulamak isteyen herhangi bir kişi) tarafından kolayca oluşturulabilir.

Nasıl çalışır:

 1. Tam düğüm dolandırıcılığı tespit eder, panikler ve bir dolandırıcılık kanıtı oluşturur.
 2. Dolandırıcılık kanıtı, Dymension blok zincirine bir işlem olarak gönderilir.
 3. Dymension, gömülü DRS kodunu ve gönderilen dolandırıcılık kanıtını kullanarak tartışmalı işlemi yürütür.
 4. Kanıt sonucuna göre, Dymension düzenleyiciyi veya tam düğümü cezalandırır.

Kendiniz Deneyin!

Burada, çalışan bir dolandırıcılık kanıtı süreci ile bir docker konteyneri sağlanmıştır! Kendi düzenleyici dolandırıcılığınızı çalıştırın, farklı bir tam düğüm ile yakalayın ve Dymension düğümünün bunu doğrulamasını sağlayın.

Dolandırıcılık kanıtı göndermek izne tabi değildir. Bu, DYM olarak bir depozito gerektirir ve RollApp düzenleyicileri de kesilebilecek ve dolandırıcılığı kanıtlayan kişiye ödüllendirilebilecek DYM bağlarlar. Bu dolandırıcılık kanıtı mekanizması, son test ve denetim aşamalarında olup, Dymension’a yapılacak olan gelecek yükseltmelerin bir parçası olarak desteklenecektir.

Sonraki Adımlar

Dymension’ın yaklaşan 2D yükseltmesi ile, Dymension’ı ölçeklenebilir ve güvenli hale getiren yenilikçi kavramlar tanıtılacaktır. Bu kavramlar arasında, RollApp’lar için her zaman dürüst bir tam düğüm olmasını sağlayan ve rollup’lardan IBC üzerinden para çekilmesini mümkün kılan eIBC (emanet IBC) yer alır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.