dYdX Son Gelişmeler: Nisan 2. Hafta


0

Sürekli geliştirildiği ve yenilendiği için dYdX borsasından haberler ardı ardına geliyor. Son döneme bir çok yeni haber geldi. Bu yazıda toplayarak güzel bir güncelleme yapalım istiyorum.

İlk olarak dYdX globalin Türkiye pazarına ne kadar önem verdiğinin altını çizerek başlamak istiyorum. dYdX Türkiye’nin de katkılarıyla dYdX borsası canlı destek verdiği diller arasına Türkçe’yi ekledi. Bunun DeFi ekosisteminde bir ilk olduğunu tahmin ediyorum.

Ayrıca dYdX ve merkeziyetsizliğin ülkemizde yaygınlaşması adına birçok çalışma gerçekleştiren dYdX Türkiye Lideri Doruk İşmen ve ekibi; Türk kullanıcılar için özel bir etkinlik başlattı. Etkinlikte 10 şanslı dYdX kullanıcısı, içinde 1 Şapka, 1 Hoodie ve 1 T-shirt bulunan kutuyu kazanacak. Katılım ve detaylı bilgilendirme için makalemiz burada.

dYdX borsasının istatistiki ortalamaları her gün artıyor. dYdX borsasının ortalama günlük hacmi 970 milyon doları bulmuş ve geçen hafta tüm DEX türev hacminin %45,8’ini yakalamış. Ve bir önemli nokta da şu; ekip bunu yeterli bulmuyor ve daha fazlası için sürekli çalışıyor.

CEO Antonio Juliano; twitter hesabından paylaştığı kısa bir videoda v4’de saniye başına 500 emrin işlendiğini gösterdi. v4’e geçecek olan borsa kendi ağına sahip olacak ve çok daha hızlı ve tam merkeziyetsiz olacak.

Chainlink için atılan bir iddiaya göre; platform kendi fiyat oracle tahminlerini kullanmaları halinde DeFi platformlarına fahiş fiyat sunuyor. Bu paylaşımın altına yorum bırakan CEO; dYdX’in v4 ile kendi oracle hizmetine sahip olacağını belirtti. Bu da merkeziyetsizliğin bir başka önemi olarak belirtilebilir.

Şimdi bahsedeceğim konu hakkında daha önce bir makalemiz yer alıyordu. Ancak oylama sonlanmamıştı. Şimdi oylama sonucu ile tekrar hatırlayalım.

Bildiğiniz gibi dYdX platformu şuan 3. versiyon ve 4’e geçecek. Değişim kesin ve net olmasına evet ancak v3 için kritik bir hata tespit edilmişti. dYdX StarkEx Cairo kodunun mevcut sürümünde, yalnızca belirli bir İşlem durumunda tetiklenen ve teminat bakiyesinin tam olarak sıfıra eşit olması ve hala açık pozisyonları olan bir hesap için tetiklenen bir hata tespit edildi. Bu durumda pozisyon için doğru fonlama zaman damgasını göndermek yerine zincir üzerinde sıfır değeri gönderilir, böylece zaman damgası durumu oluşturan gerçek fonlama endekslerine dönüştürülmez. Bu, borsa dondurulduktan (kıyamet günü senaryosu) ve hem dYdX hem de StarkWare’in kullanıcılara yardım sağlayamamasından (kötü niyetli veya kötü niyetli olarak saldırıya uğramasından) sonra fonların geri alınamamasına neden olabileceği iddia edilmişti.
Starkware, bunu önlemek için ilgili Cairo kodunda bir düzeltme hazırlamış ve topluluğa sunulmuştu.

Toplulukta yapılan bir diğer oylamada ise dYdX topluluğu DAO işletiminde kullandığı topluluk platformu olan Commonwealth ‘den Discourse ‘a geçmeyi oyluyor. dYdX delege ettiyseniz oylama hala devam ediyor. Teklifin sebebi de Discourse’un daha kolay ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması. Commonwealth zor oldukça, topluluğun ilgisinin azalması etken olarak gösteriliyor. ImmutableLawyer isimli üyenin teklifinde platform üzerinde yapılan bunca güncellemeye ve bilgilendirmeye çok az sayıda oy, yorum ve geri dönüş olması.

Son olarak belirtelim Cosmos ekosisteminin en büyük etkinliği olan Cosmoverse 2023 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek. 2-4 Ekim günleri arasında yapılacak etkinliklere katılmak istiyorsanız linke tıklayarak mail bırakıp gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

dYdX Hakkında

dYdX, açık, güvenli ve güçlü finansal ürünler inşa etme misyonuyla önde gelen merkeziyetsiz bir borsa geliştiricisidir. dYdX şu anda Ethereum üzerinde denetlenen akıllı sözleşmelerle çalışmaktadır, bu da trade yaparken merkezi bir borsaya güvenmek zorunda olmamanızı sağlar. Merkeziyetsiz bir borsanın güvenliği ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanım kolaylığı ile birleştiriyoruz.

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.