dYdX Coin Ne Olacak?


0

dYdX Foundation; 3 Ağustos 2021 günü Ethereum üzerindeki dYdX Katman 2 protokolünün belirli yönlerini yönetme imkanı sunan $DYDX yönetişim tokeni duyurmuştu. Bu yönetişim tokeni, dYdX v3’ün gelecekteki büyümesini ve merkeziyetsizliğini desteklemek üzere tasarlanmış ve yönetişim, ödül ve stake etme konularında güçlü bir ekosistem yaratmıştı.

dYdX ekosistemi, dYdX Chain (Zincir) olarak bilinen dYdX v4 Mainnet versiyonuna hızla ilerliyor. dYdX Chain , bir proof-of-stake blok zinciri olacak ve Mainnet’e geçtiğinde, zinciri korumak ve ağın yönetişimini sağlamak için bir Katman 1 protokol tokeni gerektirecek.

dYdX topluluğu, dYdX v3’ün yönetişim tokeni olan $DYDX’i, dYdX Zinciri’nin L1 tokeni olarak kullanmayı düşünebilir. Bu tür bir karar alınırsa, $DYDX’in Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokeni olduğu için, Ethereum’dan dYdX Zinciri’ne taşınması gerekecek.

dYdX ekosistemi için destek ve teşvik oluşturmak adına, dYdX Vakfı, $DYDX tokeninin Ethereum’dan dYdX Zinciri’ne olası bir taşınmasıyla ilişkili olarak iki eylem gerçekleştirdi.

 1. $DYDX tokeninin Ethereum’dan dYdX Zinciri’ne taşınmasını sağlayacak olan Ethereum akıllı kontratının geliştirilmesi.
 2. Kullanıcı arayüzüyle etkileşim sağlamak için kullanılabilir açık kaynaklı kodun geliştirilmesi.

Ethereum’dan dYdX Zinciri’ne DYDX’nin Olası Geçişi Hakkında Genel Bakış

Etkileşime girildiğinde, tek yönlü köprü özelliği taşıyan Ethereum Akıllı Kontratı, aşağıdaki işlemleri izin gerektirmeden ve otomatik olarak gerçekleştirecek:

Adım 1: Kullanıcının Ethereum Akıllı Kontratına gönderdiği Ethereum tabanlı $DYDX tokenlerini alır ve süresiz kilitler;

Adım 2: Ethereum’da 1–1 oranında kullanıcıya Ethereum tabanlı $DYDX tokeninin “wrapped” versiyonunu (“wethDYDX”) gönderir;

Adım 3: dYdX Zinciri doğrulayıcıları, Ethereum Akıllı Kontratında bulunan bilgilere bakar ve Adım 1’in tamamlandığını, Ethereum tabanlı $DYDX’nin Ethereum Akıllı Kontratında süresiz olarak kilitlendiğini doğruladıktan sonra, dYdX Zinciri’ndeki kullanıcılara ilgili $DYDX’nin dağıtılmasını sağlar.

Foundation veya başka bir taraf, Ethereum Akıllı Kontratını Ethereum’da yayınladıktan sonra etkilemez veya güncellemez.

dYdX Foundation, Ethereum Akıllı Kontratı ve Kullanıcı Arayüzü Kodunu açık kaynaklı hale getirme sürecini organize ediyor. Bu, kullanıcıların bu kodları incelemesine, üzerinde çalışmasına ve iyileştirmesine olanak sağlayacak. Yakın gelecekte, muhtemelen dYdX Zinciri’nin resmi olarak faaliyete geçmesinden önce, Ethereum’da Ethereum Akıllı Kontratını yayınlamayı planlıyor.

$DYDX tokeni ve dYdX’in yönetişimi tamamen dYdX topluluğunun elinde ve öyle kalacak. Topluluk, $DYDX’in dYdX Zinciri’nin ana protokol tokeni olup olmayacağına, wethDYDX’nin dYdX v3’teki $DYDX ile aynı yönetişim ve kullanım haklarına sahip olup olmayacağına karar verecek. Eğer topluluk, $DYDX’nin dYdX Zinciri’nin ana protokol tokeni olmasını isterse, tokenin taşınmasını ve gerektiğinde diğer süreçleri düzenlemek ve gerçekleştirmek de onların sorumluluğundadır. Bu tür konular tamamen topluluğun tartışma ve karar verme yeteneğine bırakılır.

Forumdaki tartışmanın linki de burada.

Açıkça belirtmek isteriz ki, dYdX Foundation, İlgili Yazılımın açık kaynaklı hale getirilmesini ve Ethereum Akıllı Kontratını Ethereum ana ağına dağıtmanın yakın gelecekte gerçekleşeceğini beklemekte olsa da, henüz Ethereum Akıllı Kontratı dağıtılmamıştır ve Ethereum ana ağında canlı değildir. Ethereum Akıllı Kontratı’nın Ethereum ana ağına dağıtıldığı takdirde dYdX Foundation, resmi kanalları aracılığıyla bir güncelleme yayınlayacaktır. Biz de zaten bunu duyururuz. dYdX bunu potansiyel dolandırıcılıkların ve sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları ve web siteleri üzerinden olası phishing saldırılarının artmasını beklediği için henüz duyuruya geçmedi. Sadece resmi kanalların paylaşımlarını dikkate almalıyız. Herhangi bir 3. kişinin paylaştığı linklere güvenmeyin dostlarım.

dYdX Nedir?

dYdX, şu anda sürekli vadeli işlemleri destekleyen lider merkeziyetsiz borsadır. dYdX, Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışır ve kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX 27 Temmuz 2017’de kurulmuş olup önde gelen merkeziyetsiz borsalardan biri olmuştur. Merkeziyetsiz dünyada dYdX’in “finansal fırsatlara herkesin erişimini sağlama” misyonu ile trade etmek için bugün dYdX kullanmaya başlayın!

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.