Artificial Intelligence – Yapay Zeka Nedir?


1

ChatGPT insan benzeri metinler üretmek için derin öğrenmeyi kullanan dil modeli GPT-3.5’e dayalı bir sohbet robotudur. Bir case yani durum veriyorsunuz ve karşınızdaki yapay zeka size en doğru çözümü sunuyor.

21. yüzyıl içinde özgün resim çizen, roman yazan hatta özel bir dil geliştiren yapay zeka modellerini gördük. Fakat yakın gelecekte internet ortamında, herkese açık olarak sohbet şeklinde etkileşim kuran ve sorularınıza detaylı çözümler üreten ChatGPT ile tanıştık.

ChatGPT insan benzeri metinler üretmek için derin öğrenmeyi kullanan dil modeli GPT-3.5’e dayalı bir sohbet robotudur ve OpenAI şirketi tarafından geliştirilmiştir. Chat GPT, arada yanlış cevaplar verse de; ki bu oldukça doğal; birçok soruya doğal cevaplar verebiliyor. Dilediğiniz bir sorun ile ilgili dilediğiniz kodlama dilinde sayfalarca kod satırlarını sunabiliyor; veya çözüm yolları türetiyor. Artık Google‘a sorma dönemi sanırım bitiyor. Çünkü ChatGPT istediğiniz durum ve bilgileri içeren talimatları takip ederek ayrıntılı bir yanıt veriyor ve sorunu çözümlüyor. Çığır açan bu diyalog biçimi, ChatGPT’nin takip eden soruları yanıtlamasına, hatalarını kabul etmesine, yanlış öncüllere meydan okumasına ve uygunsuz istekleri reddetmesine olanak tanıyor.  Oldukça etkileyeci değil mi? Bu yazımızda sizlere Artificial Intelligence yani Yapay Zeka ‘yı anlatacak ve kripto paralara olan yansımalarına bakacağız.

Artificial Intelligence yani Yapay Zeka Nedir?

AI – Yapay Zeka ; tipik olarak insan zekası gerektiren görevleri yerine getirebilen akıllı makineler oluşturmakla ilgilenen geniş kapsamlı bir bilimi dalıdır. Yapay zeka, birden fazla yaklaşımı olan disiplinler arası bir bilimdir, ancak makine öğrenimi ve derin öğrenmedeki ilerlemeler, teknoloji endüstrisinin neredeyse her sektöründe bir paradigma değişikliği yaratıyor.

Yapay zeka, makinelerin insan zihninin yeteneklerini modellemesine ve hatta geliştirmesine olanak tanır. Kendi kendini süren arabaların geliştirilmesinden Siri ve Alexa gibi akıllı asistanların yaygınlaşmasına kadar AI, günlük yaşamın büyüyen bir parçasıdır. Sonuç olarak, çeşitli sektörlerdeki birçok teknoloji şirketi yapay zeka teknolojilerine yatırım yapıyor.

Yapay Zeka Nasıl Doğdu?

Matematikçi Alan Turing, Nazi şifreleme makinesi Enigma’yı kırarak Müttefik kuvvetlerinin II. Dünya Savaş’ındaki iç yazışmalarını deşifre etti. Bu konuyla ilgili The Imitation Game isimli harika bir film de var. Mutlaka izlemelisiniz.

Turing’in 1950 tarihli “Computing Machinery and Intelligence” makalesi ve ardından gelen Turing Testi, AI’nın temel hedefini ve vizyonunu oluşturdu.

AI, özünde, Turing’in sorusuna olumlu yanıt vermeyi amaçlayan bilgisayar bilimi dalıdır. İnsan zekasını makinelerde kopyalama veya simüle etme çabasıdır. AI’nın kapsamlı hedefi birçok soruya ve tartışmaya yol açtı. Öyle ki, alanın tek bir tanımı evrensel olarak kabul edilmemektedir.

AI ve Blok Zincir Teknolojisi

Yapay Zeka ve blok zincir teknolojisi, önümüzdeki birkaç yıl dünyanın çalışma şeklini yeniden şekillendirebilecek iki teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu iki teknolojinin beraber kullanılması durumunda neler olabileceği hakkında adeta beynin sınırları zorlanıyor.

Fakat iki teknolojinin de kendi içinde farklı dezavantajları var. Örneğin blok zincirler; ölçeklenebilirlik, verimlilik ve güvenlik gibi meşhur 3’leme sorunlarına sahipken; yapay zeka gizlilik ve güven gibi sorunları barındırıyor. Ve tahmin edebiliyoruz ki bu iki teknolojinin birleşmesi durumunda bu sorunların ortadan kalkabilir.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Blok zincir / Yapay Zeka Araştırmacısı ve Öğretim Görevlisi Konstantinos Sgantzos, iki teknolojinin entegrasyonundan bahsetti ve “devrimsel bir şey” e yol açılabileceğini belirtti. Sgantzos konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Yapay zeka beklenen küresel genişleme olabilir. Bilmiyoruz. Ancak biliyoruz ki, Bitcoin’in teknoloji olarak kendisi küresel genişleme. Bu iki benzersiz aksiyom setine sahip olduğunuzu ve bunları bir araya getirdiğinizi düşünün, bu bilimin tüm alanlarını geliştirecetir.

Konstantinos Sgantzos

En Önemli Yapay Zeka Coinleri

Metaverse, NFT, GameFi, DeFi olsun kripto paralar içerisinde hype ne olursa olsun her zaman o başlık altında yer alan coinlere doğrudan etki etmiştir.

ChatGPT ile tekrar ön plana gelen yapay zeka coinlerinden örnek verelim. Fetch AI, Singularity DAO gibi coinler yazının kaleme alındığı günden önceki 7 güne göre %100 değer kazandı. Bu coinler gelecekte teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza daha çok değer katacak firmalarla birlikte yükselecektir.

Diğer örnekler, Numeraire $NMR, The Graph $GRT, Ocean Protocol $OCEAN, iEXEC RLC $RLC, Covalent $CQT, Deep Brain Chain $DBC; Orai Chain $ORAI ve Matrix AI $MAN tokenler.

Dört Yapay Zeka Türü

Yapay Zeka; bir sistemin gerçekleştirebileceği görevlerin türüne ve karmaşıklığına göre dört kategoriye ayrılabilir. Örneğin, otomatik spam filtreleme, yapay zekanın en temel sınıfına girerken, insanların düşüncelerini ve duygularını algılayabilen makineler için çok uzak bir potansiyel, tamamen farklı bir yapay zeka alt kümesinin parçasıdır.

 • Reaktif makineler: sınırlı görevleri yerine getirirken önündeki dünyayı algılayabilir ve ona tepki verebilir.
 • Sınırlı hafıza: bundan sonra ne olabileceğine dair tahminleri bildirmek için geçmiş verileri ve tahminleri saklayabilir.
 • Zihin kuramı: başkalarının nasıl hissettiğine ve karar verdiğine ilişkin algılarına dayalı olarak kararlar verebilme.
 • Öz-farkındalık: insan seviyesindeki bilinçle hareket edebilme ve kendi varlığını anlayabilme.

Yapay Zeka Neden Önemli?

Yapay zeka işletmelere operasyonları hakkında daha önce farkında olmayabilecekleri içgörüler verebilir ve bazı durumlarda yapay zeka görevleri insanlardan daha iyi gerçekleştirebilir. Özellikle ilgili alanların düzgün bir şekilde doldurulmasını sağlamak için çok sayıda yasal belgeyi analiz etmek gibi tekrarlayan, ayrıntı odaklı görevler söz konusu olduğunda, AI araçları genellikle işleri hızlı ve nispeten daha az hatayla tamamlar.

Bu, verimlilikte bir patlamayı hızlandırdı ve bazı büyük işletmeler için tamamen yeni iş fırsatlarına kapı açtı. Mevcut AI dalgasından önce, sürücüleri taksilere bağlamak için bilgisayar yazılımı kullanmayı hayal etmek zor olurdu, ancak bugün sürücüsüz araçlar tam da bunu yaparak bazı şirketleri dünyanın en büyükleri haline getirdi. İnsanların belirli alanlarda ne zaman araçlara ihtiyaç duyacağını tahmin etmek için gelişmiş makine öğrenimi algoritmalarını kullanır ve bu da sürücülerin ihtiyaç duyulmadan proaktif olarak yola çıkmasına yardımcı olur.

AI’nın Geleceği

Yapay zekanın arkasında çalışan hesaplama maliyetleri ve teknik veri altyapısı düşünüldüğünde, aslında yapay zeka üzerinde işlem yapmak karmaşık ve maliyetli bir iştir. Neyse ki, bir mikroçip üzerindeki transistör sayısının iki yılda bir ikiye katlandığını ve bilgisayarların maliyetinin yarıya düştüğünü belirten Moore Yasasının da belirttiği gibi, bilgi işlem teknolojisinde büyük gelişmeler olmaya devam ediyor.

Pek çok uzman Moore Yasasının 2020’lerde muhtemelen sona ereceğine inansa da, bunun modern yapay zeka teknikleri üzerinde büyük bir etkisi oldu – onsuz, finansal olarak konuşursak, derin öğrenme söz konusu bile olamazdı. Son araştırmalar, yapay zeka inovasyonunun aslında Moore Yasasını geride bıraktığını ve iki yılda bir yerine altı ayda bir ikiye katlandığını ortaya çıkardı.

Bu mantığa göre, yapay zekanın çeşitli endüstrilerde kaydettiği ilerlemeler, son birkaç yılda oldukça önemli. Ve önümüzdeki birkaç yılda daha da büyük bir etki potansiyeli neredeyse kaçınılmaz görünüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.