Yüksek Mahkeme: Çin’de borç ödemesi için kripto para birimleri kullanılabilir


0

Çin Yüksek Halk Mahkemesi bu yılın başlarında düzenlediği bir konferansta, Çin’deki sanal varlıkların, ülkenin kripto para birimi işlemleri üzerindeki yasağına rağmen, takas ve emek gibi temel ilişki borçlarını kapatmak için yasal olarak kullanılabileceğini açıkladı. 

Yüksek Mahkeme, Ocak ayında mali davalarla ilgili bir konferansta , kripto para birimlerinin sanal mülklerin bazı özelliklerini paylaştığını ve bir davadaki tarafların borçlarını kapatmak için küçük miktarlarda kripto para birimleri kullanmayı kabul etmeleri halinde, sözleşmenin Çin mahkemeleri tarafından geçerli sayılması gerektiğini söyledi.

Kripto para birimi işlemi, politika kısıtlamaları nedeniyle gerçekleştirilemezse, mahkeme, sözleşme imzalandığında kararlaştırılan kripto para miktarının gerçek değerine göre tazminatı belirleyecektir.

Yüksek Mahkeme, kripto para biriminin Çin hükümetinin ilk madeni para tekliflerini ve kripto değişim hizmetlerini yasakladığı tarih olan 4 Eylül 2019’dan sonra alınıp satılması ve ticaret platformlarının veya token veren kuruluşların başarısız olması durumunda mahkemelerin kullanıcılardan gelen şikayetleri kabul etmeyeceğini ekledi. tasfiye yükümlülüklerini yerine getirmek. 

Kayıtlar ayrıca, bir sözleşme kisvesi altında fiat para birimleri veya fiziksel emtialar için ödeme olarak kripto para birimlerinin kullanılmasının yasa dışı olarak kabul edileceğini açıkladı.

Konferans kayıtları, Çin hükümetinin Bitcoin, Ether ve Tether gibi kripto para birimlerinin itibari para ile aynı yasal statüye sahip olmadığını vurgulayan kripto para birimleri konusundaki duruşuyla aynı çizgide. Çin, Eylül 2021’de kripto para birimi işlemlerine kapsamlı bir yasak getirdi .

Anakara Çin’in dışında, Hong Kong’un bir kripto merkezi kurma girişimleri, Çin devletine ait finans kurumlarının yerel kripto firmalarına bankacılık hizmetleri sağlamasıyla Pekin’in desteğini alıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.