Swan Chain Nedir?


1

Swan Chain, OP Stack üzerine inşa edilmiş yapay zeka destekli Ethereum Layer 2 bilgi işlem blokzinciri olarak oluşturulmuş olup, Web3 ve AI projelerinin depolama, bilgi işlem, CDN ve ödemeyi tek bir pakette entegre etmesine yardımcı oluyor.

Geliştiriciler şu anda tokenleri yönetme ve çeşitli SDK’larda gezinmenin karmaşıklığıyla boğuşuyor, bu da odaklarını ürünlerinin temel özelliklerinden uzaklaştırıyor. Web3 uygulamalarına kolay erişimi kolaylaştıran araçların eksikliği, dApp’lerin verimli şekilde oluşturulmasını engellemektedir. Bu sadece ürün gelişimini yavaşlatmakla kalmıyor, aynı zamanda merkeziyetsiz uygulama ortamının ekonomik potansiyelini de sınırlıyor.

Swan Chain, depolama sağlayıcısı seçimini ve veri yönetimini kolaylaştırıyor. Bu arada multichain.storage, IPFS’den Filecoin ağına kusursuz entegrasyon sağlamaktadır. Ek olarak Lagrange Dao, zincirler arası bilgi işlemle desteklenen web3 odaklı bir kaynak kodu yönetimi platformu sağlar. Swan ağı, kesintisiz depolama, ödeme ağ geçidi entegrasyonu ve merkezi olmayan bilgi işlem için güçlü bir araç görevi gören kapsamlı bir ekosistem sunar.

Swan, yeni nesil web uygulama yığını olan Web3 için bir altyapı katmanı sağlayarak bu zorluğa kapsamlı bir çözüm sunuyor. DApp’ler için zincirler arası bir fikir birliği katmanı sunarak geliştiricilerin zincirler arası araçları kullanmasına ve birden fazla blokzincir üzerinden web3 kaynaklarına sorunsuz bir şekilde erişmesine olanak tanıyor. Bu araçlar ödeme kanallarını ve web3 altyapısını kapsayarak geliştirme sürecini kolaylaştırır. Swan, ekonomik teşvikleri entegre ederek gelişen bir ekosistem sağlayarak daha verimli dApp oluşturmanın önünü açıyor ve geniş ekonomik fırsatların kilidini açıyor.

Protokol Yığını

Çok zincirli bilgi işlem protokolü (MCP), geliştiricilerin güvenli çok zincirli hizmetleri ve uygulamaları kolayca oluşturmasına yönelik açık kaynaklı bir standarttır. Evrensel bir köprüleme arayüzü ile geliştiriciler, bilgi işlem, depolama ve bant genişliği dahil olmak üzere birden fazla blockchain ağındaki kaynakları kullanabilir ve geliştiricilerin hızlı zincirler arası entegrasyonlar için çevik kod yazma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. MCP, çok zincirli ekosistemler için geliştiriciler tarafından oluşturulabilecek yeni bir web3 uygulamaları kategorisi açar.

Protokol Gereksinimleri

Yeni bir web3 yerel dApp sınıfını etkinleştirmek için Merkeziyetsiz Sorgu Protokolünün aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

 1. Web3 Kaynak Keşfi: istemci, ağda minimum çabayla web3 kaynaklarını alabilmelidir
 2. Veri kullanılabilirliği: Bir müşteri, verileri belirli veri kaynaklarına karşı sorgu çalıştırmak için kullanılabilir tutmak için ödeme yapabilmelidir.
 3. Fiyat verimliliği: Müşteriler verimli ve rekabetçi pazarlarda veri, bant genişliği ve bilgi işlem kaynaklarının kullanılabilirliği için ödeme yapabilmelidir.
 4. Teşvik uyumu – ağın büyümesini ve olumlu ağ etkilerini teşvik etmek için müşteriler, sağlayıcılar ve dApp geliştiricileri arasında teşvikler uyumlu hale getirilmelidir.

Protokol Katmanları

1. Zincirler Arası Konsensüs Katmanı — akıllı sözleşmelerin yürütülmesinden ve ödemelerin ödenmesinden sorumludur.

2. Eşler arası (P2P) Ağ — düğümlerin nasıl bulunacağını ve bağlanacağını tanımlar.

3. Ödeme Kanalları —Sistemde hızlı ve düşük maliyetli ödemeleri kolaylaştırır.

4. Hizmet Keşfi – Kamu hizmeti için sunucu düğümleri ve itibar modülü

5. Data Marketplace — kullanıcıların veri kümesi için düğümlere ödeme yaptığı mekanizma.

6. Merkeziyetsiz ve Yapay Zeka Pazaryeri — kullanıcıların veri kaynaklarını dizine ekleme ve önbelleğe alma için düğümlere ödeme yaptığı mekanizma.

7. zk İspat Marketi – genel ve özel görev, pazar eşleştirici, otomatik teklif verme

8. Depolama Katmanı — genel blok zincirlerde veya içerik adreslenebilir ağlarda depolanan veriler.

9. İşleme Katmanı — bir sorgunun bilgi işlem için belirli bir düğüme nasıl yönlendirildiği.

10. CDN Katmanı – verilerin küresel ağda nasıl dağıtıldığı ve barındırıldığı

11. Yönetişim — şemaları, hazineyi ve anlaşmazlıkları yönetir.

Ekosistem

Swan ekosisteminde şimdilik 4 önemli proje yer alıyor.

Lagrange: Lagrange, kodu güvenli bir şekilde depolamak ve dağıtmak için hepsi bir arada merkeziyetsiz bir bilgi işlem platformudur ve geliştiricilerin eksiksiz bir Web3 araç paketi aracılığıyla web3 uygulamaları oluşturmalarını sağlar. Web3 geliştiricileri kod barındırma, dağıtma, test etme ve demo çalıştırma işlemlerini tek bir yerde yapamazlar. Dahası, Web3 ortamındaki merkeziyetsiz depolama ve bilgi işlem kaynaklarından tam olarak yararlanamıyorlar. Lagrange platformu ile geliştiriciler, merkeziyetsiz depolama ve bilgi işlem desteği ile uygulamaları verimli bir şekilde görüntüleyebilirler. Geliştiriciler ayrıca Lagrange platformunda uygulama içi satın almadan büyük trafik ve gelir elde edebilirler.

Multi Chain Storage: Multichain Storage, Oracle teknolojisi ve Filecoin ağları ile entegre edilmiş akıllı sözleşme tabanlı bir zincirler arası depolama ağ geçididir. Birden fazla blokzincir arasında köprü kurarak merkeziyetsiz depolamanın kitlesel olarak benimsenmesini hızlandırır.

Meta Ark: MCS ve Swan Network’ün son teknoloji blok zinciri depolama çözümü MetaArk, merkeziyetsiz depolama ihtiyaçları için kapsamlı bir veri önbelleğe alma katmanı sağlamak için özellikleri birleştirir. MetaArk, en kritik veri varlıklarınızı güvenli bir şekilde depolamak ve otomatik olarak kurtarmak için tasarlanmış sağlam bir veri arşivleme ve yeniden oluşturma hizmetidir. Büyük veri kümelerini, merkezi olmayan depolama ağları arasında sorunsuz bir şekilde dağıtılan CAR dosyalarına kodlar.

MetaArk’ın arşivleme, veri yeniden oluşturma ve izlemeyi otomatikleştiren SDK’ları ile geliştiriciler, Filecoin gibi açık protokollerle çalışırken azaltılmış mühendislik yükünden yararlanır.

Chainnode: Düğümlerin birden fazla zincir için dağıtımını güçlendirmek için güncel anlık görüntülerin yıldırım hızında indirilmesi Arşiv anlık görüntülerinin sorunsuz ve kalıcı depolanması

Testnetler

Testnet süreçlerini de paylaştık. Linkini bıraktım. Katılabilirsiniz. Zealy ve Galxe görevleri mevcut.

Swan Chain Yatırımcıları

Eski adı Filswan olan Swan Chain; Binance Labs önderliğinde çıktığı fon turunda 3 milyon dolar topladı.

Swan’ın Amacı

Swan, Chainlink ve Filecoin Vakfı gibi kuruluşlarla yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. Topluluğa aktif bir katkıda bulunmaktan ve FVM erken oluşturucu ve RETMKT oluşturucu programının lider üyesi olarak hizmet vermekten onur duyuyoruz. Swan aynı zamanda Filecoin Kuzey Amerika’nın lider noteri ve Orbit Uzay Gemisi Elçisidir.

Swan’ın Misyonu

Swan’ın misyonu Web3 için güçlü ve kullanımı kolay bir depolama ve bilgi işlem altyapısı katmanı oluşturmak. Swan, en iyi Web3 altyapısını oluşturmaya kendini adamış, birinci sınıf yeteneklerden oluşan küresel bir ekibe sahip. Ekip üyeleri Kanada, ABD ve Çin’de yer alıyor.

İlerleyen dönemde Swan Chain hakkında daha detaylı makaleler hazırlayacağız. Herkese bol kazançlar diliyorum.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.