MahaDAO RoadMap Güncellendi! Hedef 1 Milyar$ TVL


1

İki yıl önce kurulan MahaDAO, topluluğunun gücünü arkasına almayı başaran ender DAO’lardan biri. Özellikle son bir yıl içerisinde yaptığı çalışmalar ile çok büyük yol kat eden DAO’da; geçtiğimiz gün 2023 yol haritası paylaşıldı ve zincir dışı oylamaya sunuldu.

MahaDAO Nedir? yazımız burada!

DAO’nun kurucusu Steven Enamakel’in sunduğu 2023 Roadmap teklifinde heyecan verici bir çok detay göze çarpıyor. Gelin detayları birlikte değerlendirelim.

RoadMap / Eylem Planı

Enamakel yol haritasını oluştururken kilometre taşı olarak TVL yani Toplam Kilitli Varlık’ları baz almış Çünkü tarih olarak zaman seçmenin yetişme sorunu doğuracağını belirtiyor.

1. AŞAMA: 0-5 Milyon ABD Doları TVL

DAO’nun şu anda bulunduğu yer burası ve henüz ARTH’nin (ekosistemin Stablecoin’i) ilk aşamalarında. Tüm protokolün denetimini tamamlamak ve TVL’yi büyütmeye başlamak istiyor. Bu aşamada odak noktası güvenlik, ölçeklenebilirliği kanıtlama ve geliri arttırmak.

Denetimimizi tamamlıyoruz ve tüm ekosistemimizi güvence altına almak için çalışıyoruz.

Steven Enamakel

Enamakel ayrıca güvenlik açıklarını bulmaya ve bildirmeye teşvik etmek için beyaz şapkalı hacker’lara sesleniyor. Sigorta sağlayıcıları, Immunefi, UnoRe ve Hats Finance gibi hata ödül platformları ile çalıştıklarını belirtiyor.

Ayrca topluluğa TVL’yi arttırma ve büyütme için likidite yaratmaya çağırıyor. Böylece topluluğa katılımın daha çok artmasını amaçlıyor. Hedef kullanıcılar olarak da MAHA ve ARTH’yi ilk benimseyenleri belirliyor.

2. AŞAMA: 5-50 milyon ABD Doları TVL

Bu aşamada hala Ethereum zincirine ve DEX’lere odaklanılmış. Ancak platform artık TVL’yi teşvikler ve ölçüm ödülleriyle daha da büyütmek için diğer çeşitli protokollerle işbirliği yapmaya başlayacak.

TVL’yi daha da büyütmek için Curve + Convex, Balancer vb. gibi çeşitli teşvik edilmiş DEX’lere teklifler gönderilecek. Bu doğru bir hamle çünkü bu platformları kullananlar (Farm, Likidite Sağlayıcılar vb.) bu yönde eğilim gösterebilir.

Yearn, Harvest Finance, Beefy vb. çeşitli platformlar ile çalışmalar başlayacak.

3. AŞAMA: : 50-100 milyon ABD Doları TVL
Bu aşamada zincirler arası hareket edilecek ayrıca çeşitli CEX listelemelerine odaklanılacak.

Çeşitli diğer zincirlerde ARTH fiyat beslemesi sağlamak için Chainlink ve diğer oracle sağlayıcılarıyla birlikte çalışılacak . Polygon, BNB, Arbitrum, Optimism gibi çeşitli zincirlerle çalışmalar başlıyor ve hibe programları başlayacak.
ARTH’yi çeşitli DEX ve CEX’lerde listeleme çalışmaları başlayacak. Merkeziyetsiz borsalar ile DeFi’de büyüme sağlanacak. Merkezi borsalar hamlesi de oldukça pozitif çünkü diğer topluluk dışında kalan insanların erişimi ve ticareti kolaylaşacak.

4. AŞAMA: 100 milyon-1 milyar $ TVL
100 milyon dolarlık TVL’ye ulaşıldığında DAO; MahaChain’i başlatacak ve kendi ekosistemini oluşturacak. Gerekli likidite aslında dolaşımda mevcut. Bunun Maha’ya aktarılması oldukça önemli.

MahaChain ödeme odaklı olacak ve temel olarak meslekten olmayan kullanıcıları hedef alacak. MahaChain, hızlı işlemlere ve düşük ücretlere odaklanacak ve MAHA ile ARTH işlemleri için yerleşik teşvikler sağlayacak.

Hedef kullanıcılar elbette ki kripto alanındaki kişiler ve özellikle yüksek enflasyonlu ülkelerdeki kullanıcılar.

5. AŞAMA: 1 milyar $ + TVL

Bir UBI (Evrensel Temel Gelir) sistemi başlatılacak. Hedef kitle dünyada geri kalan herkesi olacak. Taslak planların hazır olduğu belirten Enamakel; ancak henüz bu aşamada neler yapılacağına karar verilmediğini belirtiyor.

Enamakel teklifi sunarken; teklifin aşağıdaki fikirler ile değerlendirilmesini öneriyor.

 • Temel teknoloji güçlendirilmeli. Kararlılığı, güvenliği ve ölçeklenebilirliği geliştirmek için temeldeki blok zincir teknolojisini, akıllı sözleşmeleri ve tokenlerin sürekli olarak iyileştirilmesi gerekir. Ayrıca düzenli güvenlik denetimleri gerçekleştirmek ve şeffaflığı sağlamak için saygın denetim firmalarıyla işbirliği yapılmasının önemini vurguluyor. Büyümenin bir anahtarı olarak da diğer blok zincir ağlar ile partnerliklerin yapılması gerektiğine inanıyor.
 • Stablecoin’in kolay katılımını ve benimsenmesini kolaylaştırmak için büyük kripto para birimi borsaları, cüzdanları ve DeFi platformlarıyla ortak olunmalı. Stablecoin için havale, borç verme ve çevrimiçi işlemler gibi gerçek dünyadaki kullanım durumlarını etkinleştirilmeli. Bunun için tüccarlar, ödeme şirketleri ve finansal hizmet sağlayıcılarla işbirliği yapılmalı. Stablecoin’in erişimini ve faydasını genişletmek için DeFi ekosistemindeki saygın projeler ve platformlarla ortak olunmalı. Güvenilir fiyat akışları ve diğer DeFi protokolleriyle sorunsuz entegrasyon sağlamak için oracle’lar, veri sağlayıcılar ve altyapı projeleriyle iş birliği yapılmalı.
 • Kullanıcılara çeşitli finansal hizmetler ve fırsatlar sunularak, merkeziyetsiz uygulamaların (dApp’ler) ve stablecoin etrafında oluşturulmuş platformların büyümesi teşvik edilmeli. Hibeler, hackathonlar ve yarışmalar aracılığıyla geliştiricileri ve girişimcileri yenilikçi çözümler üretmeye teşvik edilmeli. Web seminerleri, atölye çalışmaları ve çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla kullanıcıları stablecoin’in faydaları ve potansiyel uygulamaları aktarılmalı.
 • Stablecoin farkındalığını artırmak için sosyal medyaya, içerik oluşturmaya, etkileyici ortaklıklara ve hedefli reklamcılığa odaklanan kapsamlı bir pazarlama stratejisi geliştirilmeli. Şeffaflığı ve güveni sürdürmek için düzenli güncellemeler, AMA’lar ve geri bildirim oturumları aracılığıyla toplulukla etkileşim kurulmalı. Stablecoin ağını genişletmek ve benimsenmesini teşvik etmek için ilgili endüstri etkinliklerine, konferanslara ve buluşmalara katılmalı ve sponsorluk yapılmalı.

Sonuç

Ekipler genelde roadmap yayınlar ve topluluğa sunmadan uygulamaya koyar. Ancak Enamakel öyle yapmıyor. Teklifi topluluğun görüşlerini önemseyerek bitirirken halka açık oylamayla topluluktan onay almak istediğini belirtti.

Teklifi incelemek isteyenler için linki burada!

Henüz zincir dışı oylamaya açılan teklif; daha sonra zincir üstü oylamaya sunulacak. Sizler de MAHADAO ekosistemine katılmak istiyorsanız ilk olarak MahaDAO makalimize göz atabilirsiniz. DAO oldukça verimli bir çalıma içersinde ve Türkiye ayağı da oldukça aktif. Kasım ayında çeşitli buluşmalar ile Türkiye topluluğu bir araya geldi. Ayrıca DAO oldukça önemli bir NFT serisi üretti. Bu NFT serisine sahip kişiler ilerleyen dönemde MahaStarter Launchpad’inde ayrıcalıklar elde edecek.

DAO bugünlere gelirken elbette bir çok başarısız deneyi veya yanlışı olmuştur. Fakat bu sonraki süreçte başarının kilidini açacak anahtarlar olabilir. Sizin veya başkasının hatalarından ders çıkarmak, yanlışı görmek çok önemli. Örneğin USD dışı aşırı teminatlandırılmış fiyat peg’ine sahip ARTH için sahip olunan model; son USDC çöküşünden sonra endüstrinin bugün tam olarak ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bültenimize Katılın

  Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.