LayerZero Airdrop Rehberi | Tam Liste


5

LayerZero, zincirler arası uygulamaların temel bir iletişim biçimi kullanılarak gerçekleştirilmesini sağlayan bir omnichain birlikte çalışabilirlik protokolüdür. Tüm EVM zincirlerini birbirine bağlamayı ve likidite havuzlarını birleştirmeyi amaçlayan yeni bir kripto para köprüsü biçimidir.

Layer Zero kendisini 0. katman olarak nitelendiriyor. Piyasadaki en büyük rakipleri ise, Polkadot ve Cosmos. Tüm katman 1 ağları, yani Bitcoin, Ethereum, Avalanche vs. birbirine bağlamayı ve protokoller arası likidite geçişi, token transferi gibi işlemleri yapma hedefinde.

LayerZero Network Nedir?

Bu rehberimizde Layer Zero üzerinde hem mainnette hemde testnette olan süreçleri birlikte inceleyeceğiz.

Layer Zero Mainnet

BU BÖLÜMDE ANLATACAĞIMIZ İŞLEMLER İÇİN GERÇEK KRİPTO PARALAR KULLANILMAKTADIR. KOMİSYONLAR VE DİĞER İŞLEMLER İÇN GERÇEK COİNLERLE İŞLEM YAPTIĞINIZI UNUTMAYIN!

Pontem Wallet

Layerzero genel olarak bridge işlemleri yapacağımız için farklı cüzdanlara ihtiyacımız olacaktır. BURADAN aptos wallet indiriyoruz. Kurulumu tamamlayıp gizli kelimeleri saklamayı unutmayın. Pontem Wallet içerisine APTOS göndermeyi unutmayın işlemi tamamlayamazsınız.

Liquidswap Bridge

BURADAN platforma gidiyoruz. Metamask ve Pontem Wallet siteye bağlıyoruz. ETH ağı ve ETH Layer-2 ağları olan Arbitrum, Optimism gibi ağlarda APTOS ağında ETH gönderebilirsiniz. Aynı işlemi APTOS ve diğer EVM zincirler içinde yapabilirsiniz.

Aptos Bridge

BURADAN platforma gidiyoruz. Metamask ve Pontem Wallet siteye bağlıyoruz. ETH ağı ve ETH Layer-2 ağları olan Arbitrum, Optimism gibi ağlarda APTOS ağında ETH gönderebilirsiniz. Aynı işlemi APTOS ve diğer EVM zincirler içinde yapabilirsiniz. LiquidSwap Bridge için yaptığımız işlemlerin aynısını burada da yapalım.

Pancakeswap Bridge

BURADAN platforma gidiyoruz. LiquidSwap ve Aptos Bridge yaptığımız işlemlerin aynısını burada da yapıyoruz. EVM ağlarında APTOS’a ve tam tersi olarak Aptos ağından EVM ağlarına bridge yapıyoruz. Bu işlemlerin tamamını en rahat ETH ile yapabilirsiniz.

Stargate Finance

Stargate Bridge

Stargate bölümünde tüm fonksiyonları kullanıyoruz. BURADAN Öncelikle Bridge ile EVM’ler arasında transfer yapıyoruz. Örneğin ETH ile Arbitrum arasında Optimism arasında vs. İkinci adımda, diğer bridgelerde olduğu gibi EVM’ler ile APTOS arasında bu işlemleri yapıyoruz.

Stake ve Oylama

STG tokeni istediğiniz bir borsadan alarak, ERC20 ETH ağına gönderebilirsiniz. (Birçok borsada listelenmiş durumda) BURADAN platforma gidiyoruz. Elimizdeki STG tokenleri istediğimiz bir süre boyunca stake ediyoruz. Stake işlemi sonrasında BURADAN oylama bölümüne ulaşabilirsiniz. Açık oylama var ise mutlaka katılın.

Bitcoin Bridge

Avax ağında TraderJoe’den Btc.d alıyoruz. BURADAN platforma gidiyoruz. Cüzdanımızı bağlıyoruz. AVAX ağını bağlıyoruz. Aptos ağında bitcoin gönderip geri çekiyoruz. Diğer ağları (BNB,MATIC,ETH’da aynı şekilde kullanabilirsiniz.) Gönderdiğinizde otomatik geçmediyse claim seçeneği geliyor. Claime basıp aktarabilirsiniz.

Harmony Bridge

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Öncelikle Harmony ağında cüzdanımızda ONE olması gerekiyor.(Harmony ağının ana coini) İster borsadan, yada pancakeswap, uniswap gibi borsalardan alıp Harmony ağına bridge ile gönderin. Sonrasında Harmony ağı ile diğer EVM ağları arasında istediğin coinleri geçirip geri alabilirsiniz.

Radiant Capital

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Arbitrum ağında Metamask cüzdanımızı bağlıyoruz. Önce platforma borç veriyoruz.(Deposit) Verdiğimiz borcun bir kısmını geri çekiyoruz. (Withdraw).Platformdan borç alıyoruz.(Borrow) Aldığımız borcun bir bölümünü geri ödüyoruz. (Repay) Son olarak borcumuzu kapatıyoruz. Ara ara platformları düzenli kullanmaya özen gösterin.

Holograph

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Ethereum. Polygon, Avalanche istediğiniz ağda NFT yaratıyorsunuz. Bridge bölümünden yarattığımız NFT’yi diğer ağlara gönderiyoruz.

LayerZero Bridge

BURADAN platforma ulaşıyoruz. Burada ETH, OP, ARB ağlarından Goerli ETH ağında GERÇEK ETH geçiriyoruz. Sonrasında Poollar bölümüne geçtiğimizde elimizde olan Goerli ETH ile havuzlar oluştabilir. Elimizdeki Gerçek ETH ile Goerli ETH alabiliyoruz. Küçük miktarlar deneyin ve ETH dışında OP, ARB ağlarından da deneyebilirsiniz.

Omnisea NFT Bridge

Rehbere BURADAN ulaşabilirsiniz.

LayerZero Tesnet

BU BÖLÜMDE TEST TOKENLERİ KULLANILIYOR. İŞLEMLER ÖNCESİNDE FAUCETLERDEN TEST TOKENLERİ ALMAYI UNUATMAYIN!

USDC Bridge

BURADAN platforma ulaşıyoruz ve cüzdanımızı bağlıyoruz. Connect tuşunun altında Faucetler mevcut oradan tokenleri isteyebilirsiniz. Sonrasında Goerli ETH, Fuji AVAX ağlarında isteyin. Goerli ETH ile Fuji AVAX ağında USDC transferleri yapabilirsiniz.

Metis Bridge

BURADAN platforma ulaşıyoruz ve cüzdanımız bağlıyoruz. Goerli ETH ağından Metis test ağına ve tersi şeklinde transfer işlemi yapıyoruz.

Cedro Finance

Detaylı testnet rehberimize alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

Mainnet ve Testnet ağında Projelerin devamı geldikçe listeyi güncelleyeceğiz, gözünüz burada olsun..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 30
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. hocam merhabalar,
  radiant capitalda neden borrow-deposit yapıyoruz arbitrum ağı ile alakalı değil mi bu işlem layerzero ile alakası var mı acaba? buradaki bridge kısmı belki layerzero ile alakalıdır diye düşünüyorum yanılıyor muyum acaba? bu arada emeğinize sağlık çok faydalı bulduğum bir içerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.