dYdX Son Gelişmeler


0

Mayıs ayından itibaren dYdX Foundation ve Türkiye ile ilgili birçok gelişme yaşandı. Şimdi sizlere bu gelişmelerden bahsetmek istiyorum.

dYdX Türkiye’nin oldukça aktif ve üretken bir ekip tarafından yönetildiğini biliyoruz. Sadece dYdX değil merkeziyetsiz finansın ilkelerini ve önemini Türk kripto topluluğuna aşılamak için elinden geleni yapan ekip farklı yerel DAO’lar ve kurumlarla birliktelik gerçekleştiriyor. dYdX sponsorluğunda her pazartesi CoinTelegraph Türkiye Youtube kanalında dYdX Türkiye ekip lideri Doruk İşmen ile Türkiye’de WEB3 denilince akla ilk gelen isimlerden Turan Sert ile gerçekleştirdiği “DeFine” adlı programı mutlaka izleyin. Güncel DeFi ve kripto ekosistemi ile ilgili keyifli ve bilgilendirici konuların ele alındığı programı mutlaka izleyenleriniz vardır ancak bilmeyenler için eklemek istiyorum.

Hafta içi dYdX Türkiye’nin Discord üzerinde başlattığı Rol Sistemi etkinliğinden bahsetmiştik. dYdX Türkiye Discord kanalında etkileşimi arttırmak ve topluluğun daha güçlü hale gelmesini sağlamak amacıyla bir rol sistemi geliştirmişti. Bu rol sistemi, topluluk üyelerine belirli seviyelerde ödüller vererek, aktif katılımı ödüllendirmeyi amaçlıyor. Ödüller ve kurallar ile ilgili makalemizi gözden kaçırdıysanız buraya bıraktım.

Global tarafa baktığımızda ise dYdX Vakfı Komünite Toplantılarının 2.’si gerçekleştirildi. Vakıf’ın Stratejik ve Mühendislik güncellemeleri, dYdX Operasyonlar subDAO’su, Topluluk & DAO Planlaması ile birlikte V4 gibi önemli konulara yer verilen toplantıyı izlemek için link‘te yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Biraz da forumlarda tartışılan son konulara göz atalım.

Topluluğun önemli isimlerinden ImmutableLawyer; dYdX FrontEnd’inin daha fazla merkeziyetsizleştirilmesi adına değiştirilmesini önerdi. IL; cümlelerine “Uniswap Labs’ın yaptırım uygulanan kullanıcıları sansürleme kapasitesine sahip olması, aynı zamanda Uniswap Labs’ın keyfi bir seçime dayalı herhangi bir kullanıcıyı sansürleme (ön uca erişimi kaldırma) kapasitesine de sahip olduğu anlamına gelir” ile devam ediyor. “Bu nedenle, bir ön ucun merkezileştirildiği yerde, kişinin bu merkezileştirmeyi kötüye kullanabileceği bir durumla karşı karşıyayız. Ayrıca, bu aynı zamanda Uniswap Labs’a Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen bir eylem için X Kişisine ön uç erişimini kaldırma emri verilebilecek. Ancak bu eylem Avrupa Birliği içinde bir suç olmayabilir” . Bu sorunun çözümü için önerdiği IL’ın teklifini okumak için tıklayınız.

Eylül ayında Versiyon 4’e geçecek dYdX’den devamlı bahsediyoruz. 0xcchan de tamamen DAO tarafından yönetilecek dYdX subDAO’sunda Grants yani Hibe Programının nasıl olması gerektiğine dair bir oylama sundu. İlginç detaylar içeren teklifi okumak için linki bırakıyorum.

Son olarak Foxlabs’ın önerisine göz atalım. Foxlabs önerisinde dYdX Affiliate sistemiyle ilgili iyileştirmeler yapılması gerektiğinden bahsediyor. Rakiplerinin de sistemlerini incelediğini belirten Foxlabs; dYdX Affiliate programını optimize etmek için eyleme geçirilebilir öneriler geliştirdiğini belrtiyor. Önerisine göz atmak istiyorsanız eğer linkini bırakıyorum.

Sizler için dYdX ile ilgili önemli konuları ele aldık. dYdX hakkında bir çok soruya cevap bulabileceğiniz dYdX Nedir? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca dYdX Youtube Oynatma Listemize mutlaka göz atın. Platformun avantajları ve kullanımını anlattığımız videoları izleyin.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

dYdX Hakkında

dYdX, açık, güvenli ve güçlü finansal ürünler inşa etme misyonuyla önde gelen merkeziyetsiz bir borsa geliştiricisidir. dYdX şu anda Ethereum üzerinde denetlenen akıllı sözleşmelerle çalışmaktadır, bu da trade yaparken merkezi bir borsaya güvenmek zorunda olmamanızı sağlar. Merkeziyetsiz bir borsanın güvenliği ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanım kolaylığı ile birleştiriyor.

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.