AltLayer Testnet Rehberi


2

AltLayer Projesinin tespit ettiği en büyük sorun: tek bir blok zincirin (L1/L2) Web3’te her dApp’i barındırmasının uygun olmadığına ve daha fazla kullanılan dApp’ler ile çok sayıda kullanılmayan dApp’ler blok zinciri için rekabet ederken, diğer yandan da her dApp’in kendi zincirine sahip olması bir kaynak israfı haline gelmesi.  Bu nedenle; mevcut yaklaşımlar ve çözümler iki karşıt uç sunduğundan, her iki dünyanın da en iyisini sunan bir sistem oluşturmaya ihtiyaç vardı.

AltLayer Esnek Ölçeklendirme Nedir?

AltLayer, güvenliği temel bir L1/L2’den alan, yüksek düzeyde ölçeklenebilir, uygulamaya özel yürütme katmanlarından oluşan bir sistem. Çok zincirli ve çok VM’li bir dünya için modüler bir çerçeve olarak tasarlanmıştır. AltLayer, özünde, flash katmanları adı verilen birkaç optimistic rollup benzeri yürütme katmanından oluşan bir sistemdir Bu nedenle yüksek oranda kaynak açısından optimize edilmiş yeni bir inovasyona sahiptir.

AltLayer oldukça önemli bir proje ve destekçileri de piyasanın en iyi fonları ve kişileri tarafından destekleniyor. Başta; ethereumun kurucularından ve Polkadot’un yaratıcısı Gavin Wood, Circle CEO’su Sean Naville gibi önemli isimler ve Polychain ve Jump Capital gibi büyük fonlar tarafından destekleniyor.

AltLayer projesi erken dönem kullanıcıları için testnet etkinliği başlattı. Bu testnet etkinliği için Galxe görevlerini yapacağız. Bunun için rehberimizdeki adımları takip edebilirsiniz.

Metamask Sepolia Test Ağını Ekleme ve Faucet

Metamask cüzdanımızı da test ağlarını aktif ediyoruz. Bunun için Ayarlar> Gelişmiş > Test ağlarını göster butonunu aktif ediyoruz.

Sepolia ETH Faucet için BURADAN alchemy sitesin gidiyoruz ve cüzdan adresimizle ETH istiyoruz.

Claim MSEQMSEQ test tokens fauceti için BURADAN siteye ulaşıyoruz. Siteye ulaştıktan sonra twitter adresimizi siteye bağlıyoruz ve Metamask adresimizi yazıp test tokenlerini talep ediyoruz.

Claim MSNFT test tokenlerini almak için BURADAN siteye gidiyoruz. Sepolia ETH ağında cüzdanımızı bağlıyoruz. Sonrasında MINT NFT tuşuna basıyoruz. 10 taneye kadar 10 MSNFTs’leri de aldıktan sonra işlemlere devam edelim.

Multi Sequencer Testnet Ağını Ekleme

Metamask cüzdanımızda Ağ Ekle bölümünden aşağıdaki parametreleri girerek cüzdanımıza ekliyoruz.

Ağ adı: Multi Sequencer Testnet L2Ağ

URL adresi: https://testnet-rollup-api.altlayer.io

Zincir Kimliği: 9997

Para Birimi Sembolü:ETH

Blok Gezgini URL Adresi: https://testnet-rollup-explorer.altlayer.io

Sepolia Ağından Multi Sequencer Ağına ETH Gönderme

Öncelikle BURADAN platforma ulaşıyoruz. Sepolia ağında cüzdanımızı bağlıyoruz. İlk olarak 0,20 ETH kadar bir miktarı Multi Sequencer Test ağına yolluyoruz.

Sepolia Ağından Multi Sequencer Ağına MSEQ Test Token Gönderme Alma

Faucetten istediğimiz MSEQ test tokenlerini Sepolia ağından Multi Sequencer ağına gönderiyoruz ve tam tersi işlemi yapıyoruz.

Sepolia Ağından Multi Sequencer Ağına MSNFT NFT Gönderme Alma

Faucetten istediğimiz MSNFT Test NFT’lerini Sepolia ağından Multi Sequencer ağına gönderiyoruz ve tam tersi işlemi yapıyoruz. Sizden NFT ID numarası isteyecek, bunun için BURADAN cüzdan adresinizi aratarak MINT yazan bölümden aldığınız NFT’lerin ID’lerini bulabilirsiniz. Hiç bilmeyenler için videomuzda tüm detayları gösterdik oradan takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra BURADAN Galxe etkinliğine ulaşabilirsiniz. Yukarıda yaptığınız işlemlerle etkinliğin kurallarını tamamlamış olacaksınız, doğrulama hatası verirse bir gün sonra tekrar deneyin. Şimdilik işlemler bu kadar güncelleme geldiğinde biz de rehberimizi güncellemeye devam ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. https://sepolia.etherscan.io/address/ADRESINIZ
  ŞEKLİNDE KENDİ NFT İD LERİNİ BULABİLİRLER .NFT İD İLE TAKAS GERÇEKLEŞİYOR VE ONAY ADIMLARI 3 BASAMAKLI. YAZINIZDA BU AYRINTI YOK.
  AŞİNA OLMAYAN BULAMAZ KOLAY KOLAY. DİREK VERDİM…İYİ ÇALIŞMALAR.

 2. devam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.