Caldera Testnet Rehberi | Coin Hunters


0

Hepimiz son dönemde Ethereum üzerinde geliştirilen Layer-2 projelerine odaklanmış durumdayız. Bu süreçte en büyük teknolojik gelişmeler Ethereum ölçeklenmesini kim daha iyi yapacak yönüne kaydı. Bir zamanlar “Ethereum Killer” diye çıkan projeler furyası bitince, Şimdi de en iyi Ethereum’u ben ölçekler ve sorununa çözüm bulurum yarışı başladı. Caldera da bu projelerden biri.

Proje yeni olmasına rağmen 9 milyon dolara yakın yatırım almayı başardılar. Başlangıç için çok iyi rakam. Devamı da gelecektir.

Caldera’yı diğerlerine göre değerli kılan ise, basit bir kaç işlemle kendinize ait Layer-2 ağ oluşturabiliyorsunuz. Daha önce bunun rehberini yayınlamıştık. İsteyenler o rehberimize göz atabilir.

Caldera Testnet Rehberi (Rollup Oluşturma)

Bu rehberimizde Caldera üzerinde yeni gelen uygulamaları test edeceğiz.

BURADAN platforma gidiyoruz. Metamask cüzdanımızı bağlıyoruz.

Caldera Rollup on Goerli

Goerli Rollup Details kısmına geliyoruz. Basamak gibi adımları takip etmeniz yeterli. Öncelikle Add to Metamask butonuna basıyoruz ve ağı cüzdanımıza ekliyoruz.

Sonrasında Request Faucet Funds diyerek cüzdanımıza test ETH istiyoruz..

Aldığımız Test ETH’ları Bridge Funds Rollup bölümünden, Goerli ağından eklediğimize ağa gönderiyoruz. Sonrasında withdraw işlemi ile tersini yapmayı unutmayın.

Deploy Your App

Bu bölümde BURADAN remix sitesine ulaşıyoruz. Goerli Caldera ağında cüzdanımızı bağlıyoruz.

FILE EXPLORER bölümünde Create New File basıyoruz. coinhunters.sol gibi istediğiniz isimle bir dosya oluşturuyoruz. sonunda .sol eklemeyi unutmayın.

// SPDX-License-Identifier: MIT
// compiler version must be greater than or equal to 0.8.17 and less than 0.9.0
pragma solidity ^0.8.17;

contract HelloWorld {
  string public greet = "Hello World!";
}

Yukarıdaki kod akıllı kontratı açtığınız dosyaya yapıştırın,

soldaki menüdan SOLIDITY COMPILER kısmına gelin, orada COMPILER bölümünde 0.18.17+commit8df45f5f versiyonunu seçip COMPILE verdiğiniz dosya adı butonuna basın. Herhangi bir sorun yoksa soldaki menüde yeşil tik işareti göreceksiniz.

Soldaki menüden DEPLOY & RUN TRANSACTIONS bölümüne gelip hiçbir işlem yapmadan DEPLOY butonuna basıyoruz. Metamask cüzdanımıza gelen bildirimi onaylıyoruz. İşlemler tamamlandığında ortadaki terminalde yeşil tik işareti ve TXH çıktısı göreceksiniz.

NFT Mintleme

Caldera Goerli Rollup kısmı için bu adımları tamamladıktan sonra; Hemen alt tarafta Mint Your Calderamon butonuna basıyoruz. bizi yönlendirdiği sayfada mint butonuna basarak NFT’imizi mintliyoruz.

Polygon USDC Rollup

Yukarıdaki adımlara benzer şekilde ilerliyoruz. Öncelikle Add to metamask diyerek ağı cüzdanımıza ekleyelim. Diğer adımları yukarıdaki sırayla takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kısacası Farklı ağda aynı işlemleri yapıyoruz. Burada Polygon mainneti kullanılacağı için Polygon ağında cüzdanınızda MATIC ve az bir miktarda olsa USDC gerekecek. Bridge ile Polygon ağındaki Cüzdanınızdan 0.10 USDC gibi küçük bir miktarı Caldera Polygon USDC ağına geçiriyoruz. Sonrasında

Yukarıdaki Akıllı kontrat ekleme adımlarını aynı şekilde takip edip. Caldera Polygon USDC ağında deploy işlemi yapıyoruz.

Şimdilik işlemler bu kadar. Güncelleme geldikçe bizde rehberimizi güncelleriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 9
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.