AVAIL: Blockchain Birleşimini Güçlendiren Coin


0

Avail’in birleşim katmanı, Avail ağının yerel coini olan AVAIL tokenı ile güçlendirilmiştir.

Avail, blok zincirlerinin büyük ölçekte parçalanma sorununu çözen bir birleşim katmanıdır. Modüler blok zinciri altyapısının temel katmanını oluşturarak blok zincirlerini bağlar ve kullanıcıların köprüsüz işlemler gerçekleştirmesini sağlar. AVAIL, ağ hizmetleri için ödeme yapmak, stake yoluyla güvenliği sağlamak ve Avail ağ yönetişimine katılmak için önemli bir rol oynar.

AVAIL ile Birleşim Katmanının Güçlendirilmesi

Avail Birleşim Katmanı, Avail DA, Nexus ve Fusion’dan oluşur ve blok zinciri ölçeklenebilirliği, birlikte çalışabilirlik ve güvenlik sorunlarını ele alır. AVAIL, Avail DA, Nexus ve Fusion’da kullanılan birleşim katmanının önemli bir parçasıdır.

Avail DA

Avail DA, rollup ve blok zinciri ölçeklenebilirliği sorunlarını ele alarak Avail’in birleşim katmanı için bir temel sağlar. Rollup’lar ve blok zincirleri, bol miktarda veri kullanılabilirlik alanına erişmeden ölçeklenemez. Bu, temel blok zinciri ölçeklenebilirlik darboğazlarından biridir ve bunu çözmek, uzun süredir devam eden blok zinciri ölçeklenebilirlik kısıtlamalarını ortadan kaldırır.

Ethereum’un danksharding yol haritasında planlanan ileri teknolojileri (geçerlilik kanıtları ve veri kullanılabilirliği örneklemesi gibi) kendi blok zincirlerinde uygulamak isteyen L2’ler, Avail DA’yı kullanabilir. Avail DA ile entegrasyon, birkaç satır kod ile yapılabilir. Geliştiriciler, Avail DA’nın temel özelliklerinden hemen faydalanabilir ve modüler blok zincirlerinin işlem verilerini ona aktararak, yüksek ölçeklenebilir bir blok zinciri temeli elde edebilirler.

Avail DA, Arbitrum, Optimism, StarkNet, zkSync ve Polygon gibi tüm büyük rollup yığınları dahil olmak üzere herhangi bir yürütme ortamı ile uyumludur. Genel amaçlı bir DA katmanı olarak, EVM dışı yürütme ortamlarıyla da entegre olur.

Avail Nexus

Avail Nexus, birden fazla blok zinciri arasında birlikte çalışabilirlik sağlayan birleşimin anahtarıdır. Avail DA üzerine inşa edilen bu katman, çapraz zincir işlemlerini işler ve kullanıcıların manuel köprüleme yapmadan talep üzerine birden fazla blok zincirine erişmesini sağlar. Son kullanıcılar, işlemlerinin Avail Nexus üzerinden geçtiğini bile bilmek zorunda değildir, çünkü bu, kullanıcı uygulamalarına doğrudan entegre edilir.

AVAIL Staking

Herkes, Avail Birleşim Katmanını güvence altına almak ve stake ödülleri almak için AVAIL stake edebilir.

Avail DA Staking

Avail DA, farklı ekosistemlerden L2’ler ve blok zincirleri desteklemek üzere tasarlanmıştır. Avail token staker’ları, web3 oyunları, DeFi, AI, gerçek dünya varlıkları (RWA) ve daha fazlası gibi çeşitli kullanım senaryoları için zincirleri güvence altına alır. Avail tokenlarını doğrulayıcılara ve/veya aday havuzlarına aday göstererek stake eden Avail DA staker’ları, blok zincirlerine büyümeleri için gerekli kripto-ekonomik güvenliği sağlar. Karşılığında, token staker’ları stake ödülleri alır.

Avail Nexus Staking

Paylaşılan sıralama, MEV ve kanıt toplama konularındaki gelişmeler, Nexus’un performansına katkıda bulunur. Nexus’a işlem grupları göndermek isteyen sıralayıcılar, işlem gruplarının dahil edilme şansını artırmak için AVAIL stake ederler. Sıralayıcının performansı, zincir tokenı veya AVAIL ile ödüllendirilir ve kötü performans cezalandırılır.

Sıralayıcı seçim süreci, L2 geliştiricileri için de bir kalite sinyali görevi görür. Nexus üzerinde yüksek AVAIL stake etmiş ve kaliteli performans metriklerine sahip olanlar, L2 geliştiricileri tarafından daha olası bir şekilde seçilir.

Avail Fusion Staking

Avail Nexus üzerinden birçok kripto varlık geçeceğinden, bunları korumak için önemli miktarda kripto-ekonomik güvenlik gereklidir. Avail Fusion, Avail’in birleşim katmanını güçlendiren altyapıyı güvence altına almak için çoklu varlık stake etmeyi kullanır. AVAIL, Avail ağını güvence altına almada kritik bir rol oynar. BTC, ETH gibi yerleşik kripto varlıkların yerel tokenları aracılığıyla ek güvenlik sağlanır. Fusion staker’ları, stake ödülleri olarak AVAIL alır.

Avail Yönetişim

Avail token, Avail ağının yönetişiminde önemli bir rol oynayacaktır. Avail, yönetişime daha fazla topluluk katılımı sağlamak için aşamalı bir yaklaşım benimseyecektir ve bu konuda daha fazla ayrıntı yakında paylaşılacaktır.

AVAIL Token Sahipleri

İlk Avail token sahiplerinin belirlenmesine ilişkin daha fazla ayrıntı, Avail topluluğu ile paylaşılacaktır.

AVAIL’in Kendine Yeten Döngüsü

Birden çok faktör, Avail Ağının mimarisinde AVAIL kullanımını ve genel sistem tasarımını oluşturur. Avail ağının yerel varlığı olan AVAIL, ağın çeşitli seviyelerinde kritik bir rol oynayarak kendine yeten bir döngü yaratır. Burada belirtilmeyen kullanım durumları zamanla eklenebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.