Thala Testnet Rehberi


0

Aptos network üzerinde merkeziyetsiz uygulama geliştirmelerine devam ediliyor. Bu konu da önemli yatırımlar alan Thala Labs.’ın Platform testnetine katılacağız.

Yaklaşık 6 milyon dolarlık yatırım alan Thala Labs, DEFI projesi, aptos üzerinden borç alıp verebileceğimiz, swap işlemleri yapabileceğimiz, özelliklerini bize sunuyor.

Tüm adımları, hızlı şekilde anlatalım.

Bu kılavuzda, Aptos’ta nasıl kurulum yapacağınızın yanı sıra Move Dollar CDP kasalarımızda ve ThalaSwap’ta nasıl işlem yapacağınız konusunda size yol göstereceğiz. Test edebileceğiniz bazı genel şeyleri ele alacağız.

Nasıl Başlanır?

Test ağınıdenemek için Aptos uyumlu bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Şu anda Pontem, Martian ve Petra cüzdanlarını destekliyorlar . Her cüzdan için kurulum talimatları ilgili bağlantılı web sitelerinde bulunur.

Not: Thala Testneti için Petra wallet öneriyorum. En rahat onda çalışıyor.

Thala ile etkileşime geçmeden önce cüzdan ağınızı “Aptos mainnet”ten “Aptos Testnet”e ayarlayın. Daha sonra buradan platforma gidebilirsiniz . Aşağıda test ağında yapabileceğiniz adımlarını burada sıralıyorum. Mutlaka sürekli olarak tüm adımlarını denemeyi unutmayın.

Faucet

Thala Faucetten talepte bulunmadan önce, Aptos Testnet Faucet’inden veya cüzdanınız için faucetten gas ücretleri için APT talep etmeniz gerekecektir. Aptos faucet adresinden APT test tokeni talep edin. Bir miktar testnet APT’si aldıktan sonra, aşağıdaki işlemlerden herhangi birine geçmekten çekinmeyin.

Thala Faucete buradan ulaşabilirsiniz. Cüzdanınızı bağlayın. İlgili APT/CAKE/tAPT/USDC/WBTC/WETH butonlarına tıklayarak tokenleri isteyin. İşlemin gerçekleşmesi birkaç saniye sürebilir. İşleminizin durumunu, cüzdan etkinliğinizi gözden geçirerek, ilgili işleme tıklayarak ve bunu Aptos gezgininde görüntüleyerek kontrol edebilirsiniz. (NOT: Her bir tokeni sadece bir kere talep edebilirsiniz. O nedenle dikkatli harcatyın!)

Kasa Açma

Varlıklarınızı yatırmak ve MOD’u onlara karşı kullanmak için sol taraftaki menü vault sekmesine gidin veya buradan ulaşabilirsin . Sayfanın ortasındaki veya sağ üstteki düğmedeki “Create Vault” düğmesini tıklayın.

Şimdi, hangi varlığı yatırmak istediğinizi seçin ve açılır listeden MOD’u seçin:

Varlığı seçtikten sonra, ne kadar yatırmak istediğinizi ve ne kadar MOD ödünç almak istediğinizi girin. Her varlığın farklı bir minimum teminatlandırma oranı (MCR) olacaktır. Thala’daki her kasa için minimum bir borç olduğunu unutmayın. Bu 500 MOD olarak ayarlanmıştır, bu nedenle 500 MOD’dan daha az borcu olan bir kasa oluşturmaya çalışırsanız çalışmaz. Yukardaki miktarları deneyerek 500 üzerinde MOD almaya çalışın.

Teminat oranınız ve min. herhangi bir işlemi onaylamadan önce teminat oranı da görünecektir. Listelenen miktarlar size uygunsa devam edin ve creat vault’a tıklayın! Az önce çıkardığınız MOD, tüm işlemler onaylandıktan sonra cüzdanınızda görünmelidir. Kredinizin bir kısmını geri ödemek veya kasanızı kapatmak isterseniz, kasa oluşturulduktan sonra kasadaki yönet düğmesine tıklayın.

MOD Staking

Basılan MOD’unuzu Stability Pool yatırmak için sol taraftaki gezinti çubuğundaki Stability Pool butonuna gidin. MOD’unuzu stake etmek için Deposit’a tıklayın ve bakiyenizden istediğiniz toplamı girin. Staking işlemini onaylamak için işlemi cüzdanınızdan onaylayın. Sonrasında withdraw ile yatırdığını MOD bir kısmını geri çekin.

Stake edildikten sonra MOD, hem talep edilebilir hem de birikmiş bölümlerde gösterildiği gibi tasfiyelerden ödül toplamaya başlayacaktır. Hesabınızdan ne kadar MOD yatırıldığını ve bir bütün olarak toplam yatırılan MOD’u görebileceksiniz.

Swap

Sol gezinme çubuğundaki swap düğmesine tıklayın. Henüz yapmadıysanız, cüzdanınızı sağ üst köşeden bağlayın.

Örn. swap etmek istediğiniz token çiftini seçin. BTC → ETH. Giriş veya çıkış miktarını girin. Mevcut bir likidite havuzuna sahip herhangi bir token takas edebilirsiniz.

Hazır olduğunuzda swapa tıklayın ve işlem penceresi cüzdanınızdan açılacaktır. swap işlemini tamamlamak için cüzdanınızdan işlemi onaylayın. Swap tamamlandıktan sonra, sayfanın altındaki izleyici widget’ında da görünmelidir.

Likidite Sağlama

Yakın zamanda basılan MOD’unuzla, oluşturulan havuzlarımızdan herhangi birinde likidite sağlamayı deneyin. Sol gezinme çubuğundaki Liquidity Pools düğmesine gidin. Burada, en üstte öne çıkan havuzları ve aşağıda oluşturulmuş ağırlıklı havuzların tam listesini göreceksiniz.

Havuzlardan herhangi birini seçin. Her havuz sayfası, varlık kompozisyonu ve ağırlıkları, TVL, hacim, ücretler ve APR’yi listeleyecektir. Alt kısımda, geçmişi ve diğer havuz ayrıntılarını görebileceksiniz.

Bir havuza para yatırmak ve ödül kazanmaya başlamak için, sağ tarafta, doğrudan bakiyenin ve herhangi bir bahis yapılan pozisyonun altında bulunan deposit düğmesine tıklayın. Burada da geri çekilebileceksiniz. İsterseniz, havuz ücreti ödüllerinin yanı sıra teşvik ödülleri almak için likidite tokenlerinizi da bu bölümden stake edebilirsiniz.

Stake ödüllerinizden herhangi birini talep etmek istiyorsanız, havuz sayfasına geri dönün ve çiftçilik ödülleri modülünün altındaki talep düğmesine tıklayın.

Testnet Token Lansmanına Katılın

Sol taraftaki gezinme çubuğundaki Launchpad gidin. Burada, öne çıkan token lansmanını ve aşağıda yaklaşan projelerin tam listesini göreceksiniz.

Testnet lansmanına katılmak için öne çıkanlar bölümünün altındaki launchpad düğmesine tıklayın. Bu senaryoda, öne çıkan başlatma belirteci TNT olarak belirlenir. Havuz ağırlıklarında belirtildiği gibi, USDC kullanarak TNT takas edebilir ve satın alabilirsiniz.

TNT’ye takas etmek istediğiniz USDC miktarını girin. Ücretler, fiyat etkisi ve alınan minimum jeton ekranda görüntülenecektir. Hazır olduğunuzda, işlemi başlatmak için takas seçeneğine tıklayın.

Galxe OAT !!!

Bu işlemleri yaptıktan sonra, projenin discord kanalına buradan gidiyoruz. Galxe görevlerini tamamlıyoruz. Galxe görevlerine buradan gidebilirsiniz. Bu OAT’lar oldukça önemli olabiliyor. Mutlaka mintleyin. Bunun için Apto Mainnet cüzdanınızda bir miktar APT olması gerektiğini unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.