Sui Network Kalıcı Testnet Airdrop Rehberi / Sürekli Güncellenecek


3

En büyüklerden biri olan, dev Airdrop beklediğimiz SUI için kalıcı testnet süreci başladı. Daha önce sitemizde Sui Network’ün erken aşamalarını yazmıştık ve videolar çekmiştik. Bunda da yine tüm işlemleri birlikte yapacağız. Hadi Başlayalım.

Eski Meta çalışanlarının kurduğu Sui Network diğer ağlardan farklı olarak internet hizmetleri sektörüne odaklanıyor. Başında dev airdrop dedim, çünkü Binance Labs, Coinbase, Circle, a16z gibi devlerden 300 milyon$’dan fazla yatırım topladılar.

Kalıcı testnete geçtiler diyorum çünkü bizi takip edenler zaten bilir; önceki testnet aşamalarının hepsini videolarıyla birlikte sitemizde makaleleriyle paylaşmıştık. BURADAN hepsine göz atabilirsiniz. Yeni süreci de sonuna kadar birlikte yürütürüz. Şimdi buradan bir başlangıç yapalım.

İlk olarak kalıcı testnet şu demek arkadaşlar. Bütün işlemler artık ağ üzerinde kaydedilecek ve bu ağ mainnete geçecek. Yani bu testnet çok çok önemli oluyor. Airdrop gelmesi halinde buradaki işlemlere bakılacaktır. İlk günden ekosisteme girmek şart.

Ekosistem demek cüzdan demek. SUI ‘nin kendi cüzdanı olan SUI Wallet Chrome uzantısını ekliyoruz. BURADAN ulaşabilirsiniz. 12 Kelimeyi mutlaka bir yere kaydedin. Airdrop gelirse buna gelir. Başka cüzdanlar da var elbet; sonra bakarız. Sui Wallet şimdilik yeter bize.

Kurulum tamamlandıysa test ağını cüzdana eklememiz gerekiyor. Ayarlar – Network – Custom RPC seçtikten sonra linki yapıştırın ve kaydedin.

https://fullnode.testnet.sui.io

Testnetlerde kullanmak için Sui token gerekli. Discord kanalında “testnet-faucet” odasına gidiyoruz. BURADAN discorda katılabilirsiniz. Mesaj bölümüne aşağıdaki gibi cüzdan adresinle birlikte yaz. Sonra 1 adet Sui cüzdanına gelecek.

!faucet 0x00........0000 (cüzdan adresiniz)

Cüzdana geri dönüyoruz. İçinde Stake and Earn SUI bölümüne giriyoruz. Dilediğini bir havuzu seçip içine bir miktar SUI kilitliyoruz.

Blue Move NFT

BURADAN Blue Move sitesinde gidiyoruz ve Sui cüzdan bağlayıp, hızlıca profil oluşturuyoruz. Ardından ilk NFT ‘mizi mint ediyoruz. İlk işlemimizi yapmış olduk.

Tocen NFT

BURADAN siteye ulaşıyoruz. Sui wallet bağlıyoruz. Sizden Twitter, discord ve web sitesi istiyor. Bunları girince profilinizi oluşturuyor. Sonrasında Public Mint kısmına geliyoruz. Burada Rehberi hazırlarken 3 gün süresi kaldığı yazıyor. NFT mintliyoruz.

souffl3 NFT Marketplace

BURADAN platform bağlanıyoruz. Cüzdanımızı ekledikten sonra çıkan sayfada MINT tuşuna basıyoruz. Daha sonra markette satışa koyuyoruz. Farklı NFT’lere teklif veriyoruz.

Kalıcı testnet süreci yeni başladı. Rehberimizi kaydedin. Yeni platformlar geldikçe buraya ekleriz. Anlık olarak takip etmek istiyorsanız bizi Twitter ve Telegram sosyal medya adreslerimizden takip etmeyi unutmayın.

SuiSwap

BURADAN platforma bağlanıyoruz. Cüzdanımızı siteye bağladıktan sonra, Menü üst tarafından Token bölümünden test tokenlerini mintliyoruz. Sonrasında sitede swap ve likidite ekleme, geri çekme işlemlerini yapıyoruz.

Bluemove Swap

BURADAN platforma gidiyoruz ve cüzdanımızı bağlıyoruz. Sitenin sağ bölümünde faucet butonuna basıyoruz. USDT ve BTC mintliyoruz. Swap işlemleri yapıyoruz ve Pool bölümünde Create ve Add likidite bölümlerinde token çiftlerine likidite ekleyip, geri çekiyoruz. Platformları bol bol kullanmayı unutmayın.

BaySwap

BURADAN platforma gidiyoruz. Cüzdanımızı platforma bağlıyoruz. Sağ üstten testnet bölümüne geçiyoruz. İlk işlemlerimiz, faucetten token almak, oradaki tokenleri aldıktan sonra, Swap bölümünde token çiftlerini takas ediyoruz, Pool bölümünde likidite ekleyip, geri çekiyoruz. Farm kısmında eklediğimiz likiditeleri Farm içine yatırıyoruz. NFT bölümünü arada kontrol edin NFT gelirse mintlersiniz.

Mobius NFT Stake

BURADAN platforma gidiyoruz. Aptos Sui diye gösteren bölümde Sui bölümüne geçiyoruz. Cüzdanımızı bağlıyoruz. Cüzdanımızda olan NFT’yi stake ediyoruz. Sonra tekrar withdraw yapabilirsiniz. Başka platformlardan mintlemiş olduğunuz NFT’leri burada stake edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 18
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Nisan 1, 2023

  Sui’yle tekrar başlıyoruz

 2. Nisan 8, 2023

  h.o diyelim. sui faucet sıkıntısı var gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.