dYdX Ekosistemi


0

Bu yazımızda “Kripto’da neden profesyonel olmalısınız” ve “Nasıl profesyonel olabilirsiniz” konularını ele alacağız. Peki neden mi profesyonel olmalısınız?

Yakın gelecekte finansal açıdan bir devrim yaşanmama ihtimali yok! Gelişen teknolojiler ile birlikte, mevcut köhne ekonomik sistemlerin de değişeceğini düşünmemek aptallık olur! Bu yüzden daha fazla zaman geçmeden yeniliği yakalamalısınız; hem de profesyonel olarak!

Finansal Devrim: Merkeziyetsiz Finans – DeFi

Türkiye’de özellikle yeni nesilde herkesin en azından bir kripto borsasında kaydı vardır ve al-sat yapmıştır. Ama bu yetmez!! Artık ışık hızıyla büyüyen merkeziyetsiz finans yani DeFi’da yer almak zorundasınız! Bu yazının konusu da DeFi Ve DeFi’ın ön saflarında da; dYdX ekosistemi var!

dYdX; sürekli ticareti bir sonraki seviyeye taşıyan müthiş bir protokol. Yazımızda dYdX ekosisteminin temel bileşenlerini ve finans’ın geleceğini nasıl şekillendirdiğini keşfedeceğiz. dYdX ile birlikte; kripto’da profesyonel olmaya ve bir profesyonel gibi para kazanmaya başlayacaksınız.

dYdX Ekosistemi

dYdX sadece bir trade platformundan daha fazlasıdır. dYdX ekosistemi üç bağımsız gruptan oluşuyor. Bunlar:

 • dYdX Vakfı
 • dYdX Trade Platformu
 • dYdX Topluluğu

Platform; sürekli ticaretin sağlanmasının yanı sıra dYdX protokolünün ve ticaretin teknik araştırmasını ve geliştirilmesini ele alıyor.

Youtube kanalımızda dYdX platformunun kullanımı ve tüm özellikleri ile ilgili oynatma listemiz mevcut.  Kayıt, varlık aktarma, pozisyon açma gibi adımların hepsini tek tek anlattık. Seriyi izleyip dYdX platformunda trade etmeye kolaylıkla başlayabilirsin. Link burada.

dYdX Vakfı; topluluk, yönetişim yapıları ve merkeziyetsiz metotlarla ekosistemi genişletmekten sorumludur. 

dYdX topluluğu belirli protokol parametrelerini ve dYdX Grants (Hibe) gibi topluluk girişimlerini yönetmekten sorumlu dYdX token sahiplerinden oluşuyor. Bugün dYdX topluluğunun resmi bir yapısı yok, ancak Versiyon 4’ün piyasaya sürülmesiyle topluluk, Hibe programını ve platformun büyümesinin belirli alanlarına odaklanan diğer SubDAO’ları içerecek olan dYdX DAO’nun oluşturulmasıyla resmileşecek. Son çeyrekte gerçekleşecek versiyon yükseltmesi ile yönetim tamamen topluluğa bırakılacak.

Bu yazıda gözden kaçan fakat çok önemli olan dYdX’in topluluk ve Vakıf bölümlerine ağırlık vereceğiz. Çünkü geleceğin finansında; en önemli DeFi ekosistemlerinden biri olan dYdX’in önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu yüzden dYdX’in yapısını iyi anlamakta yarar var.

dYdX Vakfı

dYdX Vakfı, dYdX protokolünün gelişimini ve büyümesini destekleyen, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. dYdX vakfının web sitesinde kuruluş hakkında bilgilere erişebilirsiniz. Yine aynı bölümde misyon değerleri ve yönetişim yapısını görebilirsiniz. 

Ayrıca geliştiriciler için, dYdX protokolünün üzerine inşa etmeyi mümkün kılmak adına teknik dokümantasyon API’leri ve SDK’lar dahil olmak üzere kaynaklara ulaşabilirsiniz. 

Web sitesinde, ekibin platformun gelişimi ve diğer haberlerle ilgili güncellemeleri paylaştığı bir Blog bulunmakta. Yönetişim panosu, protokolün yönetişimle ilgili tüm etkinlikleri için merkezidir.

dYdX Yönetişim

Alt bölümde yine topluluk üyeleri tekliflerin ilerleyişini izleyebilir, oy kullanabilir ve bir bütün topluluk olarak protokolün geleceği hakkında nasıl hissettiğini anlayabilirsin. Teklifler, dYdX yönetişim sisteminin merkezinde yer alır. Herhangi bir topluluk üyesi, protokolün belirli alanlarıyla ilgili bir teklif oluşturabilir ve bu teklifler daha sonra topluluk tarafından oylanır. Bir teklif yeterli oy alırsa protokolde uygulanabilir.

dYdX Forum

dYdX topluluğu, dYdX yönetişim tokeni aracılığıyla protokolün şeffaf ve adil bir şekilde çalışmasını sağlar; token sahiplerine platformun geleceği ile ilgili teklifler üzerinde oy kullanma olanağı verir. Teklifler ve yönetişimle ilgili diğer konular hakkında daha derinlemesine tartışmalar için dYdX topluluğu forumlarına göz atabilirsiniz. Burası, topluluk üyelerinin çeşitli önerileri tartışabilecekleri, fikirlerini paylaşabilecekleri ve protokolün geleceğini şekillendirmek için birlikte çalışabilecekleri yerdir. Son olarak forum altyapısını değiştirerek daha kullanıcı dostu bir arayüze sahip oldu. Forum linki burada. Ayrıca dYdX’le ilgili tüm sıcak haberlere, topluluk içindeki teknik ve diğer tüm tartışmalara ulaşabileceğin forum sayesinde, önemli bilgilere ilk sen ulaşabilirsin. Bu bölümde aktif olmak, katkı sunmak ilerde size çok farklı fırsatların kapısını aralayabilir. 

dYdX Grants (Hibe)

dYdX Grants yani Hibe programı, genel olarak dYdX ekosisteminin büyümesini hızlandırmaya yardımcı olurken aynı zamanda tüm kripto topluluğuna hibe finansmanı sağlar ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Bu, kripto konusunda tutkulu olan ve onu nasıl geliştirebileceğine dair harika bir fikre sahip herkesin vizyonunu gerçeğe dönüştürmesine şans verir.

Web3 dünyasıyla ilgili fikriniz mi var? Geliştirici misiniz? dYdX hibe programına basitçe başvuru yapabilirsiniz. Hem dYdX gelişimi içinde yer alacak, hem de ekosistemin gelişimine katkı sunabilirsiniz. Hibe programının tüm detaylarına Grants sayfasından ulaşabilirsiniz.

dYdX Topluluğuna Ulaşın

Hem dYdX ile hem de topluluk içinde iletişime oldukça önem veriliyor. Topluluğa katılmak ve diğer kullanıcılarla bağlantı kurmak için birden fazla yol var. dYdX Discord, ticaret stratejilerinden en son protokol güncellemelerine kadar her şeyin tartışılabildiği binlerce üyesiyle harika bir merkez. dYdX hakkında daha fazla detaya ulaşmak için Global Discord kanalı ile birlikte dYdX Türkiye Twitter ,  YouTube , Telegram , Discord , Medium hesaplarını mutlaka takip edin.

dYdX Türkçe Canlı Destek

Yeni bir gelişmeyi burada hatırlatalım. dYdX canlı desteğinde Türkçe dil seçeneği başlatılıyor. dYdX ile ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi canlı desteğe iletebilirsiniz.

dYdX Hedges NFT

dYdX kullanıcıları, dYdX Hedges NFT koleksiyonu ile de ekosisteme katılabilirsiniz.

Opensea üzerinde satışta olan bu NFT’leri günlük ve aylık trade başarıları sonucu da kazanabilirsiniz. NFT’lere sahip olmak hem topluluğa ait olmayı hem de daha düşük işlem ücretleri gibi ek avantajlar barındırıyor.

dYdX Merch

dYdX gururunu sergilemek isteyenler için dYdX Merch mağazasında bulabilirsiniz. dYdX’i gittiğiniz her yerde temsil etmenizi sağlayan çeşitli tişörtler, hoodie’ler ve diğer ekipmanlar bulabilirsiniz.

dYdX Academy

DeFi ve web3 hakkındaki anlayışınızı derinleştirmek veya dYdX’te nasıl işlem yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, dYdX Akademisi başlamak için mükemmel bir yer. Akademi web sitesi, başlangıçtan ileri seviyelere kadar uzanan konuları kapsayan çok çeşitli ücretsiz eğitim kaynaklarını barındırıyor.

dYdX V4 ve SubDAO

V4 protokolünün piyasaya sürülmesiyle dYdX, topluluk üyelerinin platform yönünde söz sahibi olmasına izin verecek merkeziyetsiz otonom organizasyon yani DAO sunacak. V4 yol haritası, V4 protokolünün ve dYdX DAO’nun piyasaya sürülmesini içeren dYdX platformu için önemli kilometre taşlarını özetliyor. Yeni sürüm dYdX V4, tamamen merkezyetsiz açık kaynak ve topluluk kontrollü olacak. Daha fazla bilgi için V4’te ve beş kilometretaşı ile yol haritasını takip etmek için dYdX Blogunu ziyaret edebilirsiniz.

“dYdX Versiyon 4 Geliyor” yazımıza ulaşabilirsiniz

dYdX DAO’nun en heyecan verici yönlerinden biri, topluluk üyelerinin alt DAO’lar oluşturma ve yönetme yeteneğidir. Bu SubDAO’lar, daha büyük dYdX ekosistemi içinde çalışacak ve platformun gelişiminin ve büyümesinin belirli yönlerini yönetmekten sorumlu olacak.

Bu alt DAO’ların etkili ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için dYdX , merkeziyetsiz kuruluşları yönetmeye yönelik en iyi uygulamaları özetleyen bir DAO Başucu Kitabı oluşturmuştur.

Bu Başucu Kitabı, karar verme süreçlerinden yönetişim yapılarına kadar her şeyi kapsar ve altDAO’ları oluşturmak ve yönetmekle ilgilenen herkes için değerli bir kaynak olmaktadır.

Son olarak, dYdX ekosistemini yönlendiren temel değerler üzerinde düşünmek için biraz zaman ayırmaya değer. Merkeziyetsizlik, şeffaflık ve büyük düşünme gibi bu değerler, dYdX’in yaptığı her şeyin merkezinde yer alır. Topluluğa katılma ve merkeziyetsiz finansın geleceğinin bir parçası olma zamanı.

Bitcoin ile başlayan büyük devrim; yeni blokzincirler, yeni projeler, yeni altcoinler; NFT, Metaverse ve Yapay Zeka ile entegre olarak sürekli büyümeye devam ediyor.

En başta da söylediğimiz gibi; mevcut köhneleşmiş Finans sistemi elbet çökmek veya yenilenmek zorunda kalacak. Şimdiden kendinize yatırım yapıp, DeFi ile birlikte yeni finans sistemlerini öğrenmeye çalışın.

Bu seri ile trade için en önemli platformlardan biri olan dYdX’in ekosistemini tanıtarak başladık. Devamı da gelecek ve sırasıyla tek tek en önemli DeFi araçlarını anlatacağız.

dYdX Hakkında

dYdX, açık, güvenli ve güçlü finansal ürünler inşa etme misyonuyla önde gelen merkeziyetsiz bir borsa geliştiricisidir. dYdX şu anda Ethereum üzerinde denetlenen akıllı sözleşmelerle çalışmaktadır, bu da trade yaparken merkezi bir borsaya güvenmek zorunda olmamanızı sağlar. Merkeziyetsiz bir borsanın güvenliği ve şeffaflığını, merkezi bir borsanın hızı ve kullanım kolaylığı ile birleştiriyor.

dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.