Akıllı Kontratlar ve Merkeziyetsiz Uygulamalar arasındaki fark nedir? Smart Contracts vs DApps


0

Günümüzde işletmeler dijitalleşmeye doğru ilerliyor ve bu hareketi mümkün kılan yenilik blok zincir teknolojisidir. Teknoloji dünyasında uygulanmasından bu yana, blockchain karlı değişiklikler göstermiştir. Pek çok büyük işletmenin neden blok zinciri teknolojisini benimsediğine ve diğerlerinin de yakında kendi işletmelerinde uygulamaya ilgi göstermesine şaşmamalı. Bununla birlikte, blok zinciri tabanlı bir işletme, başarının zirvesine ulaşmak istiyorsa, akıllı sözleşmeler ve DApp’ler gibi blok zinciri ağlarının özelliklerini ve bileşenlerini anlamalıdır.

Bu makale, akıllı sözleşmelerin ve DApp’lerin işlevselliğini ve aralarındaki farkı paylaşmaktadır:

 • Akıllı sözleşmeler nelerdir?
 • DApp’ler nedir?
 • Akıllı sözleşmeler ve DApp’ler arasındaki fark nedir?

Akıllı sözleşmeler nelerdir?

Smart Contract Nedir?

Akıllı sözleşmeler, bir blok zinciri platformunda depolanan ve yalnızca önceden tanımlanmış koşullar yerine getirildiğinde çalışan programlardır. Tipik olarak, katılımcılar arasında anlaşmaları uygulamak için kullanılırlar ve onlara herhangi bir zaman kaybı veya bir aracının katılımı olmadan anında sonuçlar verirler. Akıllı sözleşmeler, koşullar karşılandığında bir sonraki görevi düzene sokarak iş akışını sürdüren otomatikleştirilmiş programlardır.

Akıllı bir sözleşme koduna yazılan “if, When, then” gibi programlama ifadelerini izleyerek çalışırlar. Doğrulandıktan sonra, bir üye bilgisayar ağı görevleri yürütür.

Bu görevler, taraflar arasındaki işlemleri, güncellenmiş bildirimleri göndermeyi, araç kaydını veya bilet düzenlemeyi içerebilir. İşlem tamamlandığında blok zinciri, yeni bir blok eklenmesiyle hemen güncellenir. Ve zincire bir kez eklendiğinde, işlem verilerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz ve sonuçları yalnızca erişim izni olan üyeler görebilir.

Merkeziyetsiz uygulamalar (dapps) nelerdir?

DApp Nedir?

DApp’ler, blok zinciri ile etkileşime giren ve tüm ağ üyelerinin durumunu düzenleyen yazılımın bir parçasıdır. Akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan bir uygulamanın temel mantığını gösterir. DApp’lerin kullanıcı arayüzü, diğer herhangi bir tipik web sitesi veya mobil uygulama ile aynıdır. Merkezi olmayan bir uygulamanın ön ucu, kullanıcıların göreceği şeyi temsil etmek için oluşturulmuştur ve arka ucu, tüm iş mantığı için oluşturulmuştur.

DApp’lerin iş mantığı, temel blok zinciri teknolojisi ile iletişim kuran bir veya daha fazla akıllı sözleşme ile tasvir edilir.

Akıllı sözleşmeler ve DApp’ler arasındaki fark nedir?

 • Merkezi olmayan uygulamalar blok zinciri destekli web siteleridir, oysa akıllı sözleşmeler DApp’leri blok zincirine bağlayan API bağlayıcıları olarak çalışır.
 • Merkezi olmayan uygulamalarda, arka uç kodu merkezi olmayan program üzerinde çalışır; Öte yandan, akıllı sözleşme, küçük kod biçimindeki bir DApp parçasıdır. Basit bir deyişle, DApp çalışmak için akıllı sözleşmeler kullanır ve bir üyeyi bir sağlayıcıya doğrudan bağlar.
 • Özetle, merkezi olmayan uygulamalar, akıllı sözleşmelerin ve eksiksiz bir bilgisayar programı olarak çalışan ön ucun teknik birleşimidir. Öte yandan, akıllı sözleşmeler DApp’lerin küçük bir kısmıdır.

Blockchain teknolojisi, piyasaya sürülmesinden bu yana çok gelişti ve hala çok daha fazla büyüme yaşaması gerekiyor. Gelişen özellikleri ve uygulamalarıyla Teknoloji dünyamız hızla gelişiyor.

Günümüzün rekabet dünyasında çok iyi performans göstermeyen işletmeler, işletmelerinde blok zinciri özelliklerini kullanmanın doğru yollarını öğrenebilir ve büyümeyi göreceklerdir. Sadece piste geri dönmekle kalmayacak, aynı zamanda rakiplerinden de sıyrılabileceklerdir. Merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler hakkında kapsamlı bir anlayışla başlamaları ve fayda elde etmek için bunları uygulamaları gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.