Terra (LUNA) Kurucusu Do Kwon Karadağ’da Tutuklandı


0

Zor durumdaki stablecoin ihraççısı Terra’nın (LUNA) gözden düşmüş kurucusunun aylarca kaçak kaldıktan sonra Karadağ’da tutuklandığı bildirildi.

Yerel Kore medya kuruluşu Yonhap Haber Ajansı’nın yeni bir haberine göre, eski Terra CEO’su Do Kwon Balkan ülkesindeki yetkililer tarafından tutuklandı.

Polis, Kwon’u fotoğraflı kimliğinden teşhis etse de, tutukladıkları kişinin aslında Kwon olduğunu doğrulamak için şu anda parmak izi taramasının sonuçlarını bekliyorlar. Kwon’un ortaklarından birinin de o sırada tutuklandığı bildirildi.

Kwon, hem ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) hem de Güney Koreli yetkililer tarafından milyarlarca dolarlık bir dolandırıcılık planını planladığı iddiasıyla suçlandıktan sonra aylardır firarda.

SEC, Kwon’u yatırımcılara Terra’nın artık feshedilmiş algoritmik stablecoin’i TerraUSD’nin istikrarı hakkında yalan söyleyerek ve yatırımcılara popüler bir Kore mobil ödeme uygulamasının işlemlerini halletmek için LUNA’nın blok zincirini kullandığına dair yalan söyleyerek milyarlarca dolar toplamakla suçluyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında tutuklanması için emir çıkarmasından bu yana Kwon’u arayan Güney Koreli yetkililer, Kwon’un konumunu Balkanlar’daki başka bir ülke olan Sırbistan’a kadar takip edebildi ve sonunda Karadağ’da tutuklanmasına yol açtı.

Terra ekosistemi ilk olarak Mayıs 2022’de, projenin yerel varlığı ve stabilcoin’i esasen sıfıra düşerek sadece birkaç gün içinde yaklaşık 60 milyar doları yok ettikten sonra çöktü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.