Ignite Nedir? Kendi Blok Zincirini Yarat


0

Son sekiz yılda, Ignite, Tendermint’ten yeniden markalandı, Cosmos ekosisteminde önemli bir oyuncu oldu. Tendermint CoreCosmos SDK ve IBC dahil olmak üzere Cosmos’u destekleyen teknolojinin geliştirilmesinde kilit bir rol oynadı ve birlikte çalışabilir egemen bir blok zincir ağının gelişmesine olanak sağladı. Son zamanlarda Ignite, bir sonraki geliştirici dalgasını ve kripto meraklılarını Cosmos’a dahil etmek için kullanıcı dostu araçlar geliştirmeye odaklandı.

Cosmos sürekli yeni fikirler ile gelişmiştir. Öyle ki, teknik incelemedeki bir fikirden, birbirine bağlı bağımsız zincirlerden oluşan gelişen bir ekosisteme, IBC’ye dönüşmüştür. All in Bits (AiB) blok zinciri alanındaki en parlak beyinleri barındırmakta; Proof of Stake ve yönetişim kavramlarını geliştiren, onlarla işbirliği yapan, akıl hocalığı yapan kişilerden oluşuyordu.

IBC Nedir?

Blok Zincirleri Arası İletişim protokolü (IBC), blok zincirlerinin birbirleriyle konuşmasını sağlar. IBC, farklı egemen blok zincirleri arasında taşımayı yönetir. Bu uçtan uca, bağlantı odaklı, durum bilgisi olan protokol, heterojen blok zincirleri arasında güvenilir, sıralı ve kimliği doğrulanmış iletişim sağlar. Cosmos SDK’daki IBC protokolü, iki blok zincir arasındaki etkileşim için gereklidir. IBC modül arabirimi, gönderen ve alan blok zinciri tarafından yorumlanmak üzere paketlerin ve mesajların nasıl oluşturulduğunu tanımlar. IBC aktarıcısı ise IBC özellikli zincir kümeleri arasında bağlantı kurmanıza izin verir.

Bugün, 50’den fazla zincirdeki IBCGang ve bağımsız bir zincir olarak gelişmek üzere Cosmos’a taşınacak merkeziyetsiz borsa dYdX gibi çekirdek web3 projeleri ile IBC her geçen gün büyüyor. Tabi ki, büyüme her zaman doğrusal değildir. Dünyayı düz bir çizgide değiştiremezsiniz ve tüm şirketler gibi Ignite da yol boyunca zorluklarla karşılaştı. Şirket olarak nasıl geliştiklerini ve ileriye dönük planlarını sizinle paylaşmak için bu yazıyı hazırladık.

Ignite Nedir?

Ignite, blok zincir projelerini her zamankinden daha hızlı geliştirmeyi, büyütmeyi ve başlatmayı sağlar. Ignite; blok zincir geliştirmeyi daha erişilebilir, yaklaşılabilir ve birlikte çalışabilir hale getirmek için tasarlanmış bir dizi araca sahiptir. Öyle ki; projenizi benzersiz kılan uygulama mantığına odaklanabilmesi için tek bir komutla kendi blok zincirinizi oluşturabilirsiniz.

Ignite ile Neler Mümkün?

Token göndermek ve oluşturmak, zincir üstü yönetişime katılmak, blok zincirler arası iletişim kurmak ve çok daha fazlasını yapmak için Cosmos SDK modüllerinden yararlanmanızı sağlar. Yerleşik IBC Protokolünü kullanarak diğer tüm blok zincirlere, token alışverişine, DEX erişimlerine, oracle’lara, NFT’lere, akıllı sözleşmelere, DeFi’ye ve daha fazlasına sorunsuz bir şekilde bağlanabilirsiniz. Bilgi düzeyiniz ne olursa olsun, bunları yapmak için kapsamlı dokümanlar ve topluluk desteği mevcuttur.

Ignite Nasıl Oluştu?

Cosmos Hub, 2017’de yazılan orijinal teknik incelemede ortaya konduğu gibi birlikte çalışabilirlik ve IBC bağlantılı zincirler vizyonunu tam olarak gerçekleştirmiştir. Cosmos Hub’ın Cosmos SDK ve Tendermint konsensüs motoru gibi temel teknolojileri aynı zamanda değerli bir şablon görevi görür. Kendi IBC etkin bölgelerini oluşturmak isteyen geliştiriciler, bu teknolojiler, birçok gelecek vaat eden alanların oluşturulmasını sağlarken, ATOM’un sahiplerine ve paydaşlarına değer sağlamada başarısız oldular. Cosmos Hub’da eksik olan, ATOM coini için bir yardımcı programdı ve bu yardımcı programın oluşturulması, ATOM coin sahipleri ve stake edenlere daha fazla değer kazandıracak şeydi. ATOM 2.0 teknik incelemesi ile, gelecekte Cosmos ekosisteminde daha merkezi bir rol oynamasını sağlayacak işlevsellikleri önererek Cosmos Hub’ın vizyonunun genişletmesi planlanıyordu. Teknik inceleme ayrıca, Cosmos Hub için daha fazla fayda yaratacak geliştiricilerin hızlı bir şekilde dahil edilmesini sağlayacak yeni bir hazinenin oluşturulmasını da sunmaktaydı. Prop 82, bu ATOM 2.0 teknik incelemesinin gelişimini harekete geçirecek bir öneriydi.

Cosmos Hub, merkeziyetsizliği ve şeffaflığı mümkün kılacak yol gösterici bir vizyonla oluşturulmuştu. Bu temel değerler, hesap verebilirlik, güvenlik ve basitlik ile birlikte, Cosmos’un devam eden başarısı için temel olmuştur. Ayrıca Cosmos Hub, orijinal teknik incelemede ana hatlarıyla belirtilmiş, oluşturulmuş, test edilmiş ve çok sayıda test ağı ve zorlu sorun giderme işlemlerinden sonra parça parça piyasaya sürülmüştü. Prop 82, bu ihtiyatlılık, şeffaflık ve merkeziyetsizlik metodolojisini riske atabilirdi.

Cosmos ağının ortak yaratıcılar ve en uzun süreli katkı sağlayıcıları olan AiB; Atom 2.0 güncellemesine hayır ve veto oyu verdi. Topluluk; Hub’ın gelişimini ve genel olarak  çıkarlarını koruma görevi olduğunu, para politikasındaki gerekçesiz değişikliklerin ATOM sahiplerinin önceliklerini azaltacağını ve Cosmos’un hesap verebilirlik ve şeffaflık temel değerlerini korumada başarısız olacağını inandığını belirtti.

Ignite ekibi Prop 82’nin çözmek için çok uğraşılan mevcut sorunların çoğunu yeniden yarattığını belirtip geliştirilmesi gerektiğini savunuyordu. ATOM 2.0 tanıtım belgesinde ortaya konan bazı fikirlerin keşfedilmeye değer olduğuna inanıyor. Ancak, bu tür kanıtlanmamış ve deneysel öneriler doğrudan ve topluca Hub’da uygulanamazdı. Büyük yeniliğin büyük bir maliyetle gelebileceğini, çok sayıda ileri teknoloji gelişiminde örneklerle defalarca gördük.

Yatırımcılar – Teşvikler

Ignite Accelerator, yenilikçi erken aşama blok zincir projelerinin gelişimini hızlandırmak için tasarlandı.

Bu yıl Ignite için oldukça hareketli geçti. Web 3’te devrim yaratabilecek nitelikteki erken aşama girişimleri desteklemek için Ignite Accelerator’ı aralarında Alameda Research, Kucoin Ventures, OKX Blockdream Ventures, Hashkey Capital, Chorus One ve Everstake gibi 11 yatırım ortağı ile işbirliği içinde başlattı. Yatırım ortaklarının desteğiyle, yetenekli ekiplerin kendi blok zincirlerini oluşturma, finanse etme ve başlatma hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak

Ignite Accelerator, uzman mentorluk, özel ağ, olağanüstü yetenek ve önemli sermaye akışlarına erişim ile katılımcıların blok zincir projelerini daha hızlı tasarlamalarını, geliştirmelerini ve başlatmalarını destekliyor. Sadece proje üretmekten fazlası olarak başarılı olmanıza yardımcı olmak için profesyonellerin özel desteğinden ve pazara giriş uzmanlığı da verilmekte. Ayrıca, erken aşamada büyümenizi hızlandırabilecek, stratejik uzmanlık sağlayabilecek ve ağınızı genişletebilecek yerleşik yatırımcıların ve ortakların yardımıyla işinizi ölçeklendirebilirsiniz. Hali hazırda Ignite; kuluçkadaki projeler Crescent ve Archway’e sürekli destek sağlıyor ve gelişimlerini destekliyor.

Ignite’ın İddialı Girişimleri ve Büyümesi

Gelişen Cosmos ekosistemine temel katkıda bulunanlardan biri olan Ignite, hızla büyüyor ve bir yıldan biraz uzun bir süre içinde gücünü üçe katladı. Son iki yılda Ignite, temel ürünleri geliştirme ve pazara açılma stratejileri üzerinde çalışmaktaydı. Bu kadar çok girişim ve tonlarca çalışma varken iddialı büyüme hedefleri belirlendi. Mayıs 2022’de piyasa koşulları daha da kötüye giderken, eski CEO ve Ignite’ın çoğunluk hissedarı Jae Kwon,  Ignite’ı kripto alanındaki diğer birçok şirketle uyumlu hale getirme ihtiyacını anladı. Ignite’ı daha küçük ekipler, daha fazla hesap verebilirlikile yeniden düzenleme kararı verildi.

Ignite, NewTendermint

Ignite, böyle stratejik bir karar alan tek şirket değil ve son da olmayacak. Yönetim ekibi, ayrılan personellere cömert bir tazminat verilmesini sağladı. Şimdi yaratıcılar mühendislik köklerine dönüyor ve her bir varlığın başarısını güvence altına alacak sonuç odaklı bir model izliyor.

Ignite, bugünlerde geliştirici merkezli bir ekiple çalışmalarına devam ediyor ve Ignite CLI (Command Line Interface) üzerinde çalışmaya öncelik veriyor. Ayrıca Ignite Cosmos ekosisteminin daha da büyümesini teşvik etmek için ek ürünler başlatmayı planlıyor. Ignite, yeni kurucuları desteklemek ve yenilikçi ekipleri teşvik etmek için hızlandırıcı programına da odaklanacak.

NewTendermint, minimum referans uygulaması (azaltılmış özelliklerle) oluşturma orijinal hedefine geri dönüş olan Tendermint 2.0 ve Jae’nin Gnolang’da yazılmış birlikte çalışabilir akıllı sözleşmeler sağlayarak Ethereum’a doğrudan rakip olacak en son iddialı projesi Gno.land üzerinde çalışacak. Önümüzdeki aylarda bu projelerin ilerlemeleri hakkında daha fazla gelişme göreceğiz.

Ignite kurucusu ve ana katkı sağlayıcısı ise Tendermint eski genel müdürü Denis Fadeev’dir. Ignite; marka değişikliğinden bu yana  büyüme yolunda önemli adımlar attı. Ürün geliştirme, sırasıyla geliştiriciler ve son kullanıcılar için amiral gemisi ürün olan Ignite CLI ile odak noktası olmaya devam edecek.

Eylül ayında Kolombiya’da gerçekleştirilen Cosmoverse etkinliğinde, Ignite altında başlatılan yeni projeleri keşfetmek için Cosmos ekosisteminde bir hedef olan Ignite Launchpad duyuruldu. Launchpad, Ignite ağı ile etkileşim için resmi ağ geçidi olacak ve Cosmos ekosistemindeki yeni blok zincir lansmanlarına katılmak için bir web arayüzü görevi görecek. Ayrıca projeler ve ekipleri, yol haritaları, tokenler, zincir doğrulayıcıları ve zincire özgü diğer ayrıntılar hakkında daha fazlasını keşfedebilecek.

Tutorial’lar

Ignite CLI, dünya çapında merkeziyetsiz bir topluluk ile blok zincirinizi oluşturmak, test etmek ve başlatmak için ihtiyacınız olan her şeyi sunmaktadır. Ignite CLI, dünyanın en popüler blok zincir şablonu olan Cosmos SDK’nın üzerine inşa edilmiştir. Ignite CLI, iş mantığına odaklanabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi bir araya getirerek zincir geliştirmenizi kolaylaştırır. Ignite CLI, bağımsız uygulamaya özel blok zincirler oluşturmak ve sürdürmek için kullanımı kolay bir CLI aracıdır. Ignite CLI ile oluşturulan blok zincirler Go dilinde yazılmış Cosmos SDK ve Tendermint kullanır. Ignite CLI ile oluşturulan yapı iskele blok zinciri, anahtarları yönetmenize, doğrulayıcılar oluşturmanıza ve tokenler göndermenize izin veren bir komut satırı arabirimi içerir. Ignite içerisinde birçok Tutorial – Eğitim bulunmaktadır ve bunları kolayca uygulayabilirsiniz. Geliştirici eğitimleri, blok zincir geliştirici becerileri oluşturmanıza yardımcı olacak adım adım talimatlar sağlar. Oldukça detaylı ve açıklayıcı bir şekilde sizler de deneyimleyebilirsiniz. Gereken her şey aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Kendi blok zincirinizi dakikalar içinde yaratabilirsiniz!

Ignite ile Blok Zincirini Yarat

Ignite, blok zincirinizi tanıtmanın ve koordine etmenin en hızlı yoludur. Ignite Chain alfa test ağında başarılı bir şekilde projenizi başlatmak için CLI’yi kullanabilirsiniz. Çünkü CLI ile blok zincirinizi başlatmak birkaç kısa komut kadar basittir.

Cosmos ilk çıktığında geliştirme için kaynak ve araç eksikliği nedeniyle uygulama oluşturmak zordu. Geliştiricilerin gereksiz birçok zaman harcaması ve her şeyi manuel olarak yapması gerekiyordu. Bu, Denis Fadeev’i Cosmos’ta bir şeyler inşa etmeyi yalnızca kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda daha hızlı hale getiren bir dizi araç oluşturmaya motive etti.

Fadeev bir AMA’da “Doğrulayıcıların yapbozun kritik bir parçası olduğunu kısa sürede anladık. Bir zincir başlatıyorsanız doğrulayıcılara ihtiyacınız var ve onları teşvik etmeniz gerekiyor. Bu nedenle, onları tokenlerle ödüllendirmeyi sağlayan bir Voucher – kupon sistemi ekledik. Bu, Ignite CLI’yi benzersiz kılan şeylerden biri.”  sözlerini ekledi.

Biraz Ignite Chain’den de bahsedelim. Ignite Chain; doğrulayıcıları teşvik etmek için yerleşik mekanizmalarla yeni blok zincirlerin lansmanını koordine eder. Geliştiriciler ayrıca Ignite Chain’in üzerine kolaylıkla proje inşa edebilirler. Diğer avantajı ise halka açık bir zincir olduğu için herkesin bilgileri görebilmesi ve düğümleri otomatik olarak tedarik edebilmesidir. Yani yeni zincirlere doğrulayıcı olmak için başvurabilirsiniz.

Ignite Coin Nedir?
Ignite Coin Nasıl Alınır?

Ignite henüz kendine ait bir coini yoktur. İlerleyen dönemde coin oluşturma veya ön satış gibi gelişmeler olursa sizlere en erken biz bildiriyor olacağız.

Son Düşünceler

Ignite; finansmana yardımcı olan ve büyüme için temel hizmetleri sağlayan güçlü temellere oturuyor. Kripto kışı boyunca yenilik yapmak, inşa etmek ve sevk etmek için de iyi bir konumda. Daha özgür ve daha adil bir dünya yaratmaya yardımcı olan dağıtılmış ağlar için güçlü araçlar aracılığıyla Cosmos ekosistemini ve genel olarak kripto alanını güçlendirmeye ve katkıda bulunmaya kararlı. Bir çok gelişmenin ve yeni projenin beklendiği Ignite ‘ı takibe almakta fayda var.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.