Ethereum Geliştiricileri, Maksimum Doğrulayıcı Limitini 32 ETH’dan 2.048 ETH’a Yükseltmeyi Düşünüyor


1

Ethereum’un temel geliştiricileri, mevcut 32 ether (ETH) olan maksimum doğrulayıcı denge sınırını, doğrulayıcı başına 2.048 ETH’ye yükseltmeyi öneren bir teklifi değerlendiriyor. Bu teklif, maksimum doğrulayıcı payının artırılmasını öngörürken, minimum pay 32 ETH olarak kalacaktır.

Şu anda Ethereum doğrulayıcıları, 32 ETH’nin hem minimum hem de maksimum olarak belirlendiği etkili bir denge sınırına tabidir. Bu durum, büyük ölçekli staking işlemlerinin, bu miktarın üzerindeki herhangi bir tutarda getiri elde etmek istediklerinde birden fazla doğrulayıcı başlatmalarını zorunlu kılar. Beklenildiği gibi, bu uygulama doğrulayıcı sayısında büyük bir artışa neden oldu. Şu anda 600.000 aktif doğrulayıcı ve sıra bekleyen 90.000 doğrulayıcı bulunmaktadır.

Önerilen değişikliğin önde gelen savunucularından olan Ethereum Vakfı araştırmacısı Michael Neuder, geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen en son Ethereum temel geliştirici anlaşma toplantısında bu artış için argümanlarını sundu. Mevcut doğrulayıcı sınırının merkezileşmeyi teşvik ettiğini, ancak aynı zamanda doğrulayıcı setinin büyümesine yol açtığını belirtti.

Neuder, sınırın yükseltilmesinin aktif doğrulayıcı setinin genişlemesini yavaşlatabileceğini, bu da ağın bir Ethereum slotu içinde sonluluğu elde etme açısından verimliliğini artırabileceğini açıkladı.

Ethereum’da otomatik bileşikleme özelliği

Neuder’a göre, önerilen artan sınır, doğrulayıcı ödüllerinin otomatik olarak bileşiklenmesine olanak tanıyacak. Şu anda, 32 ETH sınırının üzerinde elde edilen ödüller, staking getirisi elde etmek için başka bir yere yönlendirilmek zorundadır. Sınır yükseltilirse, bu ödüller hemen bileşiklenebilir ve doğrulayıcılar, staked ETH’larından daha fazla kazanma etkili bir yol elde ederler. Ayrıca, teklif, mevcut 32 ETH sınırlaması nedeniyle on binlerce doğrulayıcıyı elinde bulunduran Coinbase gibi borsalar da dahil olmak üzere daha büyük düğüm operatörlerinin operasyonel endişelerine çözüm getirdiğini iddia ediyor.

Maksimum etkili doğrulayıcı dengesinin yükseltilmesi, bu tür operatörlerin daha az sayıda, ancak daha yüksek paya sahip doğrulayıcıları yönetmelerine izin vererek karmaşıklığın azalmasına yol açabilir. Bununla birlikte, Neuder, “slashing” olarak da bilinen kazara çift onaylamalar veya teklifler için potansiyel olarak daha yüksek cezalar gibi ilişkili risklere de dikkat çekti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. gaz ları düşürsünlerde ne yapıyorlarsa yapsınlar. eth 2.0 aynı terane

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.