dYdX’de Yeni Oylama


0

Gerçek bir DAO yani merkeziyetsiz otonom organizasyon ile yönetilen dYdX platformunda geçtiğimiz gün yeni bir konu hakkında oylama başlatıldı. Her ne kadar V4 için hazırlıklar tüm hızıyla devam etse de V3 için kritik bir hata tespit edildi. Platformda olası kötü senaryoların önüne geçecek bir düzeltme geldi.

Commonwealth sayfasında Adistarkware’ın teklifinde yer alan ilginç detayları aktarmak istiyorum.

V3 StarkEx Sözleşmesi Veri Kullanılabilirliğinde bir hata tespit edilmiş. Hata ise şöyle.

dYdX StarkEx Cairo kodunun mevcut sürümünde, yalnızca belirli bir İşlem durumunda tetiklenen ve teminat bakiyesinin tam olarak sıfıra eşit olması ve hala açık pozisyonları olan bir hesap için tetiklenen bir hata tespit edildi. Bu durumda pozisyon için doğru fonlama zaman damgasını göndermek yerine zincir üzerinde sıfır değeri gönderilir, böylece zaman damgası durumu oluşturan gerçek fonlama endekslerine dönüştürülmez. Bu, borsa dondurulduktan (kıyamet günü senaryosu) ve hem dYdX hem de StarkWare’in kullanıcılara yardım sağlayamamasından (kötü niyetli veya kötü niyetli olarak saldırıya uğramasından) sonra fonların geri alınamamasına neden olabileceği iddia edildi.

Teklifin Yer Aldığı Forum Sayfasını ziyaret etmek için
Starkware, bunu önleme adına ilgili kod için bir düzeltme hazırladı ve Starkware veya dYdX Trading’in sorunla ilgili diğer operasyonel değişikliklerinin minimum düzeyde olduğunu onayladı; zincir üzerindeki verilerin bu nadir durum senaryosu dışında değişmesi gerekmeyecek.

Bir bakiyeyi güncelleyen her işlem için, pozisyondaki her bir sentetik varlık için tüm fonlama endeksleri de güncellenir. Söz konusu güncellemelerin sonucu zincir üzerinde gönderilen bir partiye dahil edildiğinde, konumdaki tüm veriler calldata olarak Ethereum’a gönderilir. Bu veriler, kullanıcıların pozisyonları tutan tüm Pozisyon Merkle Ağacı’nı yeniden oluşturmasına izin vermek için gereklidir. Bu, özellikle dondurulması durumunda (örneğin, borsanın çalışamaması veya zorunlu işlemlerin sansürlenmesi nedeniyle) dYdX borsasından güvenle kaçmalarına olanak tanır.
İşlem grubu başına, belirli bir zaman damgasında onu etkileyen her fonlama adımı için, çağrı verilerine tüm varlıklar için bir fonlama endeksleri tablosu dahil edilir. Pozisyon başına çağrı verilerinin boyutunu (ve maliyetini) azaltmak için, pozisyondaki fonlama endekslerini açıkça göndermek yerine, sadece bir fonlama işareti zaman damgası gönderiyor.

Starkware ekibi, L2Beat dikkatlerini sıfır değerinde yanlış bir finansman zaman damgasına çektikten sonra bir hata keşfetti. Tespit edilen hata yalnızca, teminat bakiyesinin tam olarak sıfıra eşitlenmesiyle sonuçlanan (tüm ücretler ödendikten sonra) ve hala açık pozisyonları olan bir hesap için belirli bir İşlem durumunda tetiklenir. Bu durumda (“tetikleme koşulu”), pozisyon için doğru fonlama zaman damgasını göndermek yerine, zincir üzerinde bir sıfır değeri gönderilir.

Zincir dışı oylama geçerse, bir topluluk üyesinin zincir üstü bir DIP oluşturması gerekir (Starkware Yürütücü teklif kategorisi altında). Zincir üstü DIP, uygulamanın ayrıntılarını içerir ve zincir üstü DIP oluşturmak için 5 milyon $DYDX, minimum 20 milyon $DYDX çekirdek ve 5 milyon $DYDX oy farkı gerektirir.

Zincir üstü DIP yani oylama başarılı olursa, bu yeni sözleşmeyi “işaret edecek” şekilde V3 Perpetual akıllı sözleşmelerini değiştirmek için teklif yürütülebilir.
Bekleyen topluluk tartışması, 30 Mart Perşembe günü alınan bir Snapshot Oylaması ile başlatılacak.

dYdX Hakkında

dYdX, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri için kaldıraçlı işlem yapmanıza olanak tanıyan lider bir merkeziyetsiz borsadır. Ethereum blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmeler ile çalışan platform, kullanıcıların hiçbir aracı olmadan trade yapmasına olanak tanır. Önde gelen finansal teknoloji yatırımcıları Paradigm, a16z ve Polychain tarafından desteklenen dYdX, 27 Temmuz 2017’de kurulmuştur. dYdX’in öne çıkan özellikleri arasında düşük ücretler, hızlı işlem süreleri ve güvenli işlemler yer alır. Platform, merkezi bir yapıya sahip olmadığından, kullanıcılar kendi fonlarının kontrolünü tamamen kendileri sağlayabilirler. v4 ile birlikte tamamen merkeziyetsiz olmayı amaçlayan dYdX, merkezi borsalar ile yarışacak bir ürün çıkarmayı hedeflemektedir.
dYdX | Twitter | YouTube | Telegram | Discord | Medium

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.