Coinbase, Yeni Katman-2 Ölçeklendirme Platformu Base ‘de Chainlink ‘ten Yararlanacak


0

ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase, Base adlı yeni Ethereum (ETH) katman-2 projesi için merkezi olmayan oracle ağı Chainlink’ten (LINK) gelen fiyat akışlarını kullanıyor.

Base, Blockchain ölçeklendirme çözümü Optimism (OP) tarafından desteklenen Coinbase’in 2. katman ağıdır ve test ağı geçen ayın sonlarında piyasaya sürülmüştür.

Base, Ethereum, Optimism gibi Ethereum katman-2’leri ve Solana (SOL) gibi diğer alternatif katman-1’lerle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Chainlink’e göre, fiyat akışları artık Base test ağında yayında. Base ayrıca, geliştiricilere sunulan Chainlink verilerini ve hizmetlerini daha ucuza sağlamak için tasarlanan Chainlink SCALE programına da katılıyor.

Base’in baş geliştiricisi Jesse Pollak şöyle diyor:

“Chainlink gibi ortak çalışanlarla Base’i piyasaya sürmekten ve geliştiricilere uygulamalarını oluşturmak için ihtiyaç duydukları kritik veri ve hizmetleri sağlamak için Chainlink SCALE programına katılmaktan çok heyecanlıyız.”

Chainlink’in fiyat besleme mekanizması, verileri bulmak ve iletmek için çok sayıda bağımsız kehanet düğümü ve veri kaynağı kullanarak ETH gibi çeşitli belirteçlerin USD fiyatlarını diğer blok zincirlerine sağlar. Veriler daha sonra uygulamalar ve akıllı sözleşmeler tarafından alım satımların, kredilerin veya diğer işlemlerin sonuçlandırılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Coinbase’den Pollak, TechCrunch’a Base’in amacının, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmasını ve kullanıcıların bu DApp’lere Coinbase ürünleri aracılığıyla erişmesini “son derece kolay” hale getirmek olduğunu söyledi.

Pollak diyor ki,

“Herkese ulaşmak ve onları bu açık ekosisteme dahil etmek için çaba sarf ettik. Bunu başarılı kılmak için bizden istenecek olan, ademi merkeziyetçilik, açık kaynak ve bunun herkes için olması ve kullanıcılarımızı kripto ekonomisine bağlayan ve onları gidebilecekleri yerlere getiren bir köprü değerlerini ikiye katlamaya devam etmektir. Coibase tarafından kontrol edilmiyor ama onlara değerli deneyimler sunabiliyor.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.