ChatGPT V4, Kripto Dünyasını Etkiler mi?


0

OpenAI tarafından desteklenen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT, çok sayıda alanda kullanım imkanı sunuyor. Yapay Zekanın teknoloji alanındaki yerini o kadar çok değiştirdi ki, bir kripto borsa yöneticisi onun Ethereum (ETH) akıllı sözleşmesindeki kusurları tespit etme kapasitesini bile test etti.

ChatGPT Nedir?

Basit bir ifadeyle ChatGPT, tartışmalara katılan bir yapay zeka modelidir. Bazı şirketlerin müşteri hizmetleri platformlarındaki otomatik sohbet hizmetlerine benzer bir sohbet robotudur. Bir teknoloji araştırma şirketi olan OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, diğer sohbet robotlarının bir yükseltmesidir. Çünkü üst düzey insan eğitmenleri ve ödül modelleri yardımıyla oluşturulmuştur. Bu amaçla, yanlış çıkarımlara itiraz edebilir, hataları kabul edebilir ve takip eden soruları yanıtlayabilir. Bir soru-cevap robotundan daha fazlası olan ChatGPT, birden fazla kaynak için içerik oluşturmak, metni bir dilden diğerine çevirmek, bilgisayar kodları yazmak vb. Artık yeni bir sürümü var, GPT-4, kelimelerin yanı sıra resimleri ve çok daha fazlasını işleyebiliyor.

GPT-4, ETH Akıllı Sözleşmesindeki Kusurları Özetliyor

Coinbase kripto borsası direktörü Conor Grogan, ChatGPT-4’e canlı bir Ethereum akıllı sözleşmesi ekledi ve etkisi şaşırtıcıydı. Söylediğine göre; “Bir dizi güvenlik açığının altını çizdi ve sözleşmenin istismar edilebileceği yüzey alanlarına işaret etti. Daha sonra, sözleşmeden yararlanabileceğim belirli bir yolu doğruladı.” Ayrıca, GPT-4’ün mevcut olabilecek ilgili sorunları doğru bir şekilde işaret edebileceğini kanıtlayan analizinin ekran görüntülerini de yayınladı. Akıllı sözleşmenin “kritik güvenlik açıkları içerdiği ve yasa dışı bir şemaya dayandığı için kullanılmaması gerektiği” sonucuna varıldı.

GPT-4 Özel mi Değil mi?

Grogan’ın gönderisinin yorum bölümünde tartışmalar da çıktı. Bazı kullanıcılar, GPT-4’ün bu kusurları ortaya çıkarmadığını ve bunların zaten çevrimiçi olarak erişilebilir olduğunu iddia etti. İlginç bir şekilde, Grogan daha önce ETH sözleşmesinin 2018’de GPT-4’ün bahsettiği aynı güvenlik açıklarıyla hacklendiğini doğrulamıştı. Bu, zaten kamuya açık oldukları için GPT-4’ün onları yeniden özetlediğini söylemelerine neden oldu.

Ek olarak, daha önce ChatGPT üzerinde yapılan bazı akıllı sözleşme denetimleri, ilk sürümün kodlardaki herhangi bir düzensizliği de tespit edebildiğini ortaya çıkardı. 2022’de Zellic denetim firmasından Stephen Tong, ChatGPT’den bir akıllı sözleşme kodundaki kusurları ortaya çıkarmasını istedi ve bu başarıyla gerçekleştirildi; Mayıs ayında da benzer bir şey yapıldı.

Çevrimiçi olup olmadığı veya ChatGPT v4’ün güvenlik açıklarını çözüp çözmediği gerçeğinden bağımsız olarak, işlevselliğinin etkileyici olduğunu kabul etmek gerekir. Nispeten erişilebilir olurken dünyayı her seferinde bir sektör geliştiriyor. Tersine, bazı teknoloji uzmanları ve eleştirmenler, ChatGPT’nin önyargılı olabileceğine dair endişelerini dile getirdiler. Bunlardan biri, ChatGPT’nin “uyandığını” düşünen ve alternatif bir “TruthGPT” ihtiyacı hakkında şaka yapan Elon Musk. Diğerleri, chatbot’un siyasi sola daha fazla eğildiğini düşünüyor, bu da iyi bir emsal teşkil etmiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.